Vw limited 1140x190  1
Thumb 22n Thumb 21n Thumb 23n Thumb 24n Thumb 25n Thumb 26n Thumb 27n Thumb 28n

Nový Nissan X-Trail odhalený na prvých obrázkoch. Prídu dva hybridy

Päť- až sedemmiestne SUV sa definitívne podriadi digitalizácii. S vývojom plug-in hybridu pomáha Mitsubishi.

Archívy patentových úradov bývajú vďačným zdrojom obrázkov nových automobilov. Brazílsky "Instituto Nacional da Propriedade Industrial" nám umožnil v predstihu vidieť nový Nissan Rouge. 

Že vám ten názov nič nehovorí? To nevadí. Auto, ktoré Američania volajú Nissan Rouge, my poznáme ako Nissan X-Trail. Ak plány japonskej automobilky nenaruší koronavírus, nová generácia sesterských športovo-úžitkových vozidiel sa na trhu objaví do konca tohto roka.

Dizajn evidentne čerpá inšpiráciu z menšieho Nissanu Juke. X-Trail vymení doterajšie obliny za rovnejšie línie a hrany. Vpredu okrem výraznej masky chladiča, vidíme aj horizontálne rozdelené svetlomety. Hore zrejme nájdeme denné svietenie a smerovky, nižšie všetko ostatné.

Obrázky profilu naznačujú, že novinka bude mať dvere natiahnuté až dole a tým pádom efektívne chránené prahy. Pri nastupovaní či vystupovaní nebude hroziť zašpinenie nohavíc. Súčasnému X-Trailu tento praktický detail chýba. Vzadu dominujú predovšetkým dvojdielne koncové svetlá, dotýkajúce sa okna.

Balíček obrázkov zahŕňa aj pohľad na palubnú dosku. Pôsobí jednoducho, je horizontálne členená a ergonomickejšia. Dotykový displej sa posunul vyššie, takže šofér ho bude mať viac na očiach. Prázdne plochy v stredovej konzole naznačujú, že nový Nissan X-Trial by mohol dostať tradičné mechanické ovládanie klimatizácie.

Vrcholom digitalizácie interiéru bude displej namiesto doterajšieho analógového prístrojového panela. Súčasný mechanický volič automatickej prevodovky, nahradí priestorovo úspornejší elektronický joystick.

X-Trail má byť prvý Nissan, ktorý konečne dovezie do Európy technológiu e-Power. Ide o hybridný pohon, pričom kolesá vždy roztáča výhradne elektromotor. Spaľovací agregát pracuje podľa možnosti v ideálnych otáčkach, roztáča generátor a vyrába elektrinu.

Drahšou a sofistikovanejšou alternatívou bude plug-in hybridný pohon. Nissan ho nevyvíja sám, veľkú časť komponentov si požičia od aliančného partnera Mitsubishi. Konkrétne z modelu Outlander PHEV.

Komu by sa cnelo po obyčajnom benzíne alebo mal hlboko do vrecka, ten siahne po základnej motorizácii - prepĺňanom benzínovom štvorvalci 1,33 DIG-T. Diesel po kapotou nového X-Trailu nenájdeme. 

Ak ide o platformu, novinka využije vylepšený konštrukčný základ CMF-C / D, na ktorom spočíva súčasný model, ale aj menší Nissan Qashqai alebo Renault Koleos.