Thumb 1 Thumb 3 Thumb 4 Thumb 2 Thumb 6 Thumb 5 Thumb 7 Thumb 8 Thumb ssangyong torres cennik

PRVÁ JAZDA SsangYong Torres 1.5 Turbo GDI AWD: Ďalší kráľ v pomere ceny a hodnoty

Na slovenský trh dorazila horúca novinka roka 2023 v triede strednej veľkých SUV. SsangYong Torres zaujme exotickým kabátom a odlišným dizajnovým jazykom v porovnaní s dobre známymi modelmi Tivoli, Korando, Musso a Rexton.

Dizajn však nie je úplne originálny, badať inšpiráciu Jeepom, Range Roverom alebo Land Roverom Defender. Tieto ingrediencie však ako celok fungujú náramne dobre a Torres patrí rozhodne medzi najzaujímavejšie autá vo svojom segmente. 

Torres je o 250 mm dlhší než Korando, rázvor osí kolies však narástol len o symbolických 5 mm. Po technickej stránke sa oproti Korandu veľa nezmenilo.

Majestátny Torres zabojuje na našom trhu najmä voči Škode Kodiaq, no vzhľadom na bezkonkurenčný pomer ceny a hodnoty môže nalákať záujemcov, ktorí pokukujú aj po menších kompaktných crossoveroch a SUV. Aj keď vyzerá skoro až offroadovo, na rámovom podvozku ako jeho väčší a starší brat Rexton nestojí. Torres využíva základy modelu Korando a hierarchicky sa radí práve medzi Korando a Rexton. Spoločná je podlahová plošina, zavesenie, riešenie pohonu všetkých kolies aj srdce pod kapotou. Oproti menšiemu bračekovi má Torres len o 5 mm dlhší rázvor osí kolies, no karoséria výrazne narástla hlavne do dĺžky o 250 mm a vyššia je o 90 mm. Torres tiež zachováva solídny pôdorys platformy z Koranda so širokými rozchodmi kolies.

Kabína je zhotovená z kvalitných materiálov. Na výber sú štyri farebné zladenia interiéru, vrátane výraznej zelenej a hnedej.

Aj porovnanie s Kodiaqom hovorí jasnou rečou. Dĺžka karosérie je takmer rovnaká, Torres je dlhší len o 3 mm. Zároveň je však o 6 mm širší a o 60 mm vyšší ako Škoda. Rázvor osí kolies má však oproti českému rivalovi kratší o podstatných 108 mm. Na priestorovej ponuke na zadných sedadlách sa to však negatívne neprejavuje. V kabíne sa budú cítiť ľudia sediaci vzadu náramne dobre. Priestoru je vo všetkých smeroch nadbytok, poteší tiež vyššia poloha zadnej lavice s podoprením stehien a solídna šírka, vďaka ktorej sa vzadu pohodlne odvezú aj traja štíhlejší pasažieri. Torres si však na rozdiel od Kodiaqu, Tiguanu Allspace alebo Tarraca nekúpite so 7-miestnym interiérom. V ponuke je len 5-miestna verzia. Kufor na prvý pohľad zaujme mega základným objemom s hodnotou 839 litrov pri verzii s pohonom predných kolies a 703 litrov pri skúšanej štvorkolke. Úprimne, podľa toho čo som videl by som mu až tak veľký objem nehádal. Kufor je síce veľmi široký, ale tiež kratší a plytší. Objemný však je, len s ohľadom na udávaný objem by som čakal väčšiu a hlbšiu „jaskyňu“. Poteší však dojazdová rezerva, ktorá je pri verziách s pohonom všetkých kolies štandardom a preto je aj udávaný objem nižší ako pri predokolke.

Kufor má základný objem 703 – 839 litrov. Po sklopení zadných sedadiel vznikne obrovská „jaskyňa“ aj vďaka majestátnej výške karosérie.

Veľmi príjemná atmosféra čaká aj na vodiča a spolujazdca. Kvalitné mäkčené materiály, výborne tvarované sedadlá a bohatá výbava s dobre fungujúcim infotainmentom rozhodne nepôsobí „lacno“, práve naopak. Nevadí ani dotykový, ale samostatný panel klimatizácie, ktorý sa inšpiroval v Audi. Materiály aj spracovanie sú na rovnakej úrovni ako v Korande, napriek všeobecne nižšej cene oproti konkurencii pôsobí kabína hodnotne. Oproti menšiemu SsangYongu sa však Torres drží na uzde s použitím lesklého klavírového laku, čo je rozhodne pozitívna správa. 

Pokračujte na druhej stránke článku.