Vw suv bonus 04 2021 1140x190

Pneumatiky vyrobené z recyklovaných PET fliaš? Michelin na nich už pracuje

Keďže pneumatiky patria medzi významných znečisťovateľov životného prostredia, aj ich sa dotkne ekologická ruka a budú "zelenšie" ako doteraz. Jednou z technológií, ktorá má priniesť ekologický efekt, je výroba plášťov so základom v recyklovaných PET fľašiach. Pracuje na nej aj Michelin.

Gumárenský gigant chce do roku 2030 používať recyklované materiály pre 40 % svojej produkcie. Do roku 2050 to má byť plných 100 %. A keďže plastové PET fľaše sú veľkým ekologickým problémom, ich premena na pneumatiky sa zdá byť veľmi logickým krokom. Hlavne po tom, čo v Michelin v spolupráci s biochemickou firmou Carbious vyvinuli technológiu a postup. Pre depolymerizáciu polyetylénftalátu PET využívajú enzým, následne vzniká polyester, ktorý je vhodný ako základ pre výrobu pneumatík. 

Odporúčame tiež:

Viete, čo znamená Treadwear na bočnici pneumatiky?
 

„Vysoko odolný polyester je mimoriadne vhodný pre výrobu plášťov najmä vďaka kvôli svojej odolnosti proti rozbitiu, pevnosti a tepelnej stabilite. Tieto výstuhy preukázali  schopnosť poskytovať rovnaké výkony ako tie z ropného priemyslu,“ uviedol Nicolas Seeboth, riaditeľ výskumu Michelin. 

Zatiaľ ide o hudbu budúcnosti, ktorá však už nemusí byť veľmi ďaleko. Je veľmi pravdepodobné, že podobný prístup zaujmú aj ostatní gumárenskí giganti a pneumatiky, resp. ich časť budú vyrábať z recyklovaných alebo ekologických materiálov. Samozrejme, prídu aj ďalšie "zelené" technológie. Meniť problémové PET fľaše na jeden zo základných konštrukčných celkov pneumatiky však bude primátom Michelinu.