Vw limited 1140x190  1
Thumb fiatbsuv Thumb fiatbsuv Thumb grecaleftm Thumb brenneroalfa22 Thumb grecaletm Thumb lancia musa bsuv2021 Thumb grecaleto Thumb maseratimc201 Thumb punto psa Thumb maseratimc202 Thumb stellantisbrands Thumb tonaleseria Thumb y2021 Thumb giulietta23

Talianske značky v koncerne Stellantis: čo bude s Fiatom, Alfou, Maserati a Lanciou?

Prevádzkovať 14 značiek pod jednou strechou bude vyžadovať obrovské úsilie. Toľko totiž zahŕňa nový koncern Stellantis, ktorého výkonný riaditeľ Carlos Tavares na poslednej tlačovej konferencii naznačil smerovanie talianskych značiek a prisľúbil, že žiadnu z nich neplánujú zrušiť, ba práve naopak, z každej chcú vyťažiť.

Koncern Stellantis zastrešuje 14 značiek, úžitkovú divíziu Fiat Professional a dve leasingové spoločnosti

Koncern Stellantis bude mať ústredie v Amsterdame a povedie ho spomínaný Carlos Tavares. Ten sa na adresu talianskych značiek vyjadril: „Chceme podporiť opätovnú renesanciu talianskych značiek, to hovorím jednoznačne a explicitne na adresu ikon ako Alfa Romeo, či Maserati“. Spomenul tiež, že silnejšie značky môžu vďaka spojeniu oživiť tie slabšie, mal tým na mysli zdieľanie komponentov alebo platforiem najmä v mainstreamových značkách. Vďaka tomu dokážu urýchliť vývoj, ušetriť náklady a skrátiť „time to market“ na menej ako polovicu. Príkladom sú modely Peugeot 208 a Opel Corsa, ktoré sú esteticky odlišné, ale základ je rovnaký. Aj keď konkrétny priemyselný plán ešte nie je usporiadaný a zverejnený, z rôznych zdrojov prenikajú informácie o svetlejšej budúcnosti pre talianske ikony.

Fiat

V rámci koncernu Stellantis bude mať Fiat postavenie na jednej úrovni s Citroenom. Spolu so značkou Abarth povedie Fiat doterajší šéf Olivier Francois. Fiat pokračuje vo vývoji svojich modelov na „starších“ FCA základoch. Po investícii do poľského závodu, o ktorej sme písali nedávno, vznikne výrobný priestor pre nástupcu Fiatu 500X. Zatiaľ nie je známe, či svojim stvárnením ostane v „rodine 500“, alebo vykročí na novú cestu tak ako to ukazuje vizualizácia nižšie.

Vizualizácia crossoveru značky Fiat v B segmente (zdroj: quattroruote.it)

Fiat avizoval, že pracuje aj na inom modeli v rámci B-segmentu. Bližšie nič nešpecifikoval, no podľa mesačníka quattroruote by mohlo ísť o 5 dverový Fiat 500 s elektrickým alebo spaľovacím pohonným ústrojenstvom stvárneným ako crossover postavenom na platforme PSA.V hre je stále aj priamy nástupca Punta, Fiat nemal nikdy jednoduchšie možnosti pre jeho vznik ako práve teraz.

Lancia

Hoci sa o tejto automobilke málo vie, pretože je aktívna len v domácom Taliansku,no je stále nažive. V novom koncerne bude zastávať prémiovú pozíciu na jednej úrovni so značkami Alfa Romeo a DS. Povedie ju LucaNapolitano a o dizajn nových modelov sa postará Jean-Pierre Ploué, ktorý doteraz kreslil modely značiek Citroën a DS. Nové modely Lancie zatiaľ neboli špecifikované, no niektoré zdroje z Talianska prezradili novú Lanciu Musa, ktorá by mala byť malým crossoverom v segmente Ba mala by využiť techniku PSA. Ak sa to podarí, očakáva sa opätovné uvedenie do predaja v celej Európe.

Vizualizácia Lancie Musa od nezávislého grafika Moraschiniho (zdroj: motori.quotidiano.net)

V súčasnosti Lancia predáva jediný model – Lanciu Ypsilon. V Taliansku je však malá Lancia mimoriadne obľúbená a niekedy číslami z predaja len na domácom trhu zavarí aj globálne predávanej Alfe Romeo. O pár dní by sme mali vidieť jej modernizovanú podobu, s ktorou sa v poľskom závode Tychy bude produkovať ešte minimálne 2 roky. Malá Lancia aktuálne používa techniku Fiatu Panda III. generácie s luxusnejšou výbavou a komfortnejším zavesením. Ponúka 3 druhy pohonov– hybrid, pohonna LPG a preplňovaný motor na CNG.

