Termíny pre nový Peugeot 208: premiéra na jar, elektromobil na jeseň 2019

Dizajn vraj chytí za srdce, kabína ponúkne viac priestoru a benzínový trojvalec viac výkonu. Ponuku rozšíri elektromobil, neskôr aj mild hybrid.

Peugeot predstaví druhú generáciu malej Dvestoosmičky na jar budúceho roka v Ženeve. Predaj však odštartuje až na jeseň a v rovnakom období sa očakáva premiéra čisto elektrickej verzie.

Sériová výroba novinky pobeží v Trnave, a to vrátane luxusných a športových verzií, ktoré dnes vznikajú v Poissy neďaleko Paríža.

Francúzsky magazín L'argus, ktorý má dobré kontakty na zákulisie domácich značiek informoval, že Dvestoosmička bude výhradne päťdverová. Záujem zákazníkov o trojdverový variant totiž klesá. Čo sa vzhľadu a techniky týka, malý hatchback bude revolučný, informuje L'argus.

Súčasné oblé až "sladké" línie karosérie nie sú potenciálnym záujemcom po chuti a zrejme aj to je dôvod, prečo súboj malých francúzskych áut vyhráva Renault Clio. Nový Peugeot 208 bude vyzerať podstatne dynamickejšie a agresívnejšie. Hlavným zdrojom inšpirácie pre dizajnérov sa stala tri roky stará štúdia Fractal (na obrázku).

Šmrnc malému hatchbacku dodá dlhšia a menej sklonená kapota motora, menšie predné svetlomety, viac prelisov po bokoch a koncové svetlá opticky prepojené lištou podobne, ako na novej Päťstoosmičke.

Vo vnútri môžeme očakávať evolúciu filozofie i-Cockpit. Napokon, súčasný Peugeot 208 bol vôbec prvý, v ktorom sme sa na prístrojový panel pozerali ponad malý volant. Francúzi odvtedy i-Cockpit ladia tak, aby bol posed prirodzený pre rôzne typy postáv a výhľad na prístroje bezproblémový. Najvyššie stupne výbavy dostanú okrem dotykového displeja ešte jeden, ktorý nahradí klasický prístrojový panel. Peugeot okrem toho pridá adaptívny tempomat, automatický parkovací systém alebo možnosť, odomykať auto prostredníctvom smartfónu.

Azda najväčšie zmeny však nájdeme v útrobách karosérie. Dvestoosmička dá definitívne "au revoir" podvozkovej platforme PF1, ktorá debutovala ešte koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia v Peugeote 206. Namiesto nej prichádza moderný modulárny podvozok CMP (Common Modular Platform). Francúzi ho vyvíjajú vyše dva roky, pričom o náklady vo výške asi 200 miliónov eur sa delia s čínskym partnerom Dongfeng. 

Malý hatchback si vďaka novej platforme polepší po šoférskej i priestorovej stránke. Podobne ako Kia Rio, SEAT Ibiza alebo Volkswagen Polo, aj francúzska novinka celkovou dĺžkou prekročí štvormetrovú hranicu (súčasný Peugeot 208 meria na dĺžku 3973 mm). Zároveň si polepší rázvor osí kolies i šírka karosérie. Výsledkom bude viac miesta, predovšetkým na zadných sedadlách a v kufri. Objem batožinového priestoru vraj presiahne 300-litrovú hranicu (dnes 285 l).

Pod kapotou spočiatku nenájdeme nič prevratné, iba prepracované benzínové trojvalce 1,2 PureTech, dodávané v atmosférických i prepĺňaných verziách. Výkon najsilnejšieho trojvalca pritom stúpne z 96 kW (130 k) na 114 kW (155 k). Francúzi nezanevrú ani na diesel. Zárukou nízkej spotreby má byť nový 16-ventilový naftový štvorvalec 1,5 BlueHDi (73,5 kW/100 k, 96 kW/130 k).

V závere roka 2019 obohatí ponuku čisto elektrický Peugeot 208. Pod prednou kapotou bude mať elektromotor dosahujúci výkon 85 kW (116 k). Lítiovo-iónové články s kapacitou 50 kWh, ukryté v podlahe, mu umožnia dojazd na jedno nabitie asi 350 kilometrov. Zámer koncernu Groupe PSA, vyrábať na Slovensku elektromobily, potvrdil hovorca trnavského závodu Peter Švec.

Francúzi pôvodne chceli na Slovensko presťahovať výrobu malých benzínových motorov, ale svoje rozhodnutie zmenili. Zelenú dostala montáž elektromobilov - najprv Peugeotu 208, neskôr pribudne elektrický variant založený na budúcej generácii Citroënu C3.

V období rokov 2020 až 2021 príde Peugeot 208 s mild hybridnou technológiou. Stále prísnejšie emisné limity prinútia konštruktérov, namotnovať do malého hatchbacku elektrický motorgenerátor, vybavený vlastnou 48 V sieťou a malým akumulátorom. Motorgenerátor pomôže benzínovému trojvalcu pri pohýnaní sa napríklad z križovatky, zároveň bude slúžiť alternátor či štartér.

Na rovnakom technickom základe ako Peugeot 208, vznikne nový Opel Corsa. Predstavia ho na jeseň budúceho roka a identická technika naznačuje, že aj toto malého auto by mohlo vznikať na Slovensku. Francúzi však túto informáciu zatiaľ nepotvrdili.