Nový Nissan Micra bude vyvíjať Renault. Značky si rozdelia úlohy

Nie je žiadnym tajomstvom, že v aliancii Renault-Nissan-Mitsubishi budú uťahovať opasky. A to markantne. Nedávno sme vás informovali o tom, ako to medzi dvoma veľkými značkami aliancie bude vyzerať. Užšia spolupráca a rozdelenie úloh systémom"líder-nasledovník" má svoju prvú lastovičku. Nový Nissan Micra vyvinú Francúzi. 

Aj keď súčasná Micra stojí na technických základoch, spoločných s minulou generáciou Renaultu Clio, Japonci si ju vyvíjali vo vlastnej réžii. Motory a technický základ však zdieľali. Nová generácia Micry má byť "v rukách" Renaultu. Potvrdil to pre francúzsky magazín Le Monde CEO Nissanu, Ashwani Gupta: "Požiadali sme Renault, aby nám vyvinul a vyrábal budúcu generáciu Micry". Nové japonské auto segmentu B tak bude pravdepodobne stáť na základoch súčasného Clia s platformou CMF-B, na ktorej okrem iného stojí nová Dacia Sandero/Logan.

Odporúčame:

Nissan Ariya oficiálne: Crossover s poriadnou dávkou výkonu a dojazdu

Zdieľanie techniky a výrobných kapacít sa týmto krokom dostane na ďalšiu úroveň. Nielen, že autá jedného koncernu budú zdieľať technické súčasti, značky si budú pre seba kompletne navzájom vyvíjať určité modely. Šepká sa, že na oplátku Nissan vyvinie pre Renault kompaktné SUV.

Krok je to však logický, keďže Renault-Nissan už v minulosti ohlásili, že si podelia role spôsobom "líder-nasledovník". V každej z oblastí (a taktiež pri vývoji nových modelov) bude jedna zo značiek "šéfovať". Novej Micre tak bude šéfovať Renault. 

Prečítajte si tiež:

Ozdravný plán Nissanu zahŕňa nový spôsob spolupráce s Renaultom

Nový Nissan Micra by mal doraziť v roku 2023. Dovtedy tu máme podarenú súčasnú generáciu, ktorá zdieľa techniku s francúzskou značkou a vyrábajú ju vo francúzskom závode  v meste Flins.

PS: Na úvodnej fotke je súčasná podoba Nissanu Micra