Vw limited 1140x190  1
Thumb 01  tartuje predaj e trucku man Thumb 03  tartuje predaj e trucku man Thumb 02  tartuje predaj e trucku man Thumb 04  tartuje predaj e trucku man Thumb 05  tartuje predaj e trucku man Thumb 06  tartuje predaj e trucku man

Štartuje predaj e-trucku MAN

Po úspešnej elektrifikácii dodávok a mestských autobusov začína MAN od konca októbra predávať nový elektrický truck pre ťažkú nákladnú dopravu. Podľa výrobcu nebude v ničom zaostávať za súčasnými nákladnými vozidlami s dieselovým motorom z hľadiska výkonu, spoľahlivosti a efektívnosti.

Tím 40 expertov testoval e-truck MAN desať týždňov v južnom Španielsku pri extrémnych teplotách až 40 °C.

Nový e-truck značky MAN je na niektorých európskych trhoch k dispozícii už od konca októbra, predaj v Českej republike a na Slovensku sa spustí začiatkom roka 2024. Lenže kedy dopravcovia prejdú z dieselového na elektrický pohon, to závisí od vytvorenia podmienok potrebných pre prevádzku e-truckov. Aby táto zásadná zmena v dopravnom priemysle mohla byť úspešná, MAN Truck & Bus a nemecká Spolková asociácia nákladnej dopravy a logistiky (BGL) spoločne vyzývajú na urýchlené rozšírenie verejnej nabíjacej infraštruktúrya žiadajú o politickú podporu:

„Približne 96 percent emisií skleníkových plynov z našich súčasných dieselových vozidiel vzniká pri ich prevádzke. Preto sú batériovo-elektrické pohony pre úžitkové vozidlá rozhodujúcim kľúčom k dosiahnutiu cieľov zníženia CO2. Lenže aby naši zákazníci prešli z dieselových na elektrické trucky, nevyhnutnou podmienkou je celoštátna nabíjacia infraštruktúra. Do roku 2030 nutne potrebujeme minimálne 4000 staníc s megawattovým nabíjaním v Nemecku a 50 000 veľkokapacitných a megawattových nabíjacích miest v Európe. Splnili sme domácu úlohu, náš e-truck sa začne čoskoro predávať. Teraz naliehavo potrebujeme podporu politikov a odhodlanie energetického priemyslu, aby sme spoločne dosiahli úspech pri obrate v cestnej nákladnej doprave,“ hovorí Dr. Frederik Zohm, člen predstavenstva pre výskum a vývoj v MAN Truck & Bus SE.

Nevyhnutnou podmienkou rýchleho prechodu na alternatívne pohony je náležitá nabíjacia infraštruktúra.

Hovorca predstavenstva BGL Prof. Dr. Dirk Engelhardt dodáva: „Klimatické ciele v cestnej nákladnej doprave možno dosiahnuť iba vtedy, ak rámcové podmienky a prevádzková ekonomika sú správne. Okrem dostupnosti vozidiel s alternatívnymi pohonnými systémami k tomu patrí aj široká dostupnosť nabíjania a predovšetkým infraštruktúra energetickej siete, ako i plánovanie a zabezpečenie financovania programov prechodu na elektrickú mobilitu.“

Záťažové testy v mrazoch aj v horúčavách

Aby MAN eTruck v ničom nezaostával za súčasnými nákladnými vozidlami s dieselovým motorom z hľadiska výkonu, spoľahlivosti a efektívnosti, ešte počas príprav na sériovú produkciu prešiel rozsiahlym overovaním odolnosti či bezpečnosti. Testovanie zahŕňalo aj stotisíce kilometrov cestných skúšok vrátane prevádzky v drsnej švédskej zime pri -40 °C a naposledy v extrémnych 40-stupňových letných horúčavách v južnom Španielsku.

Vďaka príprave na budúce megawattové nabíjanie dosahuje nový MAN eTruck denný dojazd 600 až 800 kilometrov, takže je vhodný pre diaľkovú kamiónovú dopravu.

Takéto podmienky kladú mimoriadne nároky na tepelný manažment batérií, spravovanie nabíjania, ale aj na komponenty celej pohonnej sústavy. Napríklad v Španielsku tím 40 expertov testoval e-truck MAN desať týždňov, pričom najazdili vyše 10 000 kilometrov – neraz aj v extrémnej topografii s mnohými stúpaniami a klesaniami, vo dne, v noci – aby splnili náročné a zároveň veľmi odlišné požiadavky pre rozmanité dopravné úlohy.

Vyškolený tím predajcov

Samozrejme, že pri kúpe e-trucku treba zákazníkom poskytnúť komplexné odborné poradenstvo a zodpovedať všetky otázky súvisiace s nabíjacou infraštruktúrou, uplatnením v konkrétnom segmente či optimálnou konfiguráciou vozidla. Preto MAN v súčasnosti pripravuje 1200 svojich európskych predajcov na blížiace sa uvedenie novinky na trh. Vďaka príprave na budúce megawattové nabíjanie dosiahne MAN eTruck denné dojazdy od 600 do 800 kilometrov. To znamená, že sa hodí pre diaľkovú dopravu a bez problémov dokáže plniť väčšinu typických dopravných úloh – od zvozu odpadu v meste bez hluku a emisií až po zber mlieka od ekologických farmárov v cisternových vozidlách s elektrickým pohonom.

Počas testovania v Španielsku absolvoval e-truck MAN vyše 10 000 kilometrov – niekedy aj vo veľmi náročnej topografii s mnohými stúpaniami a klesaniami.