Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb svitko 0  1   1 Thumb svitko01 Thumb svitko 0 Thumb al attiyah Thumb cristina gutierrez herrero1 Thumb anton shibalov Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb cyril despres Thumb honda 4 Thumb loprais praga2 Thumb luciano benavides   rockstar energy husqvarna factory racing Thumb mac k Thumb martin prokop4 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb sam sunderland1 Thumb sotnikov Thumb stephane peterhansel

Rely Dakar v polčase

Náš najúspešnejší motocyklový súťažný jazdec figuruje po 6 etapách vytrvalostnej maratónskej rely v celkovom hodnotení na 14. mieste.

Tohtoročná Rely Dakar sa opäť ide v Saudskej Arábii, kde platia prísne moslimské pravidlá a ktorá je kvôli pandémii koronavírusu pre cudzincov uzavretá, Účastníci jedného z najťažších a najprestížnejších motoristických športových podujatí sveta dostali naň výnimku. Vycestovali tam 4 naši reprezentanti: Štefan Svitko, Martin Benko, Erik Vlčák a Ivan Jakeš. Museli tam v karanténe stráviť čas v hoteli a o 2 dni si dali urobiť PCR testy. Žiaľ, opakovaný pozitívny výsledok Ivana Jakeša zo súťaže vyradil už pred štartom.

V úvodnom 129 km dlhom zahrievacom prológu (z neho 11 km bolo meraných) obsadil Svitko 21. Miesto. Bol o 37 s pomalší než minuloročný aj súčasný víťaz Američan Ricky Brabec. V prvej ostrej etape merajúcej 622 km (RS 277 km) trápili jazdcov kamenisté úseky hroziace roztrhnutím pneumatík. Števo ju dokončil na 15. mieste. Druhá 685 km (RS 457 km) dlhá etapa vedúca aj cez nekonečné pieskové duny bola pre neho doteraz najúspešnejšia. Svitko sa v nej stal najúspešnejčím jazdcom na motorke KTM. Obsadil v nej 7. miesto a všetci továrenskí jazdci rakúskej značky skončili až za ním. V celkovom hodnotení postúpil na 9. priečku.

Tretiu etapu dlhú 630 km so 403 km rýchlostných skúšok dokončil Svitko na 22. priečke a v priebežnom hodnotení klesol na 14. miesto. Zato na náročnej trati vyskúšal novinku – ochrannú nafukovaciu vestu, ktorá mu účinne pomohla pri páde. Našťastie nebol veľmi tvrdý. Pozoruhodné je, že najrýchlejší etapový čas dosiahol Austrálčan Toby Price (KTM) štartujúci až z 29. miesta! Etapu odjazdil priemernou rýchlosťou 113 km/h. Do čela súťaže postúpil Američan Skyler Howes (KTM). V autách dominoval Al-Attiyah (Toyota) v priebežnom poradí figurujúci na 2. mieste. Vedúcim jazdcom tejto kategórie je Peterhansel (Mini).

V štvrtej etape merajúcej 813 km, z ktorej 337 km tvorili rýchlostné skúšky, Svitko dosiahol 9. najlepší čas a v priebežnom hodnotení si udržal 13. miesto. Viedla krásnymi pieskovými kaňonmi a väčšinou v  nej jazdil v blízkosti kamaráta Honzu Brabeca a Pabla Quintanillu. Bola to najrýchlejšia časť v jeho doterajšej kariére. Dosiahol v nej najvyššiu rýchlosť 167 km/h! Víťazom etapy sa stal Španiel Joan Barreda Bort na motorke Honda a do čela priebežnej klasifikácie sa predral Francúz Xavier de Soultrait na Husqvarne. Medzi automobilmi bol najrýchlejší Katarčan Nasser Al-Attiyah v Toyote. Tesne za ním skončil vedúci jazdec podujatia Francúz Stéphane Peterhansel vo vozidle Mini a tretí skončil Juhoafričan Henk Lategan v Toyote.

Šiestu etapu kvôli veľkej únave jazdcov skrátili o 100 km a jej štart posunuli o 90 min.  Svitko ju skončil na 18. mieste a 14. priečke priebežného hodnotenia. Zvíťazil v nej už tretíkrát v tomto ročníku Španiel Joan Barreda. Bolo to už jeho 27. etapové víťazstvo. V priebežnom poradí figuruje na 7. mieste. Novým lídrom podujatia sa stal Toby Price (KTM). V triede automobilov dominoval Sainz (Mini). Pre trojnásiobného víťaza podujatia a obhájcu prvenstva to bol druhý tohtoročný triumf. Za nim skončili jazdci v teréniakoch Toyota - Al Rajhi a Al-Attiyah. V celkovom hodnotení však naďalej vedie 13-násobný víťaz podujstia Stéphane Peterhansel (Mini), za ním nasledujú Al-Attiyah a Sainz. Čech Martin Prokop vo vozidle Ford Ranger figuruje na 10. mieste.

Medzi kamionistami suverénne vedú ruské posádky, ktoré vedú ostrieľaní harcovníci Mardejev, Sotnikov a Šibalov v ťahačoch Kamaz. Vo 4. etape však o pódiové umiestnenie úspešne zabojoval Čech Martin Macík v ťahači Iveco. Stratou 86 min ho však o dve etapy neskôr stratil. Naopak najlepší výsledok v nej dosiahol medzi českými jazdcami Aleš Loprais (Praga), ktorý prišiel do cieľa na 4. priečke a v celkovom hodnotení postúpil na 5. miesto.

Po šiestej etape nasledoval zaslúžený voľný deň, ktorí už všetci účastníci veľmi potrebovali. Program pokračuje ťažkou maratónskou etapou rozdelenou na dve časti.