Thumb 01 test daf xg  480 ft 4x2 Thumb 03 test daf xg%2b 480 ft 4x2 pr stroje Thumb 04 test daf xg%2b 480 ft 4x2 Thumb 02 test daf xg%2b 480 ft 4x2 Thumb 05 test daf xg%2b 480 ft 4x2 Thumb 06 test daf xg%2b 480 ft 4x2 Thumb 07 test daf xg%2b 480 ft 4x2 Thumb 08 test daf xg%2b 480 ft 4x2 Thumb 10 test daf xg%2b 480 ft 4x2 Thumb 09 test daf xg%2b 480 ft 4x2 Thumb 13 new generation daf xg%2b truck   dimensions Thumb 12 test daf xg%2b 480 ft 4x2 Thumb 11 test daf xg%2b 480 ft 4x2

TEST: DAF XG+ 480 FT 4x2

Nové modely DAF XF, XG a XG⁺ priniesli na trh vylepšenia v oblasti aerodynamiky, spotreby paliva, aktívnej i pasívnej bezpečnosti a pohodlia pre vodiča. Vizitkou tohto tria truckov ťažkej triedy je titul Truck of the Year 2022. Ponúkame recenziu ťahača návesov XG+ s najväčšou kabínou a druhým najvýkonnejším motorom.

Pôsobivý vonkajší vzhľad podporujú efektné LED svetlomety Skylights integrované do strechy kabíny. Ťahač je vybavený súpravou nastaviteľných spojlerov, ráfy kolies sú hliníkové Alcoa Dura-Bright.

Pri vývoji radov FX, XG a XG+ pre diaľkovú kamiónovú dopravu holandský výrobca ako prvý využil výhody novej európskej legislatívy, ktorá sa týka hmotností a rozmerov.Vďaka tomu vývojový tím mohol navrhnúť kabíny dlhšie vpredu o 160 mm. Tieto pridané centimetre umožnili výrazne vylepšiť aerodynamiku – všetky rohy majú zaoblenia s optimálnymi polomermi a tvarované sú tak, aby vzduch obtekal okolo vozidla hladko a bez prekážok. Z nových predpisov maximálne profitujú prémiové modely DAF XG a DAF XG+, ktoré okrem predĺženej prednej časti sú dlhšie aj vzadu– o plných 330 mm. Ich kabíny poskytujú nevídane veľký priestor pre prácu, život na palube a spánok.

Všetky funkcie súvisiace s jazdou sa ovládajú na multifunkčnom volante. Robustné páčky smeroviek/stieračov a motorovej brzdy majú ideálnu pozíciu. Vpravo je 10,1-palcový displej pre audio a informačno-relaxačný systém.

Najpriestrannejšia kabína, prvotriedny výhľad

Je prirodzené, že kabíny predvádzacích/testovacích truckov bývajú spravidla v špičkovej výbave. Ide predsa aj o prestíž značky. Takže dnes šoférujem nielen v maximálne komfortnom, ale i luxusnom prostredí. Vzduchom odpružené, mäkkou kožou čalúnené sedadlo Xtra Leather Air s dvojitým prešívaním má lakťové opierky, opierku chrbta, dvojstupňové vyhrievanie i aktívne vetranie. Pri prestávkach možno „kreslo“ vodiča zvrtnúť do odpočinkovej pozície, aby si mohol v uličke vystrieť nohy. Sedadlo spolujazdca je identické, ale ponúka pridanú hodnotu: Keď ho otočíte o 90 stupňov a zo stredovej konzoly vytiahnete vysúvací stolík, vznikne šikovný kútik pre posedenie pri káve alebo pre prácu s notebookom. Pod spodným lôžkom je chladnička a objemný box, ktorý kompletizuje zostavu veľkoryso dimenzovaných odkladacích priestorov, skriniek a poličiek, kde sa zmestí všetko, čo posádka potrebuje mať so sebou na diaľkových trasách.

Na centrálnom 12-palcovom displeji si môže vodič zvoliť dve rôzne zobrazenie prístrojov– klasické alebo moderné (dolu) – a štyri úrovne informácií.

Vyššie spomínaných 33 centimetrov, o ktoré je predĺžená zadná časť kabíny, dizajnéri využili cielene pre vodiča. Čiže aj lôžka sú väčšie – matrac má po celej ploche šírku 80 centimetrov (dĺžka je 220 cm a hrúbka 15 cm). Pochopiteľne, vzniklo tiež viac priestoru pre pozdĺžne nastavovanie sedadla, a tak ideálnu pozíciu si nájde každý – bez ohľadu na to, či je vysoký 160 cm alebo má 2 metre.

Otočné sedadlo spolujazdca a vysúvací stolík, to sú veľmi praktické prvky výbavy.

