Vw caddy 03 2021 1140x190
Thumb lead web1t Thumb car aircon repair Thumb 1 aa 17872 klimaservice acs900 Thumb  vyr 92339dscn8176 Thumb flush machine on vehicle Thumb idea tcs   check impianto Vw caddy 03 2021 1024x597 Thumb shol

Pri akých otáčkach zapínať klimatizáciu aby ste si neodpálili kompresor?

Na úvod jeden príbeh zo života. Kamarát odovzdá auto s nefungujúcou klimatizáciou do servisu. Po niekoľkých dňoch  si   opravené auto prevezme, ale následne ho vráti, pretože klíma opäť nepracuje a na vine je servis, ktorý ho oklamal, lebo poruchu neodstránil. V tomto prípade však bola pravda niekde inde. Majiteľ auta si ju pokazil sám. Ako? O vysvetlenie som požiadal opäť Milana Bahnu z bratislavského servisu Maxim.

Podnet pre tento článok vznikol v nedávnom čase. V období, keď sa značná časť Slovenska začínala chystať na letnú dovolenku. Ale nie iba ľudia, ale aj naše autá. Ako každý rok, bežní motoristi majú mnoho otázok, koluje mnoho rôznych fám a rovnako tak aj nezmysli, ktoré treba pravidelne vyvracať. Pokúsim sa v krátkom texte zhrnúť, ako s klimatizáciou v aute narábať.

Klíma v aute je pomaly ale isto už samozrejmosť, aj keď stále sa nájdu značky, ktoré kvôli cenovke „od“ vynechajú pre mňa tento životne dôležitý prvok. To, že klimatizácia nie je v dnešnej dobe luxus, ale skôr povinnosť, potvrdí čoraz viac odborníkov ako aj lekárov. Vodič v prehriatom aute reaguje neskoro, je apatický, netrpezlivý …. Vlastnosti nahrávajúce nehode. Klímu však treba používať skutočne s rozumom a každý na ňu reaguje inak. Niekomu nevadí ľadový vzduch fukaný priamo na telo, iný to neznesie. Niekto si teplotu nastavuje skutočne iba o málo nižšie ako je vonkajšia teplota. Jedno je však rovnaké. Klimatizácia má viacero súčiastok, ktoré sa starajú o našu teplotnú pohodu. Bežné diely sa skladajú z kompresora, výparníka, vysúšača, tlakového ventilu, riadiacej jednotky-ovládania, chladiaceho média a samozrejme rozvodu trubiek, ktoré sa v niektorých vanoch ťahajú až k zadnej náprave.

Každoročná rutina aj u nás v servise je, keď príde zákazník so slovami „nejde mi klíma“. Mnoho ľudí stále klimatizáciu používa iba na schladenie v extrémnych horúčavách a počas niekoľkých mesiacoch ju ani nezapnú. Je opodstatnené pravidlo, ktoré hovorí o pravidelnom zapnutí kompresora aspoň na pár minút mesačne. Ak sa tak nestane, olej mazajúci kompresor a celý obeh je usadený kdesi na dne, viaže na seba vodu a všetky tesnenia a spoje sú vystavené rýchlejšiemu opotrebovaniu a možnej strate tesnosti. Ako prvé pre určenie dôvodu nefunkčnosti je nutné systému spraviť údržbu. To znamená napojiť auto na plniaci stroj, ktorý však nedoplní iba chladiaci plyn, ale spraví najprv vákuovanie, ktoré vytiahne podtlakom zvyšky špín, vlhkosti a všetko staré médium.

Ak vákuovanie prebehne v poriadku (bežne trvá 30 min), je predpoklad, že systém klimatizácie auta nemá veľkú netesnosť a je možné plniť nové chladivo. Spolu s ním vám zodpovedný servis aplikuje aj potrebné množstvo nového oleja (vždy závisí od údajov výrobcu, resp. druhu opravy) a tak isto UV farbivo, ktoré pri netesnosti systému časom vystúpi na povrch – nájde si cestu cez dierku von. Potom je poškodené miesto ľahko identifikovateľné pomocou UV okuliarov a špeciálnej lampy. Každé auto má tiež presné množstvo chladiva potrebné na správne fungovanie klímy. Mnohokrát sa však toto množstvo líši aj podľa výbavy. Sharan minulej generácie mal v prípade výduchov, resp. 5 miestnej verzie napr. potrebných iba cca 500g, pričom jeho súrodenec so 7 sedačkami a ventiláciou až vzadu skoro dvojnásobné množstvo (vďaka spomínaným trubkám systému vedúcich až k zadnej náprave). Pre správne zmeranie fungovania systému je ideálne pozatvárať všetky výduchy okrem jedného, kde sa umiestni  presný teplomer.

Aj tu je však veľký rozdiel v možných nameraných číslach. Najchladnejší vzduch docielite po uzatvorení vnútorného okruhu a sile ventilácie cca na dve tretiny. Samotné rozdiely sú už potom priamo úmerné stavu kompresoru, navrhnutiu ventilácie, typu klimatizácie (manuálna, automatická) ako aj veľkosti výparníka alebo proste návrhu od výrobcu. Zo skúseností napr. viem povedať, že pri VW group alebo Fiate nie je problém namerať hodnotu pár desatín nad nulou, pričom na Forde, ktorý ma automatickú klimatizáciu neklesne teplota na fukári pod sedem stupňov. Ak má vozidlo tretinu chladiva vyfučanú, ľudia sa potom divia, prečo im klíma nestíha. Keď im nameriame osemnásť stupňový vzduch, nemôžeme sa ani diviť. Ďalšia veľká disciplína je používanie a zapínanie klímy.

