Kia 1140x190
Thumb 02 scania uv dza na trh v konn  e trucky Thumb 04 scania uv dza na trh v konn  e trucky Thumb 03 scania uv dza na trh v konn  e trucky Thumb 01 scania uv dza na trh v konn  e trucky

Scania uvádza na trh výkonné e-trucky

V polovici septembra uviedla Scania na trh nový produktový rad elektrických nákladných vozidiel. Výkonné plug-in hybridné a plne elektrické trucky budú spočiatku určené pre dopravu v mestách vrátane distribúcie tovarov pre maloobchodné predajne.

Pre spoločnosť Scania je štart sériovej výroby modelov s elektrickým pohonom významným míľnikom. Počas nasledujúcich rokov bude švédsky výrobca pokračovať v rozširovaní palety e-truckov pre rôzne použitie vrátane diaľkovej dopravy a stavebníctva. „V nadchádzajúcom období budeme každý rok uvádzať na trh elektrické vozidlá pre celý produktový rad, a preto v súčasnosti reorganizujeme výrobu. Obzvlášť dôležité je, že v priebehu niekoľkých rokov predstavíme aj trucky pre diaľkovú dopravu prispôsobené na rýchle nabíjanie počas povinných 45-minutových prestávok vodičov,“ načrtol ambície značky v oblasti e-mobility Henrik Henriksson, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Scania.

Elektrifikácia ťažkých nákladných vozidiel je zásadným faktorom z hľadiska dosiahnutia cieľa stanoveného v Parížskej dohode, ktorým je obmedzenie globálneho otepľovania na úroveň nepresahujúcu 1,5°C. Elektrické vozidlá sa preto pre ekologicky orientovaných zákazníkov stanú čoraz atraktívnejšou voľbou. V počiatočných fázach bude spoločnosť Scania vyvíjať a nasadzovať hybridné a plne elektrické modely v spolupráci s týmito progresívne zmýšľajúcimi dopravcami.

Dve technológie

Plne elektrický truck Scania, ktorý si možno objednať s kabínou série L a P, je vybavený súpravou batérií s kapacitou 165 alebo 300 kWh, pričom druhý variant bude poskytovať dojazd až 250 km na jedno nabitie. Elektromotor má výkon 230 kW a generuje maximálny krútiaci momentaž 2200 Nm. Výrobca ponúka konfigurácie podvozkov 4x2, 6x2, 6x2/4. Plug-in hybridný model, ktorý je tiež dispozícii s kabínami L a P, využíva pre diaľkovú dopravu spaľovací motor a v prípade potreby dokáže jazdiť až 60 km v elektrickom režime. Vďaka tejto kombinácii môžu dopravcovia výrazne znížiť dopad prevádzky truckov na životné prostredie. Obe technológie vychádzajú z modulárneho systému zahŕňajúceho komponenty vyskúšané a osvedčené v rámci celého portfólia nákladných vozidiel Scania.

Okrem bežnej distribučnej dopravy a prepravy tovarov pri regulovanej teplote možno elektrické nákladné vozidlá efektívne využívaťaj s inými nadstavbami, ako sú hákové nakladače, sklápače, domiešavače betónu, vozidlá pre zvoz odpadu a tiež pre hasičské zbory či záchranné zložky.

Popri ekologickom aspekte plug-in hybridné i plne elektrické nákladné vozidlá otvárajú príležitosti ešte efektívnejšie využívať vozidlá v mestskom prostredí. Vďaka tichej prevádzke je totiž možné dopravné služby rozšíriť až do nočných alebo skorých ranných hodín, takže pri zásobovaní sa dá vyhnúť zápcham v dopravných špičkách aj problémom s parkovaním. Štúdie ukazujú, že dodávky tovarov sú vtedy o vyše 30 percent rýchlejšie než na rovnakých trasách cez deň – je to  zásluhou jednoduchšieho parkovania v cieľových miestach, kratšieho čakania v radoch aj vďaka vyšším rýchlostiam a častejším zeleným na križovatkách.

Čoraz kratšie časy nabíjania

Plne elektrické nákladné vozidlo je voliteľne dodávané s piatimi batériami s celkovou inštalovanou kapacitou 165 kWh alebo s deviatimi batériami (300 kWh). Pokiaľ ide o ich rozmiestnenie, jedna batéria je uložená v pôvodnom tuneli motora a zostávajúce sú namontované pozdĺž podvozka. Akumulátory možno nabíjať jednosmerným prúdom z nabíjačky s nabíjacím výkonom 130 kW pomocou konektora CCS (CombinedChargingSystem). Čas nabíjania je pod 55 minút pri variante s piatimi batériami a menej ako 100 minút pri verzii s deviatimi batériami. Okrem toho vozidlá využívajú priebežné nabíjanie počas jazdy prostredníctvom rekuperácie energie vznikajúcej pri brzdení.

Keďže plug-in hybridné vozidlo disponuje aj spaľovacím motorom, k dispozícii má menej priestoru. Preto využíva tri batérie s celkovou inštalovanou kapacitou 90 kWh pre elektromotor s výkonom 115 kW. Doba nabíjania z nuly na 80 percent je približne 35 minút a okrem rekuperácie možno akumulátory nabíjať aj počas nakladania a vykladania tovaru. Elektrický pohon je kombinovaný so spaľovacím motorom s výkonom 280 až 360 k.