Vw limited 1140x190  1

Škoda opäť vylepšila Enyaq: Vyšší výkon, dojazd, vizuálne zmeny a nižšia cena

Od novembra tohto roka prichádza nový modelový ročník Škoda Enyaq, ktorý dostáva hneď niekoľko vylepšení. Predovšetkým je to vyšší výkon, dlhší dojazd, ale aj kratšie časy nabíjania. Nový Enyaq sa dočká aj malých vizuálnych zmien v súlade s novou vizuálnou identitou značky.

Škoda Enyaq modelového roku 2024 bude štartovať vo variante s 60 kWh batériou od 46 630 eur. Vrcholom ponuky bude aj naďalej model RS, avšak s navýšeným výkonom 250 kW (+30 kW). Po novom sa do ponuky dostávajú aj varianty Laurin & Klement a RS pre SUV verziu. Servisný balík s päťročnou zárukou, výhodným financovaním a s predplateným servisom bez obmedzenia počtu kilometrov bude už v základe pre všetky verzie Enyaq.

 „Modely rodiny Enyaq sa dočkajú drobných vizuálnych zmien, ktoré prinesú súlad s novou vizuálnou identitou značky. Chýbať nebudú nové logá a nápisy, naopak z nich mizne označenie iV. Jednotlivé verzie sa po novom odlišujú iba číselným označením, prípadne označením modelu, ako sú varianty RS či Laurin & Klement,“ popisuje niektoré z noviniek Roman Rajtár, vedúci oddelenia marketingu Škoda Auto Slovensko. Výroba vozidiel modelového roku 2024 začne začiatkom novembra.

Enyaq dostáva aj technické vylepšenia, a to ako u elektromotorov, tak aj u samotných batérií. Zároveň došlo k zmene označenia. Namiesto prevedenia Enyaq 80 a Enyaq 80x prichádzajú nové verzie Enyaq 85 a Enyaq 85x, to isté platí aj pri prevedení Coupé. K zmene označenia výkonnostného variantu dochádza kvôli novým elektromotorom zadnej nápravy a vylepšenému manažmentu batérie. Vozidlá nového modelového roku vďaka týmto zmenám disponujú zvýšenou kapacitou dojazdu, zlepšenou celkovou rýchlosťou nabíjania a lepším zážitkom z jazdy.

Enyaq 85 vo WLTP cykle prejde na jedno nabitie až 565 kilometrov a z 10 na 80 % kapacity sa batéria dokáže nabiť už za 28 minút. Polepšilo si aj prevedenie Coupé, ktoré prejde až 576 kilometrov. Zlepšila sa aj dynamika vďaka tomu, že elektromotor na zadnej náprave má po novom maximálny výkon až 210 kW, zatiaľ čo doteraz to pri zodpovedajúcej verzii bolo 150 kW (nárast o + 60 kW). Zrýchlenie z nuly na 100 km/h tak verzia 85 zvládne za 6,7 sekundy, čo je o dve sekundy rýchlejšie ako predtým.

Verzia s pohonom všetkých kolies Enyaq 85x má po novom systémový výkon 210 kW, čo je nárast o 15 kW. Stovku zvládnu nové verzie za 6,6 sekundy. Navyše, Enyaq 85x prejde na jedno nabitie až 538 kilometrov, verzia Coupé ešte o 10 kilometrov viac. Nabíjanie tohto variantu ponúka špičkový výkon až 175 kW, čo prináša skrátenie času potrebného na nabitie z 10 na 80 % kapacity na 28 minút.

To isté platí aj pre nový Enyaq RS, ktorý sa, rovnako ako verzia 85x, môže pochváliť optimalizovanou chémiou článkov batérie s vylepšeným termálnym manažmentom a možnosťou vyššieho maximálneho nabíjacieho výkonu. Športovo ladený Enyaq RS tiež ťaží z nárastu výkonu. Po novom budú mať vodiči k dispozícii rovných 250 kW (nárast o + 30 kW). Zrýchlenie z nuly na 100 km/h tak zvládnu obidve karosárske varianty za 5,5 sekundy a dojazd narástol na 541 kilometrov, respektíve na 547 kilometrov pri variante Coupé. Maximálna rýchlosť zostáva u verzie RS rovnaká, teda 180 km/h, novo však takto rýchlo môžu jazdiť aj varianty 85 a 85x (tu sa rýchlosť zvýšila zo 160 km/h na 180 km/h). Zvýšenie maximálnej rýchlosti umožňujú nové elektromotory s vyšším krútiacim momentom, ktoré dovoľujú pri zachovaní alebo zlepšení dynamiky iné nastavenie celkového prevodového pomeru.

Dôležitou novinkou pre vozidlá modelového roku 2024 v prevedení Enyaq 85 a vyššom je možnosť predohrevu batérie. Môže sa spúšťať automaticky, keď používateľ v navigácii zadá cestu k vysokorýchlostnej nabíjačke (HPC), alebo ho možno aktivovať manuálne v infotainmente vozidla,“ dopĺňa Roman Rajtár zo Škoda Auto Slovensko.

Pokračujte na ďalšej stránke článku.