Je skupina vodičov, ktorí od kúpy auta nevypli symbol vločky a tak jazdia nonstop s bežiacim kompresorom, ktorý robí tlak a vysúša vzduch. Druhá skupina je potom opačný prípad a púšťajú ju skutočne iba príležitostne. Bežný majiteľ auta si však myslí, že môže kedykoľvek zapnúť a vypnúť tlačidlo. No toto je nebezpečný omyl riskujúci poruchu kompresora. Kompresory dnes vyrába mnoho firiem a existuje aj mnoho prevedení – typov. Líšia sa niektorými technickými riešeniami. Niektoré typy sú tzv. inteligentné a vedia bežať iba na čiastočný výkon. Netlačia teda nonstop naplno. To šetrí ich životnosť aj záťaž pre motor. Niektoré, hlavne staršie však iba zopnú a idú. Najväčší rozdiel ale býva pri spínaní kompresora. Ten je pevne uchytený k motoru a z neho ide oska, na konci ktorej je spojka-koliesko. Keď vločku stlačíme, magnetická spojka sa zopne – spojí s kompresorom a systém funguje.

Aby to nebolo jednoduché, aj tu je rozdiel. Časť áut má odolnejší typ, ktorý je odolný spínaniu cievky a časť má iné, slabšie prevedenie a tak sa občas stáva, že majiteľ na diaľnici pri cestovnej rýchlosti zapne klimatizáciu. Upevnenie spojky je však riešené menej odolne a spojka sa odtrhne pod vplyvom rany– koliesko sa točí na prázdno (ako keď doma pustíte výkonný elektrospotrebič a vypne vám poistku – tiež neudrží záťaž). Tu je problém, že zistiť, aký typ máte v aute nevedia bez demontáže prípadne rozmontovania kompresoru ani autorizované servisy. Varovať vás teda môže akurát predajca, ktorý by to mal robiť podobne ako upozorniť na spúšťanie regenerácie DPF a iné chuťovky, ktorými vodiča auto vie prekvapiť. To by však predajcovia áut v mnohých prípadoch museli mať základné technické myslenie a nie iba vidinu predaja.

Ak sa vrátime ku skupine ľudí jazdiacich nonstop „na klíme“, títo môžu mať častejšie problém s nepríjemným zápachom z fúkarov. Deje sa tak z jediného dôvodu. Ak sa kompresor vypne až spolu s autom, výparník, cez ktorý vám ventilátor tlačí ľadový vzduch do fúkarov sa nemá šancu vysušiť z kondenzu. Časom tak vznikajú značné liahne baktérii, na ktoré nestačia ani lacné pohlcovače pachov, ani profesionálne čistenie roztokom či penou. Tu potom nastupuje čistenie ozónom, ktoré je jednak ale relatívne drahé a časovo náročné. Pre dobrý účinok totiž treba nechať tento stroj bežať v naštartovanom aute aj hodinu. Posledná kapitola je potom prevencia. Rozumným správaním sa potom dá z časti obmedziť výdavok na servis klimatizácie. Klímu teda treba nechať aj vypnutú nech sa má šancu vysušiť výparník. Treba ju púšťať celoročne (je normálne ak vám pri teplotách pod bodom mrazu kompresor nespustí) a treba vykonávať aj údržbu v autoservise. Pri nových autách platí, že prvé odsatie-doplnenie by malo nastať cca po 3-4 rokoch, následne ideálne každý rok, minimálne však dva. Spolu s každoročným čistením klimatizácie ide aj výmena peľového filtra  - mimoriadne dôležitej časti z hľadiska baktérii a intenzite fúkania. Nedajte sa odbiť autorizovaným servisom, ktorý vám ho tam chce nechať 30.000km a viac. Keby ste videli, čo sa v takom filtri nahromadí po pár mesiacoch a posádka to dýcha, zmenili by ste názor. Na záver ešte musím upozorniť na fakt, že tak ako nám EU zakázala výkonné vysávače, tak nám obmedzuje aj používanie chladiva v aute. Mnoho posledných rokov bolo zaužívané chladiace médium s označením R134. Naša moderná doba ale zistila, že je pri úniku škodlivé a tak vymysleli médium R1234y. Pre užívateľa jediný rozdiel. Pri servise okruhu so starým typom zaplatíte cca 50€ za úkon. 12kg fľaša nového typu však stojí pre servis desaťkrát toľko. Len čas ukáže, ako sa to premietne do cien plnenia, keďže je na to potrebný aj iný stroj. Toto chladivo je relatívne novinka, no v súčasnosti všetky novo vyvinuté modely môžu byť vyrábané už iba s ním. A ktorá súčiastka sa na systéme klimatizácie kazí najviac? Práve kompresor a chladič, ktorý je vystavený poveternostným vplyvom tesne za nárazníkom ako aj soli a kamienkom. Veľká väčšina únikov teda pochádza z tohto miesta.

Na záver teda v skratke, aby klíma klímovala a vodič bol spokojný. Klimatizáciu zapnúť vždy iba na voľnobežných otáčkach motora (určite nie pri diaľničných otáčkach), vypnúť ju aspoň dve-tri minúty pred vypnutím motora, aby sa výparník stihol trochu vysušiť (iba tlačidlo vločky, ventiláciu nie). Ideálne raz za rok zájsť do servisu na odsatie, doplnenie chladiva, oleja a vyčistenie systému. Účinnosť klimatizácie výrazne rastie, ak súčasne použijeme vnútorný okruh ventilácie. Ak klimatizácia nefunguje, spravidla vždy sa začína novým naplnením spolu s UV farbivom pre neskoršie možné identifikovanie úniku. Klimatizáciu zapínať pravidelne vo všetkých ročných obdobiach a sledovať tak jej funkčnosť priebežne. Predídete problémom typu: o dva dni idem na dovolenku, nejde mi klíma, rýchlo mi to opravte....