Kia 1140x190
Thumb peugeot inception Thumb peugeot inception  1 Thumb peugeot inception  3 Thumb peugeot inception  2 Thumb peugeot inception  4 Thumb peugeot inception  5

Peugeot budúcnosti

Týmto konceptom francúzska značka zverejnila svoju predstavu o budúcnosti elektromobilov.

Prvýkrát ju videli návštevníci tradičnej svetovej výstavy spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas. Vyše 5.000 mm merajúce vozidlo vysoké iba 1.350 mm postavili na jednej zo 4 platforiem BEV-by-Design predurčených pre všetky ďalšie elektromobily tejto značky. Inception má byť základom a predzvesťou budúceho sériového modelu, ktorý plánujú začať vyrábať v roku 2025. Zatiaľ nie je známe koľko v ňom použitých technológií  sa dostane aj do života. Prvý otáznik visí nad čelnou maskou štúdie zhotovenej z jedného kusa skla, v ktorom sú uložené nielen svetlá ale aj senzory. V podobnom duchu je zhotovená aj zadná časť auta.

Inception má 800 V elektrickú sústavu s batériou kapacity 100 kWh, ktorá mu udeľuje na jedno nabitie dojazd 800 km, čo je vzdialenosť napr. z Paríža do Marseille alebo z Berlína do Bruselu. Jej 1-minútové dobíjanie predĺži dojazd o 30 km a po 5 minútach nabíjania sa predĺži o 150 km. Dobíjať sa dá aj indukčne, teda bez použitia elektrických káblov. Vozidlo poháňajú dva elektromotory celkového výkonu 500 kW/680 k, ktoré mu udeľujú zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3 s.

Prístrojovú dosku a volant v interiéri nahrádza novodobý i-Cocpit a tzv. hypersquare systém, ktorý je pokrokový, jednoduchší a bezpečnejší spôsob riadenia. Všetky jazdné parametre sa ovládajú dotykom prsta a vďaka technológii steer-by-wire je riadenie inštinktívnejšie pripomínajúce videohru. Veľkorysé presklenie celkovej veľkosti 7,25 m2 a nové škrupinové sedadlá, ktoré sa prispôsobujú telesným tvarom cestujúcich vytvárajú v kabíne nevídaný priestorový pocit. Aby v nej vládli znesiteľné teploty, obrovské sklenené plochy majú tenučký viacvrstvový chrómový povlak. Vytvára sa technológiou používanou NASA, pri ktorej sa oxidy kovov nanášajú na sklo. Auto nekomunikuje len s cestujúcimi v kabíne ale pretože má komunikujúce dvere ozve sa keď sa už k nemu blížite. Umelá inteligencia vodiča rozpozná a vopred mu nastaví polohu sedadla, teplotu, jazdný režim a multimediálne predvoľby podľa jeho preferencií.

Z inovácií pozoruhodného konceptu asi veľa neostane. Veď od presklenia vozidla až po komunikujúce dvere obsahuje všetko riešenia zo snov, ktoré sa veľmi ťažko budú môcť premeniť na realitu. Nuž uvidíme o 2 roky...