Kia 1140x190
Thumb suzuki grand vitara 2022 8 Thumb suzuki grand vitara 2022 2 Thumb suzuki grand vitara 2022 1 Thumb suzuki grand vitara 2022 3 Thumb suzuki grand vitara 2022 6 Thumb suzuki grand vitara 2022 7 Thumb suzuki grand vitara 2022 9

Suzuki oficiálne ukázalo novú Grand Vitaru

Podobne ako u nás známa Vitara poslednej generácie, aj nová Grand Vitara zmenila identitu a zo schopného off-roadu s rámovým podvozkom sa stal kompaktný crossover/SUV. V prípade Grand Vitary to má ešte jeden háčik. V Európe ju s najväčšou pravdepodobnosťou Suzuki predávať nebude.

Nová Grand Vitara je určená pre indický trh. Ak by ste sa domnievali, že Suzuki má v Európe nad klasickou Vitarou "dosť miesta" pre ďalšie auto tak vedzte, že Grand Vitara je len o čosi väčšia ako naša Vitara a rozmermi odpovedá S-Crossu. Na dĺžku meria 4345 mm, váži 1150 - 1300 kg a rázvor osí kolies má hodnotu 2600 mm. Stojí na 17-palcových kolesách.

Dizajnovo by sa však uchytila určite aj na našom trhu. Má agresívne tvarovanú prednú časť s dvojdielnymi svetlometmi a jasné SUV proporcie, ktoré sa dnes ľuďom jednoducho páčia a dovolím si tvrdiť, že mnohí by jej pred podobne veľkým S-Crossom dali prednosť aj u nás. A ani na indickom trhu nepôjde len o ďalšie pseudo-SUV. Grand Vitara má k dispozícii aj schopný pohon 4x4 s veľmi dobrými vlastnosťami v teréne. Pýtate sa na cenu? V závislosti na výbave a motorizácii bude stáť v prepočte približne 12 - 20 tisíc eur.

Mimochodom, nová Grand Vitara stojí na rovnakých technických základoch ako Toyota Urban Cruiser Hyryder. Zdieľa s ním aj motory. Pod kapotou tak na indickom trhu nájdu benzínový mild-hybrid so základom v 1.5 l atmosférickom štvorvalci s výkonom 75 kW (102 k) a krútiacim momentom 135 Nm. K dispozícii bude s päťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo šesťstupňovým automatom. Štvorkolka pracuje v tandeme s ručne radenou prevodovkou, ide o známe riešenie AllGrip s režimami Auto, Sport, Snow a Lock.

Pôvodom z Toyoty pochádza druhá, výkonnejšia a úspornejšia motorizácia novej Grand Vitary. Ide o full-hybrid z nového Yarisu so základom v atmosférickom benzínovom trojvalci s objemom 1,5 l. Má systémový výkon 85 kW (116 k), krútiaci moment 141 Nm a na predné kolesá silu posiela planétová bezstupňová prevodovka e-CVT. 

Výbava je už tradične bohatá a okrem iného obsahuje panoramatické strešné okno, ako aj informačno-zábavný systém s deväťpalcovou dotykovou obrazovkou s Apple CarPlay a Android Auto, bezdrôtové nabíjanie alebo 360-stupňovú kameru.