Vw limited 1140x190  1
Thumb 600lt tile 1200x1200 Thumb lexus rc f track edition 7 Thumb lexus lfa v10 2 Thumb lexus lfa nurburgring package Thumb spickove materialy v autach autozurnal 1 Thumb nissan gt r nismo Thumb mclaren senna Thumb spickove materialy v autach autozurnal 2 Thumb spickove materialy v autach autozurnal 3 Thumb toyota gr supra Thumb toyota gr supra gt4 1

Špičkové autá sú vyrobené aj z týchto exkluzívnych materiálov

Za stavbou špičkového športového auta stoja okrem pokročilých technických a technologických riešení aj TOP materiály pôvodom z vesmírneho, leteckého a vojenského priemyslu. Keďže pri tom naj, čo nám automobilky ponúkajú a čím chcú dokázať prvenstvo nejde v konečnom dôsledku o najlepšiu cenu, športiaky a supešporty používajú aj tieto veľmi drahé riešenia.

Kompozit vystužený uhlíkovými vláknami (CFRP)

Uhlík sa fanúšikom motorizmu spája so športovými autami. Popularita uhlíkových vlákien je pochopiteľná - je to odolný materiál s relatívne nízkou hmotnosťou, ktorý sa perfektne hodí pre športiaky. Nie v čistej podobe, najčastejšie vo forme viacvrstvovej tkaniny potiahnutej syntetickou živicou.

Správny názov výsledného materiálu znie kompozit vystužený uhlíkovými vláknami, známy v angličtine ako CFRP (Carbon Fiber Reinforced Plastics). V automobilovom priemysle sa používa predovšetkým na výrobu častí karosérie a mechanických častí, ako sú hnacie hriadele, ale aj interiérové ​​komponenty. Tento materiál použili na výrobu rôznych športových automobilov - od výkonných grand tourerov v štýle Lexus LC až po vozidlá ako McLaren Senna.

Jedným z najznámejších automobilov vyrobených z kompozitov vystužených uhlíkovými vláknami je Lexus LFA – 65 % karosérie vozidla vyrobili z CFRP! Z tohto materiálu bol vyrobené časti hlavného rámu karosérie, tunel hnacieho hriadeľa, podlahové panely, strecha, kryt motora a zadné stĺpiky.


Pre vysokú výrobnú cenu sa uhlíkové vlákno zvyčajne nepoužíva pri výrobe tzv. populárnych, mainstreamových áut. Nájdu sa aj výnimky. Hybridná Toyota Prius plug-in získala veko kufra s uhlíkovými prvkami. Steny palivovej nádrže Toyota Mirai na vodíkové palivo sú z podobného materiálu.

Kevlar

Para-aramidové vlákno alebo kevlar je materiál, ktorý sa používa v zbrojárskom priemysle. Z kevlaru vyrábajú napríklad nepriestrelné vesty alebo prilby. Tento mimoriadne odolný materiál našiel využitie aj v automobilovom priemysle. Využívajú ho pri výrobe automobilov Formuly 1 a v moderných  vozidlách používaných na drift.  

Prečítajte si tiež:

Špičkové audiosystémy v známych značkách. Poznáte ich?

Uplatnenie našiel aj v cestných automobiloch - na vystuženie kľúčových komponentov, ako sú chladičové hadice, rozvodové remene a pneumatiky.

Prírodné vlákna

Uhlíkové vlákno a kevlar sú syntetické materiály. V športových autách sa však využívajú aj prírodné  vlákna, najčastejšie na výrobu častí karosérie. Napríklad nová Toyota GR Supra v pretekárskej špecifikácii GT4 dostala predný difúzor a zadné krídlo vyrobené z kompozitov obsahujúcich ľanové a konopné vlákna.


Podobný materiál výrobcovia použili v Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport. V prípade nemeckej konštrukcie konopné vlákno využili aj na výrobu zadného krídla a dverí.  Tento druh materiálu sa nelíši od tradičných uhlíkových vlákien hmotnosťou ani trvanlivosťou a šetrí životné prostredie.

Titán

Titán sa vyznačuje veľkou pevnosťou a nízkou hmotnosťou. Tento kov je tiež veľmi odolný voči vysokým teplotám a korózii, čo zvyšuje jeho atraktivitu. V automobilovom priemysle sa titán používa napríklad na ojnice motora. Pri vývoji  Lexusu LFA inžinieri použili titán  a ďalšie špeciálne materiály a vytvorili motor V10 s hmotnosťou nižšou ako má typický V-6. Navyše dosiahol maximálnu rýchlosť iba za 0,6 s.


Titánové ventily a pružiny nájdeme aj v Lexuse V8.  Nový Lexus RC F Track Edition sa môže pochváliť titánovým výfukom, podobne ako športové modely BMW. Rallye a pretekárske autá majú z tohto kovu tlmiče pružín. Ďalším príkladom je značka Bugatti, ktorá vytvorila titánový brzdový strmeň. V roku 2016 bolo dokonca z tohto kovu vyrobené takmer celé auto – Vulcano Titanium. Pokračujte na ďalšej stránke článku.