Kia 1140x190
Thumb ocenenie international truck of the year 2022 2 Thumb ocenenie international truck of the year 2022 1

Ocenenie International Truck of the Year 2022 získal DAF

Titul International Truck of the Year 2022 získali vozidlá DAF novej generácie pre diaľkovú dopravu. Podľa verdiktu poroty modely XF, XG a XG⁺ prinášajú nové štandardy v oblasti efektivity, bezpečnosti a pohodlia pre vodiča.

Na základe pravidiel International Truck of theYear (IToY) sa táto prestížna cena každoročne udeľuje vozidlu, ktoré bolo uvedené na trh v uplynulom roku a ktoré najviac prispelo k efektívnosti cestnej prepravy. Rozhodnutie 24-člennej medzinárodnej poroty zloženej z odborných novinárov sa opiera o komplexný rad kritérií vrátane technologických inovácií, komfortu, bezpečnosti, ovládateľnosti, nižšej spotreby paliva, ekologickej „stopy“ a celkových nákladov na vlastníctvo (TCO).Trofej odovzdali víťazovi v rámci gala večera na výstave nákladných vozidiel a dopravy Solutrans vo francúzskom Lyone.

„Spoločnosť DAF je prvým výrobcom, ktorý predstavuje úplne novú generáciu truckov vyvinutú s ohľadom na nové európske predpisy týkajúce sa hmotností a rozmerov,“ uviedol Gianenrico Griffini, predseda poroty International Truck of the Year. „Výsledkom je rad veľmi atraktívnych a veľmi aerodynamických nákladných vozidiel, ktoré sa vyznačujú prvotriednou efektivitou, bezpečnosťou a komfortom pre vodičov. Navyše je orientovaný na budúcnosť, pretože predstavuje kompletnú a energeticky veľmi účinnú platformu pre nové generácie využívajúce alternatívne pohony.“

Jury sa tiež zhodla, že nové modely XF, XG a XG⁺ ponúkajú vynikajúci výhľad vďaka veľkému, zaoblenému čelnému sklu, bočným oknám s nízko situovanou dolnou hranou a okienkom pre bočný pohľad smerom dole. Takáto architektúra spolu s digitálnym kamerovým systémom DAF Digital Vision System, ktorý nahrádza tradičné spätné zrkadlá a novou kamerou DAF Corner View poskytuje komplexný prehľad o situácii v priestore okolo vozidla a chráni účastníkov cestnej premávky, predovšetkým chodcov a cyklistov.

Ocenenie si prevzal prezident spoločnosti DAF Trucks Harry Wolters (na snímke tretí sprava) od Gianenrica Griffiniho, predsedu poroty International Truck of theYear (tretí zľava). Spoločnosť DAF bola okrem toho poctená cenou „2022 Truck Innovation Award“ za vozidlo DAF XF H2 Innovation s vodíkovým spaľovacím motorom.