Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb skoda mqb a0 autozurnal 2 Thumb skoda mqb a0 autozurnal 1

Škoda prevzala zodpovednosť za vývoj platformy MQB A0. Vyrastú na nej nové vstupné modely Škody a Volkswagenu

Škoda má v koncerne Volkswagen novú, dôležitú úlohu. Prevzala zodpovednosť za vývoj už existujúcej globálnej platformy MQB-A0 koncernu Volkswagen. Na jej základe budú koncernové značky Škoda a Volkswagen vyvíjať nové vstupné modely pre regióny s vysokým rastovým potenciálom, ako sú India, Rusko, Afrika a krajiny ASEAN a Latinskej Ameriky.

Na platforme MQB A0 už stoja súčasné malé a kompaktné modely koncernu VW. Ide napr. o novú Fabiu, Volkswagen Polo, SEAT Ibiza a Arona alebo aj Škodu Scala a Kamiq. Po platforme MQB-A0-IN, ktorú česká značka špeciálne upravila pre indický trh (Škoda Kushaq a Slavia), teraz automobilka prvýkrát preberá zodpovednosť za globálnu platformu.

Thomas Schäfer, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Auto, hovorí: „Prevzatím zodpovednosti za globálnu platformu MQB-A0 zodpovedá spoločnosť ŠKODA AUTO prvýkrát za celosvetový vývoj platformy. Vkladáme do nej svoju odbornosť v oblasti vývoja, preberáme ešte väčšiu zodpovednosť v koncerne Volkswagen a zároveň upevňujeme pozíciu sídla spoločnosti Škoda ako dôležitej európskej lokality vývoja pre koncern. Som presvedčený, že na základe globálnej platformy MQB-A0 sa nám podarí získať veľa nových zákazníkov a posilníme postavenie koncernu vo vstupných segmentoch."

Prečítajte si tiež:

Škoda Slavia: Nový sedan bude mať premiéru v zime 2021. Má to však háčik

Globálna platforma MQB-A0 sa bude používať po celom svete a slúžiť ako základ pre nové modely so spaľovacími motormi vo vstupných segmentoch. Pozornosť pritom bude zameraná na Indiu, Latinskú Ameriku, Rusko, Afriku a krajiny Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Na týchto trhoch sa vstupným segmentom prikladá zásadný význam, zároveň poskytujú ďalší potenciál rastu.

Koncern Volkswagen vsádza na odbornosť Škody v oblasti vývoja aj na dlhoročné skúsenosti vo vstupných segmentoch, v ktorých je cena dôležitým faktorom. Česká automobilka už v koncerne Volkswagen zodpovedá za Indiu, Rusko a severnú Afriku. Začiatkom júna odštartovala v závode Chakan v indickej Pune sériová výroba modelu Škody Kushaq. Ide o prvý sériový model na báze modulárnej platformy MQB-A0-IN, ktorú Škoda špeciálne upravila pre indický trh. Táto platforma sa bude používať aj pre ďalšie modely značiek Volkswagen a Škoda. V strednodobom horizonte sa plánuje ponúkať Kushaq tiež v ostatných, rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách. Druhý model je už pripravený a bude predstavený ešte tento rok.

V súvislosti so zodpovednosťou za globálnu platformu MQB-A0 bude česká automobilka potrebovať nových zamestnancov, najmä v oblasti technického vývoja. Niektorí do tohto projektu prejdú z iných pozícií, z väčšej časti však pôjde o novoprijatých pracovníkov.