Multifunkčný volant vo vyhotovení Exclusive potiahnutý kožu v dvoch farbách sa drží výborne, tlačidlá na ovládanie jednotlivých funkcií sú rozmiestnené logicky a hmatom sa rýchlo zorientujete. Presne v duchu sloganu výrobcu „Ruky na volante, oči na ceste“. Optimálnu polohu má aj robustná páčka s ovládaním automatizovanej prevodovky a motorovej brzdy, resp. páčka smeroviek a stieračov na protiľahlej strane stĺpika volantu. Spínače sekundárnych funkcií umiestnili dizajnéri vpravo pod prístrojovým panelom v pohodlnom dosahu vodiča. Rozsah nastavenia výšky volantu je 55°. Evidentná je kvalita materiálov a vypracovania.

Kamery namiesto zrkadiel sú trendom

Na starej ceste zo Senca do Serede, po ktorej sme vyrazili na testovaciu jazdu, pribudol celý rad nových kruhových objazdov, takže mám habadej príležitostí oklasifikovať presnosť nového riadenia – dávam mu jednotku. Pred každým „kruháčom“ využívam MX Engine Brake – vylepšená motorová brzda s tromi stupňami účinnosti má v porovnaní s predchádzajúcou verziou o 20 % väčší brzdiaci výkon, najmä pri nízkych otáčkach motora.

Štýlové LED reflektory s charakteristickými dennými svetlami a integrovanými svetlami do zákrut, „hmlovky“ zapustili do nárazníka. Sklo na reflektoroch bolo nahradené polykarbonátom Lexan, ktorý je mnohonásobne odolnejší voči nárazom

Vzhľadom k zmeneným rozmerom kabín bolo nutné modifikovať konštrukciu podvozka. Novo navrhnuté a vystužené priečniky a hliníková predná ochrana proti podbehnutiu garantujú výnimočnú torznú tuhosť a nízku hmotnosť (-38 kilogramov). Na komforte jazdy sa podieľa tiež odpruženie kabíny s novou konštrukciou tlmičov a integrovanými nárazovými konzolami. Odpruženie zadnej nápravy bolo prepracované tak, aby zahŕňalo zmenenú geometriu a tiež inú polohu točnice, čo pri modeloch XG a XG+ viedlo k predĺženiu rázvoru na 4000 mm a prispelo k výborným jazdným vlastnostiam. Aj na hrboľatom povrchu registrujem efektívne filtrovanie nerovností, nízka je tiež úroveň hluku v interiéri.

Pod spodným lôžkom je chladnička a box na odkladanie väčších vecí.

Predvádzací ťahač bol vybavený kamerovým systémom DAF Digital Vision (voliteľný prvok), ktorý nahrádza hlavné a širokouhlé zrkadlá. Dodáva sa s funkciami ako automatické snímanie pohybujúceho sa objektu, aby bolo možné sledovať zadnú časť návesu pri zatáčaní, resp. predbiehaní, širokouhlé zobrazenie vyznačujúce koniec súpravy (ktorá má v prípade ťahača XG+ so štandardným návesom dĺžku 17 metrov), eliminuje mŕtvy uhol... Bol to za posledné mesiace tretí test trucku, ktorý namiesto zrkadiel mal v kabíne dva monitory na A-stĺpikoch. A tuším si už začínam na túto technológiu zvykať, špeciálne na kruhových objazdoch je výhodné, keď časť výhľadu cez bočné okno nezakrýva veľké vonkajšie zrkadlo. Nepopierateľným plusom je, že kamery zobrazujú väčší priestor a keďže sú vyhrievané, poskytujú jasné zábery aj v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Okrem toho sú umiestnené podstatne vyššie a dajú sa sklopiť dozadu i dopredu, takže riziko ich poškodenia v podmienkach diaľkovej dopravy je veľmi malé. DAF Digital Vision tiež prispieva k menšiemu aerodynamickému odporu kabíny. Mimochodom, cena súpravy kamier a monitorov je okolo 1500 €.

Kamera systému DAF Corner View so záberom 285º sníma priestor tesne vedľa kabíny na strane spolujazdca.

Nad monitorom na pravej strane bol umiestnený ďalší, menší. Ten patrí k systému DAF Corner View (príplatková výbava), ktorý kamerou so záberom 285º sníma priestor tesne vedľa kabíny na strane spolujazdca. Nahrádza „obrubníkové“ a predné zrkadlo. Vďaka tomu šofér pri manévrovaní v stiesnenom priestore perfektne vidí menšie nástrahy, ktoré sú tesne pri vozidle– pätníky, múriky či hydranty.

Monitor systému DAF Corner View na stĺpiku A na strane spolujazdca.

Popri štandardne dodávaných asistenčných systémoch vozidlo malo DAF City Turn Assist. Je to veľmi užitočný pomocník: Ak pri zabáčaní doprava hrozí kolízia s chodcom či cyklistom, ktorý sa nachádza vedľa vozidla v mŕtvom uhle, asistent pre odbočovanie to zistí a spustí vizuálne aj zvukové výstrahy.

