Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 11 Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 1 Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 3   k pia Thumb 2021022301 renault r5 Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 4   k pia Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 5   k pia Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 6 Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 7 Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 8 Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 9 Thumb content novy renault 5 autozurnal.com 10 Thumb renault zoe

Nový Renault 5 nahradí súčasné Zoe. Má byť výrazne lacnejší a dostupnejší

Na úspech malého elektromobilu Zoe nadviaže nový Renault 5. Štýlovka s retro odkazom a elektrickým pohonom príde na trh v roku 2024.

Predobraz nového francúzskeho mestského elektromobilu už poznáme. Značka zverejnila štúdiu nového Renaultu 5. Renault pre francúzsky magazín Caradisiac potvrdil, že pôjde o čisto elektrický model a do predaja sa dostane v roku 2024. A práve dovtedy ešte bude predávať na pomery elektromobilov veľmi úspešný model Zoe. Práve jeho nová Päťka nahradí. Zoe je vo svojej triede najpredávanejším elektrickým autom a v minulosti mu patrilo aj absolutórium v podobe najpredávanejšieho elektromobilu vôbec.

Nová R5 nahradí v roku 2024 ZOE, ktoré bude dovtedy v predaji. 

Čo už o novom Renaulte 5 vieme? Má priniesť zaujímavý dizajn s odkazom na minulosť, no pod kabátom modernú techniku a špičkové jazdné vlastnosti. Stáť bude na elektrickej platforme CMF-BEV, ktorá je modifikáciou známej CMF-B z Clia, Capturu, Arkany atď. Elektromotor bude mať výkon 100 kW (136 k), batéria s kapacitou 52 KWh sa zaslúžia o dojazd 400 km. A to je na malé mestské auto úctyhodná hodnota. A čo je najdôležitejšie, nový Renault R5 ma začínať na cene pod 20 000 eur. Súčasné Zoe kúpite na slovenskom na trhu za cenníkovú cenu od 32 200 eur, v akcii teraz za 27 200 eur. Renault R5 tak má byť modernejším, no zároveň oveľa dostupnejším zástupcom triedy malých elektromobilov. 

Značka o novej Päťke hovorí ako o prototype, nie koncepte. To znamená, že sériová podoba by sa mala líšiť minimálne. Malý mestský elektromobil ponúkne vyvážené retro tvary s odkazom na Renault 5 (1972 - 1996) a vidieť v ňom tiež prvky prvej generácie Clia. Bude jedným zo siedmich nových elektromobilov (do roku 2025). Táto mestská štýlovka má byť zároveň dostupným produktom aj pre menej solventných zákazníkov. Luca de Meo, CEO Renaultu o ňom hovorí: "Bude to elektrické auto, ktoré si bude môcť dovoliť veľa..veľmi veľa ľudí." 

Francúzska značka chce mať "najčistejšiu" ponuku modelov zo všetkých európskych značiek. Okrem siedmich nových elektromobilov predstaví ďalších sedem nových áut, ktoré prídu s hybridnými motorizáciami. Zo všetkých 14 nových áut bude 7 z nich spadať do segmentu C/D (nižšia stredná trieda a stredná trieda). 

Zdroj: Caradisiac