Vw bonus 03 2021 1140x86
Thumb 01 projekt mobiln ch o kovac ch jednotiek Thumb 02 projekt mobiln ch o kovac ch jednotiek

Projekt mobilných očkovacích jednotiek

Banskobystrický samosprávny kraj zareagoval na nepriaznivé štatistiky o nízkom počte zaočkovaných seniorov z najohrozenejších skupín a predstavil projekt mobilného očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja 7. apríla predstavili projekt mobilných očkovacích centier pre seniorov, ktorí sa nevedia dostať do vakcinačných stredísk. Župa tak zareagovala na hrozivé štatistiky, podľa ktorých je na Slovensku dnes zaočkovaných len 32 % ľudí vo veku nad 80 rokov. Priemer Európskej únie je pritom 60 % a za najlepšími krajinami zaostávame veľmi: Írsko zaočkovalo už 95% seniorov nad 80 rokov, Fínsko 85% a Malta až 96 %. Pritom ide o pomerne málopočetnú skupinu obyvateľov a máme dostatok vakcín na to, aby sme aj my mali takúto vysokú úroveň preočkovania starších seniorov.

Východisko, ako nepriaznivú štatistiku zvrátiť a zabrániť zbytočným úmrtiam, vidí Banskobystrický samosprávny kraj v zriadení mobilných očkovacích jednotiek a aktívneho call centra, ktoré by na základe údajov od mobilných operátorov oslovovalo cielene ľudí vo veku nad 70 rokov. Priamo do obcí by za nimi mohol chodiť očkovací autobus, v ktorom by bolo celé zázemie pre jeden či viac očkovacích tímov i uskladnenie vakcín. K úplne imobilným seniorom by mohol tím prísť až priamo domov. Partnerom kraja pre technické zabezpečenie autobusov je humanitárna organizácia Adra, ktorá má skúsenosti napríklad aj s mobilným testovaním či zriaďovaním kontajnerových MOM.

Pre úspech celého projektu je nevyhnutná súčinnosť ministerstva – to musí dať kraju povolenie i dostatok vhodných vakcín. „Podľa našich výpočtov je pre celé Slovensko potrebných asi 60 mobilných očkovacích jednotiek, z ktorých každá denne zaočkuje 100 obyvateľov vo veku 70+ rokov – do konca júna tak môžeme mať zaočkovanosť vo vekovej skupine 70+ na úrovni 70%. Bez pomoci ministerstva, ktoré jasne stanoví podmienky i financovanie, je však naša aktivita len kvapkou v mori – musí existovať systém, do ktorého sa v prípade záujmu budú môcť prihlásiť všetci oprávnení záujemcovia,“ povedal Ondrej Lunter, podpredseda BBSK.