Alfa Romeo

Alfu povedie šéf Peugeotu Jean-PhilippeImparato, ktorý sa netají tým, že jeho rodina je dlhoročným zákazníkom značky. Ako sme nedávno písali, Alfa sa začala už dávnejšie orientovať na ziskovosť a racionálne rozhodnutia pri plánovaní modelov. Zrušila superšport 4C, 22.12.2020 zišla z liniek posledná Giulietta a všetka snaha sa momentálne sústredí na nové Tonale a neoficiálne nazvané menšie Brennero. Zatiaľ čo Tonale využije základy JeepuCompass, v novom Brennere sa očakáva technika PSA.

Grafická vizualizácia Alfy Brennero, veľkosťou sa zaradí pod Tonale a využije techniku PSA (zdroj: motor1.com)

Množstvo fanúšikov sa obáva, že Alfy prídu o svoj charakter a ešte viac sa trasie, keď počujú, že pod kapotou Alfy by mal fungovať trojvalec PureTech. Črtá sa však iný scenár. Podľa talianskeho odborového zväzu kovospracujúcich výrobcov UILM bude závod v Termoli vyrábať 1.0-litrový aj 1.5-litrový zážihový motor z radu GSE (FireFly) aj s možnosťou hybridnej zástavby. Práve nový benzínový motor 1.5 s výkonom 150 kW (205 k) a krútiacim momentom 310 Nm by mal byť základom pre nové Tonale. Potvrdenie zachovania a ďalšieho vývoja palety motorov GSE v objemoch 1.0, 1.33 a 1.5 litra naznačuje, že práve oni by mohli nahradiť radu PureTech (1.2 a 1.6) v nových modeloch PSA a nie naopak, čoho sa fanúšikovia boja. Bude teraz rad na nich, aby Alfu podporili a tak ako si ju predstavujú, si jednu aj kúpili.

Nové Alfa Romeo Tonale sa začne predávať už na jeseň tohto roka, na fotografii uniknuté fotky predsériovej verzie

V posledných dňoch sa objavili informácie, že Giulietta by sa predsa len mohla dočkať priameho nástupcu. V Turíne hlásia, že sa chystajú využiť základy revolučného modelu DS 4, ktorý debutuje tento týždeň na novej verzie platformy s označením EMP2, ktoráponúka možnosť kombinácie rôznych druhov pohonu a používa komponenty vyrobené z kompozitných materiálov alebo za tepla lisované štrukturálne časti. Taliansky kompaktný hatchback sa teoreticky môže objaviť aj v čisto elektrickej verzii, neobjaví sa však určite skôr ako v roku 2023.

Alfa Romeo Giulietta a jej teoretická podoba (zdroj: autopareri.com)

Maserati

Carlos Tavares prehlásil, že s aktuálnym rozvojom a investíciami do značky Maserati súhlasí a nemieni na procesoch nič meniť. Automobilku, ktorú istý čas (1968 – 1975) vlastnil Citroën, povedie DavideGrasso. Do predaja sa čoskoro dostane superšportový model MC20 s exkluzívnym dvakrát preplňovaným šesťvalcom Nettuno s objemom 3.0 litra výkonom 463 kW (630 k). Počíta sa aj s otvorenou verziou tohto superšportu a elektrickým pohonom. 


SUV model Levante doplní menší brat Grecale. Debut je naplánovaný ešte v tomto roku. Grecale využíva techniku Alfy Romeo Stelvio a pod kapotu dostane aj spomínaný šesťvalec z modelu MC20. Pokračovať sa bude aj v elektrifikácii súčasného portfólia, ktorú už svojsky započal model Ghibli Hybrid. Ten debutoval s 2.0 litrovým zážihovým motorom s výkonom 243 kW (330 k) s krútiacim momentom 450 Nm a elektrifikácia tu spočíva v preplňovaní e-Boosterom, teda elektrickým kompresorom napájaným 48V palubnou sieťou.

Zdroje: quattroruote.it, moparinsiders.com, motor1.com, avarvarii.com