Tonale 1140x190

Takmer polovicu nášho priemyslu tvoria autá. Vlani opäť padol rekord

V uplynulom roku narástol aj počet registrácií nových vozidiel na Slovensku.

Automobilky Kia Motors Slovakia, Groupe PSA Slovakia, Volkswagen Slovakia a Jaguar Land Rover Slovakia v roku 2018 vyprodukovali dokopy viac než 1 080 000 vozidiel. V porovnaní s rokom 2017 ich bolo o 55 000 viac, informoval o tom Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky.

Z pohľadu Slovenska ide o ďalší národný rekord. Vyhliadky na pokračovanie rastu v roku 2019 sú pozitívne, pretože očakáva sa plný nábeh výroby v nitrianskej fabrike Jaguar Land Rover.

Slovensko zároveň potvrdilo prvenstvo v počte vyrobených áut na tisíc obyvateľov. Vlani sme ich vyrobili 198, teda viac než akákoľvek iná krajina na svete. Podiel výroby automobilov na celkovej priemyselnej produkcii Slovenska už dosiahol 46,8 percenta. Autá predstavujú 35 percent nášho priemyselného exportu.

Jednotlivé závody zatiaľ nezverejnili presné dáta, koľko ktorý vlani vyrobil áut. Všetky značky počas uplynulého roka mali dôvod na oslavu. Nitru opustil prvý sériový Land Rover Discovery, v Trnave vyrobili trojmiliónte auto, v Tepličke nad Váhom spustili montáž nového Ceedu a zároveň modernizovaného SUV Sportage s mild hybridným pohonom, a v Devínskej Nove Vsi odštartovali produkciu tretej generácie mimoriadne dôležitého modelu Volkswagen Touareg. Navyše, Kia počas tohto roka prekoná hranicu piatich miliónov vyrobených áut.

"Bilancia minulého roka dopadla veľmi dobre, čo nás samozrejme veľmi teší. Treba si však uvedomiť, že automobilový priemysel čakajú v krátkej budúcnosti významné zmeny. Tento rok bude mimoriadne náročný. Je nevyhnutné vytvoriť všetky podmienky na to, aby sme nové výzvy dokázali zvládnuť," hovorí prezident ZAP Alexander Matušek.

„Tento rok bude automobilový priemysel v znamení prípravy na globálne výzvy, ktoré súvisia hlavne s legislatívou v oblasti znižovania emisií, dôsledkom čoho nastane rozvoj trhu s vozidlami na alternatívny pohon. To prinesie zmeny v štandardnom ponímaní mobility a dopady na výrobu vozidiel a dielov," dodal Alexander Matušek.

Zástupcovia jednotlivých značiek hovoria o budúcnosti neradi. Isté je, že Peugeot tohto roku na Slovensku spustí výrobu nového modelu 208, ktorý bude dostupný aj v elektrickej verzii. Po Volkswagene e-up! pôjde o druhý sériový elektromobil, vyrábaný u nás. Špekuluje sa, že Kia pridá do svojho slovenského portfólia tretí derivát Ceedu - kompaktný crossover - a zároveň bude pokračovať v ďalšej elektrifikácii. Jaguar Land Rover bude podľa britských médií vyrábať novú generáciu legendárneho off-roadu Defender práve u nás. Predstaví ho ešte tohto roku, ale nie je isté, či stihne spustiť aj sériovú výrobu.

Aj keď automobilový priemysel sa pripravuje na rozsiahlu elektrifikáciu, Slováci zatiaľ o elektromobily veľký záujem neprejavili. Z celkového počtu 98 080 nových osobných áut, zaregistrovaných na Slovensku v roku 2018, mali podiel iba 0,3 percenta. Podľa štatistiky ZAP SR sa najväčšej popularite tešil benzín (66,49 %), ktorý v počte zaregistrovaných osobných áut viac ako dvojnásobne prevýšil naftu (30,01 %).

Celkový trh s novými autami vlani na Slovensku dosiahol 111 865 vozidiel, teda o 3586 viac ako v roku 2017. Z toho 98 080 registrácií pripadalo na osobné a 13 785 na úžitkové vozidlá. Slováci si okrem toho v roku 2018 zaregistrovali aj 71 541 individuálne dovezených vozidiel.