Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 3 Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 2 Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 4 Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 5 Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 12 Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 13 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 11 Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 14 Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 7 Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 6 Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 1 Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 8 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 9 Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 10 Thumb opel grandland x hybrid4 prvy jazda test autozurnal 15

Opel Grandland X Hybrid4: Jeden z najpokrokovejších

Koncepcia plug-in hybridného modelu Opel Grandland X Hybrid4 vyzerá na papieri perfektne. Výrobca pri jeho navrhovaní myslel na množstvo praktických detailov, ktoré z neho robia technologicky jeden z najpokrokovejších plug-in hybridov na trhu. Ako to vie ale využiť v praxi?

S pohonom predných aj všetkých štyroch kolies

Rok 2020 bude na našom trhu patriť hybridom a najmä plug-in hybridom. Takmer každá značka prítomná na našom trhu uvedie do predaja novinku v tomto segmente. Z jednoduchého dôvodu. Bez hybridov a plug-in hybridov nemá žiaden výrobca šancu splniť nové flotilové emisné limity z predaných vozidiel a tak si už čoskoro budeme kupovať autá, ktoré nám predajcovia môžu predať, a nie ktoré by sme si chceli kúpiť.

Ako prvý z nového druhu sa mi tento rok dostal do rúk Opel Grandland X Hybrid 4. Už názov prezrádza, že  ide o verziu s pohonom 4x4, ale ten istý hybridný systém bude v ponuke aj s pohonom iba predných kolies. Základ konceptu je identický – vpredu spaľovací motor 1.6 Pure Tech podporený elektromotorom, ktorý je vsadený medzi spaľovací agregát a 8-stupňovú automatickú prevodovku Aisin.

V prípade 2WD verzie preplňovaný benzínový štvorvalec dosahuje výkon 132 kW/180 k, štvorkolka ho má naladený na o niečo vyšší výkon 147 kW/200 k. Elektromotor dosahuje výkon 81 kW/110 k a súčasťou sústavy je aj štartér-generátor, ktorý sa stará o čo najmenej rušivé opakované štarty spaľovacieho motora v hybridnom režime. Pokiaľ možno s minimálnymi vibráciami.

Verzia 4x4 k dvom motorom pridáva ešte tretí, zakomponovaný do úplne novej viacprvkovej zadnej nápravy, ktorý prostredníctvom jednoduchého otvoreného zadného diferenciálu poháňa výhradne zadné kolesá.

Tri možnosti nabíjania

Batéria s kapacitou 13,2 kWh je uložená pod zadnými sedadlami a medzi zadným elektromotorom a batériou je ešte umiestnená palivová nádrž, relatívne malého objemu 43 litrov. Zrejme z dôvodu, že na viac neostalo miesto. Vzadu sa nachádza ešte palubná nabíjačka so zásuvkou pre nabíjanie z elektrickej siete, takže v princípe sú komponenty pomerne rovnomerne rozložené medzi obe nápravy. Ako je to ale v skutočnosti preveríme potom v rámci domáceho testu na váhach. Batéria pozostáva z 96 článkov a vybavená je vlastným termomanažmentom, ktorý je zabezpečený kvapalinovým okruhom.

Pokiaľ ide o elektrickú stránku pohonu, technici nepodcenili jediný detail. Hoci auto ponúka len pomalé AC nabíjanie, na výber máte až tri možnosti. Z klasickej 220V zásuvky sa Grandland nabije za 7 hodín. Ak si priplatíte za lepší kábel, výkon nabíjania môžete zvýšiť na 3,6 kW a čas strávený na nabíjačke skrátiť na 4 hodiny. Treťou a súčasne najvýkonnejšou alternatívou je wallbox, kedy auto dokáže využiť plný výkon vstavanej palubnej nabíjačky 7,4 kW a na plnú kapacitu sa nabije za 1,50 hod.

Nabíjanie si môžete aj dopredu naplánovať, napríklad na neskoršiu nočnú hodinu kedy je lacnejší nočný prúd, a rovnako predhrev auta v zime alebo vychladenie počas horúceho leta. Aby ste nastúpili do auta za akéhokoľvek počasie v tepelnej pohode.

Vyhriať alebo vychladiť si auto pred štartom je možné vďaka elektricky poháňanému kompresoru klimatizácie a elektrickému kúreniu, ktoré sa starajú a tepelnú pohodu aj počas jazdy na čisto elektrický pohon. 

Zadný elektromotor ubral samozrejme niečo z prepravnej kapacity batožinového priestoru, ktorý má teraz o 124 litrov menej v porovnaní s klasickým Grandlandom. Jeho objem je 390 litrov. Pokračujte na ďalšej stránke článku.