Thumb nissan 400z2g Thumb content nissan teaser  1    k pia Thumb content nissan teaser  2 Thumb content 2021 nissan z teaser 02   k pia Thumb content nissan teaser   k pia Thumb nissanzproto

Športový Nissan Z Proto sa ukáže už 15. septembra!

Nissan si prechádza ťažkými časmi, no nenecháva nič na náhode a servíruje jednu novinku za druhou. Pre starnúcu modelovú ponuku bol ten správny "reštart" nutný. Okrem predstaveného nového X-Trailu a elektrického crossoveru Ariya ukáže okrem iného nový Qashqai a... nástupcu legendárneho Nissanu 370Z! Plachty z neho zhodia skôr, ako sme si mysleli, a to už o dva týždne.

V minulosti nás Nissan na svoje novinky upútal vo videu, ktoré odhaľovalo siluety modelov s určitou dávkou tajomnosti. Koncom mája 2020 avizoval spolu 12 nových áut v priebehu 18 mesiacov, niektoré z nich už predstavil (nový X-Trail, Ariya...). Ďalšou veľkou novinkou má byť miláčik petrolheadov, auto s odznakom "Z", ktoré sľubuje veľké záźitky. Nové informácie prinášajú dátum premiéry tajomného Nissanu Z Proto, a to 15. septembra 2020. Pôjde o prototyp s prvkami sériovej podoby alebo už sériový model? To nevieme, otázok je zatiaľ veľa, no už čoskoro sa dozvieme viac informácii. Na videu, ktoré Nissan zverejnil v máji 2020, však nové Zetko vyzerá byť hotové, dokončené a pripravené pre sériovú výrobu. Predávať ho začnú pravdepodobne skôr, ako bolo avizované, a to už v roku 2021.

Prečítajte si tiež:

Nový Nissan X-Trail 2021 má byť rodinným klenotom

Nissan Ariya oficiálne: Crossover s poriadnou dávkou výkonu a dojazdu


Novinka na poli športových áut pravdepodobne ponesie sériový názov 400Z. Podľa prvých informácii má ísť o pravoverné silné kupé "zo starej školy", ktoré poteší puristicky založených vodičov no zároveň nebude chýbať záplava moderných technológii. Stáť má na modifikovanej platforme modelu 370Z.

Nissan Z Proto skombinuje retro a modernu

Dizajn podľa prvých záberov skombinuje modernu a retro štýl. Línie by mali byť jednoduchšie ako pri 370Z a odkazovať na legendárny Nissan Datsun 240Z. Predné svetlé adoptovali kruhovú grafiku LED diód, aj ich tvarmi bude novinka odkazovať na ikonického pradeda. Strecha sa zvažuje dozadu "Z" štýlom, podobne ako v prípade 350Z a 370Z. Nechýba ani odznak na zadnom stĺpiku karosérie.

Oficiálna technika pod kabátom ešte známa nie je. Podľa prvých neoverených informácii by mal nový Nissan Z jazdiť s 3.0 l TwinTurbo V6 motorom, ktorý nájdeme v niektorých Infiniti modeloch. Výkonovo sa má posunúť na 294 kW (400 k), z toho pramení aj názov 400Z. Niektoré zdroje uviedli, že z trojlitra by mohol dolovať dokonca 368 kW (500 k)! Tak či tak, nový športový Nissan má ostať pri platforme s pohonom zadných kolies a na výber má byť s automatickou, ale aj s manuálnou prevodovkou.

Ak sú záblesky informácii pravdivé, máme sa na čo tešiť. Kvalitné suroviny sa môžu pretaviť do veľmi chutného chodu. Ja len dúfam, že tradičné japonské kupé si užijeme nakoniec aj v Európe, keďže emisné bláznovstvo môže dať rýchlemu Nissanu u nás stopku.