Ev6 autozurnal.com 1140x190px

Renault už naftové motory vyvíjať nebude. Čo to znamená pre súčasné turbodiesele?

Renault stopol vývoj nových motorov spaľujúcich naftu. Potvrdil to šéf vývoja a výskumu francúzskej značky, Gilles Le Borgne.

Súčasné prepĺňané naftové motory Renaultu budú poslednými. Niekdajšia bašta turbodieselov končí s vývojom nových naftových pohonných jednotiek, zameria sa na elektrifikáciu, hybridy a elektromobily. Informoval o tom magazín RNews.cz.

Od januára 2021 prichádza do platnosti nová emisná norma Euro 6dFull. Renault ešte dokázal súčasné Blue dCi motory modifikovať natoľko, aby spĺňali prísne emisné ciele. Súčasné naftové motory ako také sú emisne nesmierne čisté, a to nielen v laboratórnych podmienkach, ale aj v praxi. Každé jedno zlepšenie však automobilky stojí veľa peňazí, drahý vývoj už do budúcna pre niektoré z nich zmysel mať nebude. Medzi nimi aj pre Renault, ktorý sa v minulosti blysol hneď niekoľkými veľmi dobrými naftovými motormi, napr. 2.0 dCi. Prvýkrát sa 2,1 l vznetový motor pod kapotou Renaultu objavil v roku 1979 v modeli R20, a to v atmosférickej aj prepĺňanej verzii. S normou Euro 6dFull turbodiesele Renault skončia, pre chystanú normu Euro 7 ich už vyvíjať nebudú.

To znamená, že ak máte o francúzsky turbodiesel záujem, získať ho môžete počas platnosti normy Euro 6dFull. Ešte prísnejšia emisná norma Euro 7, ktorá sľubuje radikálne zmeny (nasadenie najmodernejších katalyzátorov, obmedzenie relatívneho výkonu na liter zdvihového objemu motora) má do platnosti prísť v roku 2026. Naftové motory Renault tak ešte pár rokov v ponuke ostanú.

Prečítajte si tiež:

TEST Renault Clio E-Tech Hybrid: Elektrický doping mu pasuje

Čo bude potom? Renault podobne ako ďalšie značky masívne investuje do elektrifikácie a elektromobility. V ponuke bude viac hybridných vozidiel s benzínovým motorom a elektromobilov. Cieľom značky je znížiť priemerné flotilové emisie CO2 v roku 2030 na 50 % hodnoty z roku 2010. 

Zdroj: RNews.cz