Kia 1140x190
Thumb 01 pilotn  testy dia kov ch e truckov Thumb 02 pilotn  testy dia kov ch e truckov Thumb 04 pilotn  testy dia kov ch e truckov Thumb 03 pilotn  testy dia kov ch e truckov

Pilotné testy diaľkových e-truckov

Partnerstvo, ktoré uzavreli DHL Freight a Volvo Trucks, má urýchliť prechod diaľkovej kamiónovej dopravy na nefosílne palivá. Spoločné úsilie je ďalším krokom smerom k riešeniam s neutrálnym dopadom na podnebie.

Elektrické trucky sú zatiaľ koncipované pre jazdy na kratšie vzdialenosti, hlavne v sektore distribúcie tovarov v mestách a mestských oblastiach. Teraz však spoločnosti DHL Freight a Volvo Trucks iniciovali projekt zameraný na ťažkú diaľkovú dopravu s nulovými emisiami. Spolupráca zahŕňa exkluzívne pilotné testy plne elektrického vozidla Volvo FH v kombinácii s prívesom. Táto jazdná súprava s celkovou hmotnosťou do 60 ton začala v marci premávať medzi dvoma logistickými terminálmi DHL Freight vo švédskom Göteborgu a Jönköpingu, ktoré sú od seba vzdialené približne 150 km. Počas skúšokv reálnej praxi získajú spoločnosti Volvo a DHL dôležité skúsenosti a dáta týkajúce sa nastavenia prevádzky a adekvátnej infraštruktúry. Získané informácie pomôžu optimalizovať dĺžku trasy, hmotnosť nákladu a rozmiestnenia nabíjacích stanovíšť pri každodennom nasadení e-truckov.

„Naším cieľom je znížiť na nulu všetky emisie súvisiace s logistikou a už sme dosiahli dôležité míľniky. V porovnaní s rokom 2007 sa efektívnosť našej skupiny v oblasti CO2 zlepšila o 35%. Na tejto ceste však potrebujeme inovatívne technologické riešenia a silné partnerstvá. Som si istý, že spolupráca s Volvo Trucks nás podporí pri dosahovaní našich ambicióznych environmentálnych cieľov v oblasti cestnej nákladnej dopravy,“ hovorí UweBrinks, generálny riaditeľ spoločnosti DHL Freight.

Spoločnosť Volvo Trucks sa usiluje o nevyhnutnú zmenu smerom k preprave bez fosílnych palív. V praxi to znamená zohľadniť každý aspekt ekosystému potrebného pre elektrifikáciu vrátane nabíjania, plánovania trás, nasadenia vozidiel, služieb a ďalšej podpory. „Dopravný biznis sa rýchlo mení a jeho udržateľnosť predstavuje pre mnohých našich zákazníkov čoraz dôležitejšiu obchodnú výhodu. Ponúkame efektívne riešenia, ktoré umožňujú rýchly prechod na nefosílne palivá, ako je elektrina. So spoločnosťou DHL máme dlhoročnú spoluprácu. Ich rozsiahle a globálne odborné znalosti v oblasti logistiky nám umožňujú študovať podmienky napredovania pri tejto technologickej zmene a prispôsobiť ju potrebám zákazníkov,“ vysvetľuje hovorí Roger Alm, prezident spoločnosti Volvo Trucks.

Spoločnosť DHL Freight aktívne manažuje rôzne projekty udržateľnosti i technológie nefosílnych palív a vo Švédsku predstavila program zasielateľskej služby zameranej na klímu. Zákazníci v rámci tohto programu platia fixný príplatok za každú dodanú zásielku alebo paletu a tento príjem je celý investovaný do čistých technológií.

Projekt DHL – Volvo sa začal v prvom štvrťroku 2021 a je súčasťou REEL, iniciatívy švédskej inovačnej agentúry Vinnova zameranej na podporu prechodu na elektrifikovaný systém nákladnej dopravy.