Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb goodyear fia etrc le mans 3 Thumb goodyear fia etrc le mans 2 Thumb goodyear fia etrc le mans 1 Thumb goodyear fia etrc le mans 3 Thumb zavodne pneumatiky goodyear Thumb zavodne pneumatiky goodyear bocny pohlad

Preteky ťahačov na nových pneumatikách

Svetová gumáreň Goodyear bude túto sezónu už deviaty rok podporovať európsky šampionát v pretekoch kamiónov. Nasadí doň novú generáciu nákladných športových pneumatík.

Vyvinuli ju s cieľom zlepšiť priľnavosť plášťov najmä na mokrých vozovkách a tým zvýšiť bezpečnostné štandardy pretekov ťahačov. Športové predpisy FIA vyžadujú totiž používať jednu pneumatiku na všetkých okruhoch za všetkých poveternostných podmienok od suchých po mokré trate a na studených aj horúcich povrchoch. Z toho vyplynula výzva zabezpečiť optimálny výkon autoplášťov počas celého seriálu.

Nová pretekárska nákladná pneumatík rozširuje spektrum výkonu, ponúka lepšiu priľnavosť za mokra a väčšiu odolnosť. Tento pokrok predĺži životnosť a zvýši výkon pneumatík a zároveň podporuje ciele ETRC v oblasti udržateľnosti tým, že znižuje celkovú spotrebu pneumatík počas sezóny.

Novú generáciu autoplášťov vyvinuli v Inovačnom centre Goodyear v Luxembursku a testovali na továrenských skúšobných tratiach aj na slávnych okruhoch Nürburgring, Most a Slovakia Ring. Inžinieri sa zamerali najmä na optimalizáciu kontaktnej plochy na rovnomerné opotrebenie a optimalizáciu výkonu počas celej životnosti pneumatiky.

Preteky 7-dielneho šampionátu sa uskutočnia v Taliansku, Nemecku, Belgicku, Česku, Francúzsku, Španielsku aj na Slovensku. Už tradične sa začínajú posledný májový víkend na známom jadranskom okruhu Misano. Najväčším favoritom šampionátu je jeho päťnásobný víťaz Norbert Kiss z Maďarska.

Prítomnosť gumárne Goodyear bude cítiť v paddockoch a fanzónach, pričom jej Drive Results Tour 2024 bude prítomná v každom kole šampionátu. Zúčastnené strany z odboru prítomné na pretekoch budú mať príležitosť dozvedieť sa, ako môže ponuka Goodyear Total Mobility pomôcť flotilám znížiť spotrebu paliva a prevádzkové náklady a zmierniť neočakávané riziká porúch.

Maciej Szymański, marketingový riaditeľ nákladnej divízie Goodyear, pred sezónou povedal: „Sme hrdí, že môžeme pokračovať v European Truck Racing Championship, jednej z najprestížnejších súťaží ťahačov na svete. Ako titulárny partner sme odhodlaní podieľať sa na dosahovaní čo najlepších výkonov na trati, čo sa premietne aj v miliónoch nákladných pneumatík našej značky a špičkových riešení, ktoré denne používajú dopravné spoločnosti po celej Európe.“