Kia 1140x190

Scania získala rekordnú „elektrickú“ zákazku

Kontrakt na 110 elektrických nákladných vozidiel od spoločnosti Einride znamená pre značku Scania doposiaľ najväčší projekt v segmente ťažkých e-truckov a zároveň je začiatkom partnerstva oboch firiem v oblasti vývoja.

Švédska technologická spoločnosť Einride, popredný poskytovateľ komplexných digitálnych, elektrických a autonómnych riešení pre nákladnú dopravu, začne od druhej polovice roku 2022 do svojej flotily začleňovať 110 elektrických ťahačov Scania. Spoločnosť Einride už teraz prevádzkuje jeden z najväčších európskych vozidlových parkov ťažkých elektrických nákladných vozidiel a vďaka tomuto partnerstvu ďalej rozšíri svoje pôsobenie na trhu.

Flotilu e-truckov postavia podľa špecifikácií zadaných zákazníkom a vozidlá budú využívať jeho operačný systém Saga, ktorý ako prvý svojho druhu zabezpečuje efektívnu a optimalizovanú elektrickú nákladnú dopravu. Dáta o vozidlovom parku generované prostredníctvom platformy Saga plánuje Einride zdieľať so Scaniou– pre ďalší spoločný vývoj produktov.

Objednávka spoločnosti Einride je pre Scaniu doteraz najväčším obchodom s ťažkými e-truckmi v Európe. Zároveň je to začiatok nového dlhodobého partnerstva, ktoré prispeje k ambíciám oboch spoločností posilňovať elektrickú cestnú nákladnú dopravu: „Zdieľame rovnakú víziu dekarbonizácie ťažkej dopravy. Kooperácia so spoločnosťou Einride na spoločných nových technických riešeniach a digitálnych službách, ktoré udržateľne posunú naše odvetvie, je veľmi obohacujúca,“ povedal k spolupráci Fredrik Allard, vedúci oddelenia e-mobility v spoločnosti Scania.

Flotila 110 nákladných vozidiel Scania bude nasadená po celej Európe v priebehu tohto roku 2022 a v prvej polovici roku 2023. Vozidlá majú deväť batériových modulov s celkovou kapacitou 300 kWh. Neštandardným riešením je, že pre splnenie požiadavk yzákazníka na kratší rázvor vozidiel sú štyri moduly z obvyklej pozície na ráme premiestnené za kabínu. Okrem vozidiel dodá Scania aj kompletný balík služieb vrátane servisu a konektivity.