Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb pneumatiky vyrabaju elektricku energiu falken energy harvester autozurnal.com 1 Thumb pneumatiky vyrabaju elektricku energiu falken energy harvester autozurnal.com 2 Thumb pneumatiky vyrabaju elektricku energiu falken energy harvester autozurnal.com 3

Aj pneumatiky môžu vyrábať elektrickú energiu

Výroba a využitie elektrickej energie môže byť doménou pneumatík budúcnosti. Japonský pneumatikársky gigant Sumitomo Rubber Industries spolu s pomocou univerzity v Osake vyvíja pneumatiky, ktoré vedia vyrábať elektrickú energiu.

Prečítajte si tiež:
 Viete, čo znamená Treadwear na bočnici pneumatiky?

Falken pneumatiky Energy harvester
Sumitomo Rubber Industries spolu s profesorom Hiroshi Tani z univerzity v Osake spolu skúmajú a vyvíjajú možnosť výroby elektriny z rotujúceho pohybu pneumatík. Pneumatikársky koncern, pod ktorý patrí aj značka Falken, prináša integrované zariadenie "Energy Harvester". Systém na zber elektrickej energie je umiestnený na vnútornej strane pneumatiky.

Pneumatiky, ktoré vyrábajú elektrickú energiu

Pri jazde autom pneumatiky znášajú rozličné sily. Pri dočasnej deformácii počas jazdy a rotácie pneumatík vzniká statická energia a práve z nej vie "energy harvester" získať elektrickú energiu procesom známym ako frikčné nabíjanie. Skladá sa z dvoch vrstiev gumy a dvojice elektród, potiahnutých vrstvou s opačným nábojom. Vyrobené množstvo energie logicky nestačí na energeticky náročné procesy, no zároveň je dostatočné na to, aby dokázalo napájať napr. systémy monitorovania tlaku v pneumatikách bez potreby externých batérii. Do budúcna by mohla technológia nabíjať aj iné senzory, ktoré spotrebujú malé množstvo energie. 

Falken Energy Harvester
Technológiu vyvíjajú v rámci projektu Smart Tyre Concept a s finacovaním pomáha aj japonská vláda. Uvidíme, kam sa sympatický projekt dostane a či podobné pneumatiky uvidíme aj v sériovom nasadení. Často sa stáva, že naoko revolučné projekty skončia na prepadlisku dejín a uchytia sa len niektoré. Ale aj keď pri tomto projekte nejde o výrazné šetrenie a výrobu elektrickej energie vo veľkom, držím Japoncom prsty. Ak sa im podarí zachovať jednoduchosť a integráciu do samotného tela pneumatiky, ide o zaujímavé riešenie, ktoré by v praxi malo uplatnenie.