Thumb jazdene hybridy Thumb bmw i3 jazdene auto

Slováci kupujú čoraz viac jazdených hybridov a elektromobilov. Poznáme najobľúbenejšie modely

Minulý rok bolo v celej SR v ponuke 1100 ojazdených elektromobilov a viac ako tri tisíc hybridov.

Ešte pred pár rokmi boli elektromobily na Slovensku prakticky výsadou fanúšikov nových technológií. V roku 2016 bola ponuka na slovenskom trhu s ojazdenými elektromobilmi mizivá. Na Slovensku ich vtedy v inzertnej ponuke za celý rok bolo niečo cez 200 a ich mediánová cena sa pohybovala na úrovni 16 500 eur. Odvtedy elektromobilov a hybridov na sekundárnom trhu pravidelne pribúda. V minulom roku to už bolo spolu 1100 čisto elektrických áut, ktorých cena sa najčastejšie pohybovala okolo 30 000 eur a 3135 hybridných modelov s cenovým mediánom 19 500 eur. Vyplýva to z analýzy trhu s jazdenými vozidlami, ktorú pravidelne pripravuje spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Elektromobily a hybridy sa v posledných rokoch stávajú bežnou súčasťou ponuky prakticky všetkých výrobcov automobilov. S množstvom nových modelov na trhu pochopiteľne pribúda aj áut, ktoré sa po určitej dobe stanú ojazdenými a objavia sa v ponuke na sekundárnom trhu. V tomto segmente zatiaľ stále dominujú hybridné modely, ktoré celkom konzervatívni slovenskí zákazníci berú ako logický medzistupeň od spaľovacieho motora k elektromobilu. Pri súčasných cenách pohonných hmôt je úsporný hybridný model pre mnohýchmotoristov  zaujímavou alternatívou,“ hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ AURES Holdings. 

Elektrické vozidlá, ktoré sa objavujú v inzertnej ponuke na celom slovenskom trhu, sú zväčša do troch rokov veku. Do začiatku covidovej pandémie sa ich vek pohyboval okolo 3 a pol roku a veľa ich bolo pôvodom zo zahraničia. Dnes sú to vyložene zánovné jazdené autá do troch rokov a tuzemského pôvodu. Často ide o predvádzacie vozidlá, prípadne autá z firemných fleetov, ktoré sa snažia o ekologický prístup v prevádzke svojho autoparku.

Počet hybridných modelov v ponuke na tuzemskom inzertnom trhu je v súčasnosti trojnásobný oproti plne elektrickým autám, v minulom roku to bol takmer dva a pol násobok. Cenovo sú hybridné modely medzi ojazdenými autami v ponuke dostupnejšie než čisté elektromobily. Oproti elektromobilom je najčastejšia obstarávacia cena približne o štvrtinu nižšia. Rovnako ako u elektromobilov sú hybridy najčastejšie ponúkané zánovné autá, s nájazdom okolo 27 000 kilometrov a vo veku medzi dvoma a tromi rokmi. Najviac z elektromobilov bolo tento rok modelov BMW i3, nasledovali Tesla S, Nissan Leaf, na štvrtom a piatom mieste sú Tesla 3 a Renault Zoe. U hybridov dominuje Toyota C-HR, pričom medzi TOP 10 hybridnými vozidlami je tento rok až 7 modelov Toyoty, dva modely zastupujú cenovo zaujímavé autá Suzuki a na desiatom mieste je hybridný Hyundai Ioniq.