Continental 09 2020 1140x190

Tabuľky s EČV majú byť konečne prenositeľné! Chystajú tiež ďalšie zmeny

Nelogickému šrotovaniu 400 tisíc kusov tabuliek s evidenčným číslom vozidla (EČV) ročne by mohlo byť koniec. Na svojom FB profile o tom informoval poslaner NR SR Marián Viskupič. On a skupina zainteresovaných poslancov zo všetkých koaličných strán (Miloš Svrček, Lukáš Kyselica, Ján Krošlák, Tomáš Lehotský, Radovan Sloboda) chce pri najbližšej schôdzi NR SR predložiť návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Výsledkom majú byť "prenositeľné" tabuľky s EČV a ďalšie zmeny, ktoré motoristom uľahčia život a zjednodušia úkony, spojené s prideľovaním EČV a zmenou držby vozidla.

Z dôvodu predaja vozidiel z okresu do okresu, následnej zmene EČV a taktiež z dôvodu vyradenia vozidiel z evidencie sa ročne na Slovensku zošrotuje až 400 tisíc kusov tabuliek s EČV. Ide jednak o plytvanie materiálom a v konečnom dôsledku zbytočné vyťahovanie peňazí z vreciek motoristov.

  • Ak sa podarí presadiť návrh novely zákona o cestnej premávke, tabuľky s EČV by boli pri predaji vozidla z pôvodného majiteľa na nového majiteľa, bez ohľadu na trvalý pobyt nového majiteľa, prenositeľné.
     
  • Okrem toho by si ich pôvodný majiteľ po predaji alebo vyradení vozidla mohol ponechať a v budúcnosti použiť (nemusí to byť okamžite).
     
  • Návrh novely počíta taktiež so zjednodušením procesu pri prepise vozidla. To by sa po novom malo dať vykonať na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte (kompletná zmena držby vozidla na kupujúceho), a to v jednom kroku namiesto súčasného dvojkrokového systému (odhlásenie a následné prihlásenie), a to aj pri prepise "z okresu do iného okresu".

Raz pridelené EČV by tak mohlo byť na vozidle až do jeho "smrti", bez ohľadu na trvalý pobyt jeho aktuálneho majiteľa. Raz kúpenú EČV, ku ktorej má majiteľ špeciálny vzťah, by mohol používať roky a prenášať si ju z vozidla na vozidlo. Logické, menej byrokratické a zároveň ekologické, čo poviete?

zdroj: Facebook