Kia 1140x190
Thumb 01 nov  iveco t way Thumb 03 nov  iveco t way edited 2 Thumb 02 nov  iveco t way Thumb 05 nov  iveco t way Thumb 04 nov  iveco t way Thumb 06 nov  iveco t way

T-WAY: najrobustnejší truck značky IVECO

Paleta ťažkých nákladných vozidiel IVECO WAY je kompletná: na konci apríla sa v online premiére predstavil model T-WAY, robustný truck pre extrémne náročné práce v teréne.

Nástupca legendárneho modelu Trakker skompletizoval off-roadovú ponuku značky IVECO, ktorú teraz tvoria modelové rady T-WAY a X-WAY. Kým pri druhom z nich sa počíta, že 90 % pracovného času strávi na cestách aiba posledný úsek potrebuje zvládnuť na nespevnenom povrchu, napríklad na stavenisku, T-WAY je doslova off-roadovým špecialistom. Jeho výkon, odolnosť, spoľahlivosť a všestrannosť konštruktéri dimenzovali pre najťažšie nasadenie. S tým korešponduje aj reklamná kampaň, ktorej mottom je „Treatitbad“, teda, že s týmto vozidlom určite netreba zaobchádzať v rukavičkách.

Podvozok charakterizuje robustnosť a torzná tuhosť aj zásluhou odolného rámu s ohybovým momentom 177 kNm, čo je podľa výrobcu najviac v tomto segmente. Predná náprava má maximálnu nosnosť 9 t, redukcia v nábojoch kolies zadnej nápravy je štandardom. Nový systém odpruženia pre tandemové nápravy optimalizuje hmotnosť vozidla a zlepšuje výkonnosť v teréne väčšou svetlou výškou a lepším nájazdovým uhlom.

Pre vozidlá IVECO T-WAY je určený osvedčený 12,9-litrový motor Cursor 13, ktorý má výkonové modifikácie od 410 do 510 k, čím prekračuje maximum modelu Trakker o 10 k. Pre ľahšie konfigurácie je k dispozícii aj 8,9-litrový Cursor 9. Všetky verzie motorov sa kombinujú s 12- stupňovou alebo so 16-stupňovou automatizovanou prevodovkou HI-TRONIX, ktorá teraz ponúka aj nové funkcie určené špeciálne pre prácu v teréne, napríklad plazivý mód pre extrémne pomalú jazdu pri voľnobežných otáčkach. Pri presunoch po cestách môže vodič využiť systém IVECO HI-CRUISE a ten obsahuje prediktívne preraďovanie prevodových stupňov, prediktívny tempomat a funkciu Eco-Roll, ktorá využíva zotrvačnosť vozidla pri jazde dolu kopcom.

Produktívnejší a efektívnejší

Medzi kľúčovými požiadavkami zákazníkov je, samozrejme, produktivita a efektívnosť. Pri novom modeli T-WAY tieto aspekty prevádzky podporujú viaceré technické riešenia, pohotovostná hmotnosť nižšia o 325 kg (v porovnaní s Trakkerom) a nové telematické funkcie, resp. digitálne služby. Ak si typ prepravy vyžaduje iba občasný pohon všetkých kolies, pre modely v konfigurácii 6x4 si možno objednať hydrostatický systém HI-TRACTION. Pracuje pri rýchlostiachdo 25 km/h a automaticky sa aktivuje, aby v prípade potreby poskytol prídavnú trakciu predných kolies. V porovnaní s riešením AWD prináša značné výhody z hľadiska spotreby paliva a užitočného zaťaženia.

Konektivitu modelu IVECO T-WAY má na starosť Connectivity Box, ktorý sa dodáva štandardne pre celý rad WAY. Umožňuje diagnostiku na diaľku a prediktívnu údržbu. Okrem toho správcovia vozidlového parku môžu nepretržite monitorovať výkon každého trucku, aby sa zabezpečila maximálna efektívnosť. Portfólio služieb podporujúcich konektivitu IVECO ON je zamerané na čo najvyššiu produktivitu a životnosť vozidla, ako aj na minimalizovanie neplánovaných prestojov.

Zaujímavá ješiroká paleta konfigurácií pohonu: podvozky s kabínou sú k dispozícii vo verziách 4x4, 6x4, 6x6, 8x4 a 8x8, resp. pri ťahačoch je to 4x4, 6x4 a 6x6. Nová elektrická a elektronická architektúra HI-MUX je plne kompatibilná s riadiacimi systémami najnovšej generácie. Sortiment pomocných pohonov obsahuje nový vysokovýkonný sendvičový typ, ktorý poskytuje krútiaci moment až do 2300 Nm.

Pre vozidlá IVECO T-WAY sú na výber dva varianty kabíny: krátka AD a dlhá AT so štandardnou alebo s vysokou strechou. Interiér bol vytvorený tak, aby poskytoval praktické prostredie, v ktorom sa dátráviť dlhý čas. Komfort vodiča pri práci podporuje pohodlné ergonomické sedadlo spolu s multifunkčným volantom novejkoncepcie.

Vozidlo poskytuje maximálnu ochranu a je vybavené modernými bezpečnostnými prvkami, ktoré prevyšujú požiadavky legislatívy. Štandardná výbava zahŕňa aj nové asistenčné systémypre vodiča (ADAS).

Komplexná ponuka ťažkých truckov

Skompletizovaný rad IVECO WAY ponúka širokú paletu ťažkých vozidiel: S-WAY pre diaľkovú kamiónovú dopravu, IVECO S-WAY Natural Power, ktorý je prvým truckom na CNG pre diaľkovú prepravu, IVECO X-WAY reprezentuje optimálny kompromis medzi veľkým jazdným dosahom a prácou v teréne a najrobustnejší model IVECO T-WAY má výkon, odolnosť i všestrannosť dimenzované pre extrémne podmienky.