Suv bonus all bannery 1140x190 02
Thumb smart fortwo mule 001 Thumb smart fortwo mule 003 650x432 Thumb 44527 large smart fortwo mule 006 Thumb 44526 large smart fortwo mule 005 Thumb 44525 large smart fortwo mule 004tt Thumb 44524 large smart fortwo mule 004 Thumb 44523 large smart fortwo mule 003 Thumb 44522 large smart fortwo mule 002 Thumb 44521 large smart fortwo mule 001

Nový Smart ForTwo už skúšajú

Tretia generácia mikroauta príde na trh budúci rok. Vyvíjajú ju technici automobiliek Mercedes-Benz a Renault. Bude to prvý výsledok spolupráce oboch partnerov v tomto segmente.

Dvojmiestne mikroautíčko spočinie na spoločnej platforme, na ktorej stavajú aj Renault Twingo budúcej generácie. Bude to modulárna konštrukcia. Pojme teda 2- i 4-dverové karosérie ForTwo aj ForFour. Nový Smart ForTwo bude mať kvôli ochrane chodcov pri kolíziách očividne vyššiu prednú časť karosérie s väčšou maskou chladiča a vyššie ležiacimi reflektormi. Zvyšok karosérie bude guľatejší než doteraz a pripomenie nedávne koncepty Smart ForVision, ForUs a ForStars. Mikroautíčko narastie do dĺžky iba nepatrne – na 2.730 mm – zato však jeho šírka sa zväčší výrazne – z 1.750 na 1.870 mm. Smart bude mať naďalej bezpečnostnú klietku Tridion a dvojfarebne lakovanú karosériu. Na fotografiách jasne vidieť otvory na prúdenie vzduchu nad zadnými kolesami, ktoré naznačujú kde budú ležať motory.

Je isté, že trojvalcový turbodiesel (spotrebuje v priemere iba 3,3 l nafty na 100 km) už medzi nimi nebude. Nahradí ho 0,9 l zážihový trojvalec s atmosférickým nasávaním výkonu 48 kW/66 k a doplní rovnako veľký turbomotor výkonu 78 kW/106 k. Oba budú poháňať zadné kolesá.

Súčasná generácia Smart Fortwo poskytuje vo svojej triede najvyšší stupeň pasívnej bezpečnosti. Ako jediné miniauto pri kolízii s väčším vozidlom chráni vodiča pred život ohrozujúcimi zraneniami hrudníka. Vyplýva to z výsledkov bariérových testov nemeckého autoklubu ADAC simulujúcich jeden z najčastejších typov dopravných nehôd. Fiat 500, Kia Picanto, Renault Twingo a Smart Fortwo sa v nich zrážali s vozidlami strednej triedy pri 50% prekrytí čelných plôch.
Nečakaný úspech mikroauta Smart Fortwo spôsobila inovatívna konštrukcia s bezpečnostným rámom Tridion spevneným oceľou vysokej pevnosti. Jeho nosníky pri kolízii aktivujú deformačnú zónu a nárazovú energiu rozložia. Predné kolesá sa pritom oprú o pozdĺžny nosník a stávajú sa súčasťou deformačnej zóny. Vzadu ležiaci motor vozidla poskytuje viacej miesta pre deformačnú zónu vpredu. Pri spätnom náraze funguje aj ako tlmiaca jednotka. Bočný náraz priamo zasiahne (vďaka krátkemu rázvoru) ako tlmiaci prvok nápravu, pričom sa cestujúci väčšinou nachádzajú nad zónou jeho priameho účinku. Posádku chránia aj vnútorné obloženia, výplne z mäkkej peny i pevné výstuže dverí. Smart Fortwo má v sériovej výbave aj ESP s ABS a brzdovým asistentom BAS, bezpečnostné pásy s napínačmi a obmedzovačmi sily pásov, bezpečnostné integrálne sedadlá a airbagy.

Spomínam to preto, že prvý a doteraz jediný spoločný projekt automobiliek Mercedes-Benz a Renault nedopadol dobre. Mercedes-Benz Citan z veľkej časti odvodený z modelu Renault Kangoo získal totoži v hodnotení pasívnej bezpečnosti metodikou EuroNCAP iba 3 z 5 možných hviezdičiek. Stalo sa to aj napriek tomu, že Renault Kangoo zaostal v tejto skúške už pred 5 rokmi takže odvtedy mali obe automobilky na odstránenie nedostatkov dosť času.