Vw 10 polo 10 2021 1140x190

TATRA sa vracia na Slovensko

Tradičná česká automobilka TATRA TRUCKS spojená s holdingom Czechoslovak Group (CSG) sa vracia na Slovensko. Bude u nás vyrábať podvozky, kabíny a niektoré typy nadstavieb na vozidlá značky TATRA.

Druhý historicky najstarší výrobca nákladných vozidiel na svete s bohatou históriou zakladá svoju dcérsku spoločnosť Tatra Defence Slovakia v Trenčíne – v prenajatých priestoroch, ktoré patria Ministerstvu obrany Slovenskej republiky.

Priestory, v ktorých dlhodobo sídlil štátny vojensko-opravárenský závod, tak čakajú na ďalší rozvoj. Spoločnosť Tatra Defence Slovakia tam plánuje v blízkej budúcnosti investovať milióny eur a naštartovať výrobu nákladných vozidiel TATRA určených pre ozbrojené zložky. Ide o ďalší krok v spolupráci s českým holdingom Czechoslovak Group. Zo začiatku vznikne minimálne 50 pracovných miest s potenciálom ďalšieho rastu. Investície vytvoria aj ďalšie synergické príležitosti i pre lokálnych výrobcov špeciálnych nadstavieb na nákladné vozidlá. To prinesie okrem iného zvýšenie zamestnanosti o niekoľko stoviek pracovných miest v považskom regióne. „TATRA jednoznačne patrí na Slovensko, veď práve na Považí sa tieto nákladné vozidlá vyrábali dlhé roky. Preto sme radi, že sa nám podarilo vrátiť túto legendu do Trenčína,“ povedal na margo novej spoločnosti Michal Baláž, generálny riaditeľ Tatra Defence Slovakia a dodal: „Čaká nás veľa práce, ale v horizonte piatich rokov plánujeme preinvestovať 3 milióny eur. Slovensku, konkrétne Trenčínu a jeho okoliu, to prinesie nielen množstvo nových pracovných miest, ale tiež upevnenie pozície silného a prosperujúceho regiónu v oblasti strojárskej výroby. Naším cieľom je maximalizovať výrobu pre silové zložky SR tak, aby sme pre slovenskú armádu a ministerstvo obrany boli najlepšou voľbou – čiz hľadiska techniky, podielu výroby na území SR, ale i ponukou služieb.“

Spoločnosť Tatra Defence Slovakia okrem výroby a budovania širokej partnerskej siete slovenských firiem plánujetiež nadviazať spoluprácu s Fakultou špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v oblasti duálneho vzdelávania študentov.

Podľa Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu Slovenskej republiky návrat značky TATRA na Slovensko môže priniesťpopri raste regionálnej ekonomiky a zamestnanosti i výraznú úsporu nákladov. Napríklad investície do lokálne vyrobeného produktu sa v prvom rade vracajú do štátneho rozpočtu. Ďalšiu úsporu vidí pri následnom spravovaní vozidlového parku, keď štát môže využiť špecialistov vyškolených na Slovensku.

Spoločnosť Tatra Defence Slovakia sa už prezentovala na medzinárodnej výstave obranného priemyslu IDEB 2021, ktorý sa konal v dňoch 25. – 27. augustav Bratislave. Predstavila Tatru Tactic 6x6 so zvýšenou odolnosťou a univerzálnevozidlo na platforme 4x4 vhodné na bojové nasadenie, prieskumné misie i hliadkovanie. Ide o vozidlá, ktoré ponúkajú plnú kompatibilitu so štandardmi NATO, pričom tiež plne vyhovujú potrebám Ozbrojených síl Slovenskej republiky a umožňujú tak efektívne nasadenie v misiách OSN, NATO, ako aj pri vnútornej ochrane územia SR.