Kia 1140x190
Thumb 1 prv  e truck na slovensku ok Thumb 4 prv  e truck na slovensku Thumb 3 prv  e truck na slovensku Thumb 2 prv  e truck na slovensku Thumb 5 prv  e truck na slovensku Thumb 6 prv  e truck na slovensku edited 1

Prvý e-truck na Slovensku

Prvé 100 % elektrické nákladné vozidlo odovzdané na Slovensku je z produkcie Volvo Trucks. A prvým slovenským prevádzkovateľom e-trucku sa stala spoločnosť Anpet EU.

Elektrifikáciu ťažkej distribučnej dopravy na Slovensku rozbehla 27. októbra 2022 spoločnosť Anpet EU. Prvý slovenský dopravca, ktorý si obstaral e-truck, sa rozhodol pre Volvo FE Electric a teraz ho zaradil do svojho vozidlového parku.

Plne elektrické Volvo FE Electric so skriňovou nadstavbou na prepravu chladeného a mrazeného tovaru má užitočné zaťaženie vyše 8 ton a na jedno nabitie prejde 150 až 200 km. Jazdný dosah v tomto prípade závisí ajod intenzity prevádzky chladiaceho agregátu, ktorý pracuje tiež úplne bez emisií a je prepojený s trakčnou batériou vozidla. Nulové emisie a dostatočný dojazd predstavujú ideálne „zelené“ riešenie pre rozvoz tovaru z distribučného centra Lidl v Seredi do vybraných predajní v bratislavskom a trnavskom regióne. Navyše veľmi tichá prevádzka e-trucku je prínosom pre zásobovanie v nočných hodinách.

Lidl je prvý obchodný reťazec na Slovensku, ktorý bude na zásobovanie využívať plne elektrické nákladné vozidlo. „Správne nastavená logistika, dobrý plán trás našich dispečerov a spoľahlivý dopravcovia sú kľúčom k úspechu pre každú spoločnosť, ktorá pristupuje zodpovedne k životnému prostrediu,“ uviedol Peter Mego, vedúci úseku logistiky v Lidli.

Na snímke z odovzdávania vozidla sú (zľava doprava): Milan Kučera, obchodný zástupca Volvo Group Slovakia, Martin Chamila, obchodný riaditeľ pre nové a jazdené vozidlá Volvo Group Slovakia a Peter Antolov, majiteľ spoločnosti Anpet EU.

A čo motivovalo dopravcu, aby si kúpil e-truck? Peter Antolov, majiteľ spoločnosti Anpet EU, vysvetlil, že zákazník si vyžaduje distribúciu tovarov ekologickými vozidlami. Keďže trucky na LNG už majú, ďalším krokom je elektrika. „Vozidlo bude pracovať v distribučnom režime – z veľkoskladu ním budeme zásobovať obchody. Samozrejme, pokiaľ ide o dojazd, uvidíme, aká bude realita. Je to všetko o vodičovi, nastaveniach a využívaní efektívnosti. Vozidlo zaradíme do dennej prevádzky, takže nabíjať sa môže v noci. Nabíjaciu stanicu s výkonom 25 kilowattov nám poskytne Lidl.“

Základné technické parametre vozidla: Volvo FE Electric 4x2 R s krátkou spacou kabínou. Pohonná sústava: 2 elektromotory s maximálnym výkonom 400 kW, permanentný výkon 330 kW, 2-stupňová prevodovka. Súprava štyroch batérií s celkovou kapacitou 265 kWh, doba nabíjania 11 hodín striedavým prúdom (22 kW) alebo 2 hodiny jednosmerným prúdom (150 kW). Bezpečnostné prvky: ESP, adaptívny tempomat, asistent núdzového brzdenia, asistent pre jazdu v pruhu, varovanie pred čelným nárazom. Celková hmotnosť 20 ton, užitočné zaťaženie vyše 8 ton. Izotermická chladiarenská nadstavba s rozmermi 6500 x 2440 x 2660 mm, chladiaci agregát Carrier Syberia 11 s elektrickým pohonom.