Kia 1140x190

Optifuel Lab 3 znížil spotrebu o 12,5 %

Renault Trucks predstavil výsledky svojho laboratórneho vozidla Optifuel Lab 3, ktoré na dlhé vzdialenosti v porovnaní so štandardnou jazdnou súpravou ťahač-náves dosahuje o 12,5 % nižšiu spotrebu paliva.

Spoločnosť Renault Trucks pokračuje vo výskume zameranom na zlepšenie energetickej účinnosti svojich nákladných vozidiel. Projekt FALCON (Flexible and Aerodynamic Truck for Low Consuption), ktorý odštartoval v roku 2017 a v rámci ktorého spojilo svoje sily konzorcium vyše desiatich partnerov, si stanovil cieľ znížiť spotrebu o 13 % na kompletnej súprave ťahača s návesom. V rámci tohto projektu vzniklo laboratórne vozidlo Optifuel Lab 3. Po 18 mesiacoch vývoja, 6 mesiacoch testov na okruhoch a v reálnej premávke a 15 500 najazdených kilometroch sa spoločnosti Renault Trucks podarilo potvrdiť svoje predpoklady. Výrobca zaznamenal o 12,5 % nižšiu spotrebu paliva v porovnaní so štandardným ťahačom Renault Trucks radu T s pripojeným návesom. To predstavuje úsporu 3,75 litra paliva, resp. 9,8 kg CO2 na 100 km.

Pozoruhodný výsledok dosial vývojový tím zdokonalením aerodynamiky celej jazdnej súpravy, optimalizovaním pohonnej sústavy, použitím pneumatík s nízkym valivým odporom a tiež predvídavou asistenciou hospodárnej jazdy a riadenou spotrebou energie vozidla.

Inžinieri Renault Trucks použili testovací cyklus, ktorý štatisticky zodpovedá prevádzke v diaľkovej kamiónovej doprave: 68 km na regionálnych cestách a 136 km na diaľniciach. Testy s vozidlom Optifuel Lab 3 tvorili jazdy na uzavretom okruhu, verejných cestách a tiež simulácie, ktoré umožnili analýzu a koreláciu meraní. Paralelné testy sa vykonávali s referenčným vozidlom s podobnými geometrickými a jazdnými vlastnosťami (Renault Trucks T 480 s návesom Fruehauf). Technológie vyvinuté v rámci projektu boli hodnotené najprv samostatne a potom ako celok.

Práca na laboratórnych vozidlách umožňuje spoločnosti Renault Trucks pripraviť technické riešenia pre svoje budúce produkty, najmä splniť požiadavky európskych predpisov o emisiách CO2 pre nákladné vozidlá, hmotnosť, rozmery a pneumatiky. Hoci Optifuel Lab 3 v tejto podobe nie je určený pre predaj na trhu, najefektívnejšie technológie by mohli byť uplatnené na sériových nákladných vozidlách.