Kia 1140x190
Thumb 01 scania predstavuje eas Thumb 02 scania predstavuje eas

Scania predstavuje EAS

Nové elektro-hydraulické aktívne riadenie od spoločnosti Scania poskytuje vodičovi lepšiu kontrolu nad vozidlom pri manévrovaní v úzkych priestoroch, ale okrem toho prináša i niekoľko nových asistenčných funkcií.

Ponuku voliteľných prvkov pre trucky Scania rozširuje systém EAS(Electric Active Steering – EAS), ktorý vodičomzvýši pohodlie a bezpečnosť pri práci.„Elektrické aktívne riadenie poskytuje množstvo výhod. Plní funkciu ďalšieho posilňovača riadenia, takže uľahčuje manévrovanie s vozidlom, ktoré môže byť inak dosť namáhavé, najmä pri malých rýchlostiach,“  hovorí Gustav Ling z oddelenia výskumu a vývoja spoločnosti Scania. „Keďže EAS vyžaduje od vodičov pri riadení menšie úsilie, znižuje ich únavu na konci smeny. Ocenia ho najmä šoféri, ktorí často robia manévre pri nízkych rýchlostiach, ako je to bežné napríklad v stavebníctve alebo distribúcii tovarov.“

Súčasťou systému EAS sú asistenčné funkcie (aktivujú sa pri rýchlosti nad 60 km/h): Asistent udržovania vozidla v jazdnom pruhu (Lane KeepAssist, LKA) – využíva kameru na čelnom skle, ktorá sníma pozíciu vozidla na ceste. Bol vyvinutý pre jazdu po diaľnicia jeho úlohou je pomáhať udržiavať vozidlo v strede jazdného pruhu. Vodič môže LKA aktivovať podľa potreby.Výstraha pred vybočením z jazdného pruhu s aktívnym riadením (Lane Departure Warning with Active Steering, LDWAS) – rozširuje štandardnú výstrahu pri mimovoľnom vybočení z jazdného pruhu (LDW) a zasiahne, ak vodič začne neúmyselne prechádzať do druhého jazdného pruhu. Aktívne riadenie v takomto prípade jemne vráti truck do správneho smeru. Prevencia kolízie pri zmene jazdného pruhu (Lane Change Collision Prevention, LCP) dopĺňa funkciu upozornenia na objekty v mŕtvom uhle (Blind Spot Warning, BSW). V prípade, že vodič začne prechádzať do jazdného pruhu, ktorý nie je voľný, funkcia BSW ho upozorní optickým aj akustickým varovaním a funkcia LCP nasmeruje vozidlo späť.

Všetky aktívne asistenčné funkcie riadenia boli vyvinuté tak, aby spolupracovali s vodičom a súčasne žiadnym spôsobom negatívne neovplyvňovali bezpečnosť ani pocit z jazdy.Systémy na báze EAS používajú bežnú logiku varovania – akusticky a farebnými svetelnými signálmi alebov niektorých prípadoch aj aktívne vstúpia do riadenia trucku. Napriek týmto sofistikovaným funkciám je šofér naďalej plne zodpovedný za ovládanie vozidla a kontrolu nad ním.