Výborná aerodynamika, hospodárne motory

Tímu, ktorý navrhoval novú generáciu vozidiel pre diaľkovú kamiónovú dopravu, sa podarilo zlepšiť aerodynamiku o 19 %. Na zdokonalenom obtekaní vzduchu okolo kabíny sa podieľa celý rad komponentov: zaoblené čelné sklo, elipticky tvarované hrany, aerodynamické kryty A-stĺpikov, spodná časť s integrovaným spojlerom aj originálny tvar deflektorov v priestore kolies. Rovnako dôležité úlohy plnia opatrenia vylepšujúce prúdenie chladiaceho vzduchu cez masku chladiča a pod kabínou. Všimol som si, ako dôkladne utesnené sú malé medzery a štrbiny medzi dielcami, napríklad aj okolo reflektorov. Zdokonalená aerodynamika sa významne prispieva úspore paliva – výrobca jej pripisuje na konto až 6,3 % z celkového 10-percentného zredukovania spotreby.

Cez masku chladiča prúdi vzduch k motoru cez optimálne umiestnené otvory, ostatné časti mriežky sú zaslepené.

Model XG+ 480 FT 4X2 s vnútornou výškou interiéru 2220 mm, resp. objemom 12,5 m3 prekonáva všetky súčasné európske značky (je to napríklad až o 14 % viac ako ponúka donedávna najväčšia kabína DAF XF Super Space Cab.) Pozitívne impresie z veľkorysého vnútorného priestoru znásobujú veľké presklené plochy – zaoblené čelné sklo s plochou 2,3 m2 má spodnú líniu posunutú nižšie a aj bočné okná siahajú hlbšie, ako pri predchádzajúcich modeloch. Navyše základňa kabíny modelov XG a XG+ je o 125 mm vyššie ako pri modeli XF novej generácie. Áno, výhľad spoza volantu na všetky strany je skutočne prvotriedny.

Radar asistenta odbočovania DAF City Turn Assist.

Testovaný truck mal motor MX-13 s výkonom 355 kW/483 k. Komu stačí menej, môže si objednať variant 440 k, kto pri svojich prepravách potrebuje viac, k dispozícii má 390-kilowattovú top-verziu (530 k). Pre rad XG a XG+ je v ponuke aj najvýkonnejší variant 10,8-litrovej pohonnej jednotky MX-11 (330 kW/450 k). Nemyslím, že treba podrobne vymenovať všetky vylepšenie na motoroch, preto ich zhrniem do jednej vety: Nové technológie, dodatočné úpravy výfukových plynov a sofistikovaná tepelná regulácia vedú k 3-percentnej úspore paliva (3 % z celkove 10-percentného zredukovania spotreby, ktoré uvádza výrobca). Koniec-koncov hospodárnu prevádzku potvrdila aj veľmi dobrá priemerná spotreba 26,10 l/100 km pri našom teste.

Aerodynamické straty znamenajú vyššiu spotrebu, preto sú prvky usmerňujúce obtekajúci vzduch dokonca aj v priestore kolies.

So 40-tonovou súpravou sme absolvovali 143 kilometrov po priemerne náročnej trase, zväčša na autostráde D1, kde som mal prakticky stále zapnutý prediktívny tempomat. Riadiaca jednotka automatizovanej 12-stupňovej prevodovky TraXon robí svoju prácu precízne: Efektívne využíva krútiaci moment motora alebo aktivuje EcoRoll a vtedy súprava ide s nulovou spotrebou nafty na voľnobeh, prediktívny tempomat udržiava bezpečný odstup od vozidiel jazdiacich vpredu...Samozrejme, zodpovednosť vodiča naďalej ostáva veľká, ale stres za volantom významne redukujú moderné technológie. Radosť jazdiť.

Technické parametre vozidla

Motor MX-13 – radový šesťvalcový, zdvihový objem 12,9 litra. Výkon 355 kW/483 k pri otáčkach 1600 min-1, najväčší krútiaci moment 2500 Nm v rozsahu otáčok 900 – 1125 min-1 (Multi-Torque), resp. 2350 Nm pri otáčkach 900 – 1400 min-1. Prevodovka 12-stupňová TraXon 12TX2210. Odľahčovacie brzdové systémy: MX EngineBrake. Rázvor 4000 mm, odpruženie vpredu listovými pružinami, vzadu vzduchové so 4 mechmi, zadná náprava s mechanickou uzávierkou diferenciálu, stály prevod i = 2,21. Kabína XG+ odpružená 4 vzduchovými mechmi, maximálna vnútorná výška 2200 mm. Objem palivových nádrží 845 l (vľavo) a 620 l (vpravo), 85-litrová nádrž na AdBlue. Pneumatiky 315/70 R 22.5.

Rozmery kabíny XG+.

Advertisement