Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb bmw displeje Thumb bmw i7 xdrive60 m sport 3 Thumb content ivisiondee 093

Šéf BMW kritizuje veľké displeje infotainmentu a predpovedá ich zánik. Čo ich nahradí?

Automobilky "lepia" na prístrojové dosky svojich áut displeje infotainmentu s vysokým rozlíšením a veľkou uhlopriečkou. Generálny riaditeľ BMW, Oliver Zipse si myslí, že ide o chybu a verí, že tento trend je len krátkodobý.

"Nie je to rýchla jazda, ale rozptyľovanie vodiča, ktoré je hlavným zdrojom nehôd," povedal šéf BMW, Oliver Zipse na mediálnom brífingu na výstave spotrebnej elektroniky CES 2023 v Las Vegas. Zipse zároveň podotkol, že je absolútne presvedčený o zániku veľkých displejov infotainment systému, ktoré si vyžadujú odvrátenie zraku vodiča. Tvrdí, že už onedlho budú históriou a spomína konkrétne obdobie 10 rokov. 

Odporúčame:

BMW na výstave spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas

BMW už na vylepšení infotainment systémov pracuje a snahu ukázalo pri štúdii iVision Dee s technológiou head-up displeja, ktorý premieta informácie cez celé čelné sklo. Súčasné projekčné (head-up) displeje zobrazujú informácie na malej ploche v zornom poli vodiča. Rozšírenie "poľa pôsobnosti" na väčšiu plochu môže vytvoriť pre vodiča pohlcujúcejší zážitok a poskytnúť doležité informácie o jazde v prirodzenom zornom poli, čo mu umožní neustále sledovať cestu.

Veľké displeje palubnej dosky majú byť podľa BMW už o 10 rokov históriou. Namiesto nich prevezme opraty vylepšený head-up displej, ktorý bude zobrazovať informácie naprieč celým čelným sklom (foto dole).

„S našou technológiou môže každý v aute vidieť rovnaké informácie, dokonca aj ľudia vzadu,“ povedal šéf dizajnu značky BMW, Domagoj Dukec pre Automotive News na minuloročnom brífingu pre médiá v Mníchove. Technológia vylepšeného head-up displeja bude debutovať vo vozidlách BMW novej generácie od roku 2025. Prvé dve vozidlá postavené na novej elektrickej platforme "Neue Klasse" budú sedan a crossover.

Prečítajte si tiež:

JAZDA BMW i7 xDrive60: Kontroverzné, no zároveň úžasné

"Ľudia sa počas jazdy nepozerajú na cestu, rozptyľujú ich smartfóny alebo obrazovky vo vozidle. Ak pri jazde musíte sklopiť zrak dole, je to veľká chyba,“ povedal Zipse. Šéf bavorskej značky opísal novú generáciu BMW ako „kvantový skok z hľadiska dizajnu, technológií a udržateľnosti“. Nuž, neostáva nám nič iné, len si počkať do roku 2025 a presvedčiť sa naživo.