Suv bonus all bannery 1140x190 02

Potvrdené! Mazda 3 výkonný turbobenzínový motor v Európe nedostane

Našincom tak musí stačiť najvýkonnejší motor v ponuke, benzínový SkyActiv-X s výkonom 132 kW (180 k). 

Mazda 3 je výborné auto. Jej dynamické tvary a športom okorenený podvozok však donedávna do pohybu uvádzal "len" atmosférický dvojliter SkyActiv-G s výkonom 90 kW (122 k). To sa medzičasom zmenilo. Prišiel revolučný SkyActiv-X, prepĺňaný kompresorom, s výkonom 132 kW (180 k) a ponuku rozšírila silnejšia verzia atmosférického dvojlitra SkyActiv-G so 110 kW (150 k). 

Musí nám stačiť SkyActiv-X

V ponuke však chýba vyslovene výkonná motorizácia, ktorá by s tvarmi a podvozkom Trojky tvorila emotívne ladený tandem. SkyActiv-X predsa nie je žiadnou športovou motorizáciou. Znalci si tiež spomenú, že Mazda 3 prvej a druhej generácie mohla mať vo verzii MPS 2,3 l turbobenzínový motor s priamym vstrekovaním paliva, výkonom 191 kW (260 k) a 380 Nm krútiaceho momentu. V minulej (tretej) generácii ostrá verzia MPS dostala stopku.

Prečítajte si tiež:

Nová Mazda 6 má byť radikálne iná. V hre je šesťvalec a zadný náhon

Revolučný motor SkyActiv-X, ktorý kombinuje zážihový a vznetový princíp spaľovania, ostáva európskym vrcholom v ponuke Mazdy 3.

Nádej pre fanúšikov rýchlych "trojok" svitla nedávno, svet obletela informácia, že Mazda 3 dostane v zámorí silný 2.5 l turbobenzínový štvorvalec radu SkyActiv-G s výkonom 167 kW (227 k), krútiacim momentom 420 Nm, 6-st. automatickou prevodovkou a pohonom 4x4. Konečne vrcholná motorizácia, ako sa patrí.

Odporúčame:

Koľko žerie a ako jazdí motor SkyActiv-X v praxi?

Emisné limity však "nedovoľujú" Mazde nasadiť tento výborný motor v Európe. Pre magazín auto.cz to potvrdila Markéta Kuklová z českého zastúpenia japonskej značky. Prepĺňaná Mazda 3 2.5 SkyActiv-G sa do Európy nechystá, vrcholom ostáva s motorom SkyActiv-X, ktorý vraj perfektne zapadá do požiadaviek zákazníkov z daňového hľadiska a z hľadiska emisného (CO2).

Mazda 3 so 167 kW (227 k) motorom dorazí na americký trh v druhej polovici roka 2020. Motor je tiež známy nasadením v tamojších verziách Mazdy 6 a Mazdy CX-5. 

Zdroj: auto.cz