Thumb img 9541 Thumb img 9558 Thumb img 20190726 074428 Thumb img 9491 Thumb img 20190728 015024

Škoda Kodiaq 2.0 TDI: Na rozlúčku

Najväčšie SUV z Mladej Boleslavi ukončilo pôsobenie v našej redakcii dobrou spotrebou. Vo variabilnej kabíne je dosť miesta aj na improvizovaný nocľah, ale niektoré detaily by si zaslúžili doladiť.

V Škode Kodiaq sme na záver dlhodobého testu absolvovali ešte jednu diaľkovú trasu a síce na severozápad Talianska. Keďže cena nafty na Apeninskom polostrove sa počas letnej turistickej sezóny šplhala až k hranici 1,8 eura za liter, úloha znela: stlačiť spotrebu paliva na minimum, ale neviecť sa.

Kolega Mišo dosiahol počas cesty do Bulharska a späť apetít na úrovni osem až deväť litrov nafty na sto kilometrov. Bez veľkého napínania prezradím, že mne sa cestou z Košíc do mestečka Sanremo a späť (3550 km) podarilo spotrebu stlačiť až k 6,8 l/100 km. Súčasťou priemernej rýchlosti 82 km/h je aj niekoľko presunov v rámci miest a okresných ciest. Gro trasy však tvorila diaľnica, na ktorej som spravidla udržiaval tempo 125- 130 km/h (podľa rýchlomera, teda reálne o čosi menej) a motor si pýtal od 6,7 do 7,1 l/100 km. V stúpaniach viac, v klesaniach logicky menej. Práve tempo okolo rýchlomerovej stotridsiatky sa zdá byť pre naftový dvojliter ideálne, pretože jazdné odpory Kodiaqa ešte nie sú také výrazné, aby ich motor musel vyvážiť výrazne väčšou námahou a tým pádom spotrebou. Samozrejme, záleží aj od počasia. Ja som mal šťastie na síce horúce, ale nie veterné počasie.

Finálne zhodnotenie trasy na severozápad Talianska a späť vychádza z pohľadu spotreby veľmi lichotivo. Celkový čas jazdy sa natiahol kvôli výletom

Za spotrebu si dvojliter s liatinovým blokom, patriaci do konštrukčného radu EA288, tentoraz zaslúži pochvalu. Z úžívateľského hľadiska však cítiť, že má svoj vek. Výkonový náskok testovanej verzie s výkonom 140 kW (190 k) v porovnaní so slabšou 110 kW (150 k) spoza volantu akosi necítiť. Naopak, čo cítiť, je pomalý nástup krútiaceho momentu a slabšia odozva motora na pokyny plynovým pedálom. Kým veľké turbo dosiahne ideálny plniaci tlak, chvíľu to trvá. Pomocou mu v tomto prípade nie je ani sedemstupňová dvojspojková prevodovka DSG. Otáčky drží až príliš nízko a pri pokuse akcelerovať váha, kým podradí. Šofér medzičasom stratí trpezlivosť, plynový pedál zošliapne ešte viac a auto odrazu nekultivovane vyrazí vpred, pretože turbo i prevodovka sa medzičasom stihli spamätať. Riešenie? Je ich hneď niekoľko. Siahnite po slabšej výkonovej verzii naftového dvojlitra (110 kW/150 k), ktorá nám nepripadá citeľne slabšia, no reaguje rýchlejšie. Alebo si doprajte vrchol ponuky v podobe Kodiaqu RS, kde motor 2,0 TDI dopujú hneď dve turbodúchadlá. Menšie vysokotlaké sa stará o plynulý nábeh krútiaceho momentu v nízkych otáčkach a väčšie vysokotlaké vybičuje výkon až na 176 kW (239 k).

Azda najrozumnejším riešením je počkať približne do konca roka. Súčasný turbodiesel 2,0 TDI EA288 je totiž zrelý na výmenu. Materský koncern Volkswagen medzičasom už vyvinul novú verziu EA288 Evo a postupne ju začína montovať do rôznych modelov. Spomedzi škodoviek ju ako prvý dostane modernizovaný Superb (výkony 90 kW/ 122 k, 110 kW/150 k, 147 kW/200 k), SUV Karoq a Kodiaq ho budú nasledovať. Výraz Evo v označení trochu klame telom, pretože ide o plnohodnotnú novú generáciu. K najvýznamnejším zmenám patrí nahradenie súčasného liatinového bloku za hliníkový, oddelené chladiace okruhy pre hlavu a blok a najmä presnejšie elektronické natáčanie lopatiek turba. Práve vďaka nemu by novinka mala ponúknuť svižnejšiu odozvu na pokyny plynovým pedálom. Záležať však bude aj na zladení s prevodovkou. V Superbe je nový motor skvelý - tichý, pružný a úsporný. Mal som možnosť, krátko sa zviesť v prostrednej výkonovej verzii s manuálnou prevodovkou.

Po sklopení zadných sedadiel vznikne približne dva metre dlhá plocha, využiteľná na nocľah. Batožina sa v noci presunula dopredu.

Z praktického hľadiska už bolo azda všetko napísané a povedané. Sedadlá čalúnené Alcantarou vyzerajú výborne, v zime sú príjemnejšie ako chladná koža, ale v lete nedýchajú. Tým pádom sa v nich budete potiť. Mojím víťazom je tradičné látkové čalúnenie. Odkladacích priestorov je v aute naozaj veľa. Niektoré plastové detaily by mohli byť spracované pedantnejšie. Na mysli mám vŕzgajúce madlo šoférových dverí alebo lesklé veko odkladacej schránky pred spolujazdcom, ktoré tiež vydáva pazvuky. Skvelá je 230V elektrická zásuvka pred zadnými sedadlami. Zo siedmych ponúkaných miest na sedenie som tentoraz využil iba dve. Sedadlá druhého a tretieho radu zostali sklopené do podlahy. Na vzniknutej ploche pribudol matrac a nocľah pre dvoch dospelých bol hotový. Aj to je spôsob, ako sa dá využiť najväčšie SUV z Mladej Boleslavi.

Silnou stránkou auta je už tradične skvelý výhľad a výborná manévrovateľnosť. Páčia sa mi svižné reakcie Kodiaqa na pokyny volantom a solídne akustické utlmenie kabíny. Napriek rozumnej veľkosti kolies (18-palcové disky, obuté do pneumatík rozmeru 235/55) mali adaptívne tlmiče najmä na hrubých priečnych nerovnostiach často problém zachytávať rázy a vibrácie, ktoré sa následne prenášali do kabíny.

Technické parametre
motor 2,0 TDI EA288
zdvihový objem [cm3] 1968
výkon [kw/k] 140/190
pri otáčkach [1/min] 3500-4000
krútiaci moment [nm] 400
pri otáčkach [1/min] 1900-3300
nam. spotreba [l/100 km] 6,7-7,1
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 8,4
maximálna rýchlosť [km/h] 210
batožinový priestor [l] 270-560-765-2005
registračný poplatok [€] 700
cena modelu od [€] 35.510