Ceed sw 09 2021 1140x190

Šéf Volkswagenu predpovedá, že automobilky budú s nedostatkom čipov zápasiť roky

Ide o väčší problém, než sa spočiatku zdalo. Nedostatok čipov v autopriemysle a prerušovaná výroba tak skoro nezmizne. Šéf VW Herbert Diess si myslí, že potrvá ešte ďalšie roky. Podobne pesimistický je aj šéf Daimleru Ola Kallenius.

Situácia s nedostatkom čipov má viacero dôvodov. S týmto priemyslom zamávala najmä koronakríza, ktorá minulý rok odstavila veľké fabriky a tie už zameškané nedobehnú. Výroba polovodičových súčiastok má totiž svoje kapacity vyčerpané. Nepomohlo ani vyčíňanie prírodných živlov, ktoré dočasne odstavilo veľké továrne v Texase, Taiwane a Japonsku. Táto pre automobilky nezávideniahodná situácia má pretrvať minimálne do začiatku roka 2022. Riaditeľ Intelu dokonca uviedol, že problémy s globálnym nedostatkom polovodičov, s ktorými zápasí široké spektrum priemyselných odvetví, sa pravdepodobne podarí vyriešiť až v priebehu niekoľkých rokov.

Prečítajte si tiež:

VW reaguje na nedostatok čipov. Vyrába aj autá bez infotainmentu a autorádia

Automobilky pôvodne predpokladali, že najväčšie problémy spôsobené nedostatkom čipov zaznamenajú v 1. polroku 2021, a potom sa bude situácia zlepšovať. Diess a Kallenius teraz posúvajú svoje odhady, dokedy bude tento problém brzdiť výrobu áut. "Zrejme naďalej budeme pociťovať nedostatok v najbližších mesiacoch alebo dokonca rokoch pre vysoký dopyt po polovodičoch," uviedol Diess v pondelok pre Bloomberg. "Internet vecí rastie a zvýšenie kapacít potrebuje čas."

Kallenius si myslí, že situácia by sa mohla začať zlepšovať v poslednom kvartáli. Počíta však s tým, že problém "štrukturálneho" dopytu bude ovplyvňovať automobilový priemysel aj počas roka 2022. Podobne aj japonský koncern Toyota Motor v auguste uviedol, že problémy s dodávkami čipov môžu pretrvávať počas celého budúceho roka.

Zdroj TI. TASR, Bloomberg, CNN