Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb elektromobil mazda mazda etpv autozurnal.com 5 Thumb elektromobil mazda mazda etpv autozurnal.com 1 Thumb elektromobil mazda mazda etpv autozurnal.com 2 Thumb elektromobil mazda mazda etpv autozurnal.com 3 Thumb elektromobil mazda mazda etpv autozurnal.com 4 Thumb elektromobil mazda mazda etpv autozurnal.com 6

Prvý elektromobil Mazda ukáže v Tokiu. Aj s Wankelom!

Mazda patrí medzi automobilky, ktoré idú proti prúdu. Dlhé roky kašľala na downsizingové benzínové motory a namiesto nich má vlastné "atmosféry" SkyActiv-G, ktoré sú veľmi úsporné a podarené (prepĺňaným motorom je revolučný SkyActiv-X). Ale doba je neúprosná a vlastný elektromobil Mazda potrebuje. Hovorca značky pre magazín Automotive News potvrdil, že ho ukážu už o mesiac na autosalóne v Tokiu.  

Prečítajte si tiež: 
Mazda avizuje nástup radových šesťvalcov

Prototyp Mazda e-TPV už jazdí

Mazda svoj prvý elektromobil testuje ako prototyp s karosériou CX-30. Sériová podoba však bude kompletne novým modelom, nielen elektrickou technológiou napratanou do niektorého zo súčasných áut. V minulosti tiež predstavitelia Mazdy potvrdili, že nevyužije spoločnú platformu s Toyotou, ale bude vychádzať zo samostatného vývoja Mazdy. Prototyp pomenovali e-TPV. Značka tvrdí, že elektromobil bude vodičsky príťažlivý tak, ako aj ostatné konvenčné modely. Nemáme dôvod tomu neveriť, keďže Mazda vie vyladiť podvozok bežných áut tak, aby vám dávali potešenie z jazdy.

mazda e-tpv

To, že ide o elektromobil, prezrádzajú chýbajúce koncovky výfuku a "hrb" s nabíjacími portami namiesto viečka palivovej nádrže.

Menšia kapacita a priemerné parametre

Ak Mazda adoptuje techniku prototypu e-TPV, jej prvý elektromobil bude mať batérie s kapacitou 35,5 kWh. Na elektromobil roku 2020 je to pomerne málo, Mazda sa však bráni, že ide o "optimálnu" kapacitu pre prvý elektromobil a keďže väčšina vodičov jazdí 60 km za deň, úplne postačí. V podstate má pravdu. Podporuje aj 50 kW rýchlonabíjanie DC prúdom. Palubná nabíjačka má výkon 6,6 kW, čo je štandard. Výkon elektromotora je 105 kW (143 koní) a krútiaci moment 265 Nm. Produkčná verzia však môže dostať lepšie parametre motora a väćšiu batériu, nie je to vylúčené.


Podľa fotiek platformy elektromotor umiestnili dopredu a elektromobil bude mať taktiež pohon predných kolies. Zaujímavosťou je použitie Range Extendera, teda "predlžovača dojazdu". V tomto prípade ho zastúpi malý Wankelov motor, ktorý bude generátorom. Mazda tak na svoje know-how v oblasti týchto motorov nezabúda a prináša ich "aspoň" v takejto forme. Okrem verzie s predlžovačom bude svoj prvý elektromobil Mazda ponúkať aj v čiste elektrickej verzii.