Vw limited 1140x190 1
Thumb renault kardian 20 Thumb renault kardian 3 Thumb renault kardian 2 Thumb renault kardian 1 Thumb renault kardian 4 Thumb renault kardian 5 Thumb renault kardian 6 Thumb renault kardian 7 Thumb renault kardian 10 Thumb renault kardian 9 Thumb renault kardian 8 Thumb renault kardian 11 Thumb renault kardian 13 Thumb renault kardian 12 Thumb renault kardian 16 Thumb renault kardian 17 Thumb renault kardian 14 Thumb renault kardian 18 Thumb renault kardian Thumb renault kardian

Nový Renault Kardian je vylepšeným Sanderom. Má to však háčik

Renault oficiálne predstavil nového zástupcu triedy mestských crossoverov segmentu B. Ak v ňom vidíte Daciu Sandero, vidíte správne.


So Sanderom má toho Kardian spoločné viac než dosť. Prakticky z oplastovaného Sandera Stepway vychádza aj kompletná karoséria, akurát so vzhľadovými detailmi Renault. Platforma CMF-B Low Spec je tiež spoločná a rozmery o malý kúsok väčšie. Okrem rázvoru osí kolies, ten ostáva zhodný. Zaujímavý je tiež údaj o svetlej výške s hodnotou 209 mm, čím dokonca Kardian svojho rumunského brata prekonáva. Kardian môže obúvať 17-palcové kolesá a karosériu skrášľuje dvojfarebné kontrastné lakovanie s čiernou strechou.

Podobne je to aj v interiéri. Základ palubnej dosky je jasne rozpoznateľný zo Sandera. Kardian však na prvý pohľad pridáva hodnotnejšie materiály, nechýba dokonca náladové osvetlenie alebo miniatúrny volič prevodovky "shift by wire". Vlastný je tiež trojramenný volant, ktorý nahradil lacnejšie a štvorramenné prevedenie z Dacie. Vo výbave je aj digitálny prístrojový štít a indukčné bezdrôtové nabíjanie smartfónu. 

Renault tak vzal zo spoločnej kuchyne známe ingrediencie a postavil cenovo dostupný, no atraktívny malý crossover s už známou technikou. Hovorí o ňom ako o medzinárodnom modeli, ktorý sa najprv predstaví v Južnej Amerike a neskôr sa dostane aj do ostatných krajín sveta. Háčik je však v tom, že francúzska značka v tlačovej správe (aspoň v súčasnosti) vylučuje európske trhy. Kardian tak síce bude medzinárodný model, ale len pre mimoeurópske trhy. Tu u nás by Kardian kanibalizoval Sandero, ktoré je veľmi obľúbené. Nám by sa však takéto vylepšené a hodnotnejším dojmom pôsobiace Sandero s odznakom Renault páčilo... Pod kapotou má Kardian vylepšený trojvalec 1.0 TCe, ktorý môže mať nepoznačený emisnými normami Euro aj vyšší výkon. Renault spomína konkrétne 93 kW (125 k) a 220 Nm. Predné kolesá poháňa cez automatickú dvojspojkovú prevodovku EDC.