Vw limited 1140x190  1
Thumb 20210813 193311 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 18 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 17 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 16 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 19 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 1 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 21 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 22 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 2 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 5 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 4 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 3 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 6 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 8 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 7 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 9 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 10 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 11 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 12 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 13 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 15 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 14 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 23 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 24 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 26 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 25 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 27 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 28 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 29 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 30 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 31 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 32 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 33 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 34 Thumb fiat tipo cross 2021 test autozurnal.com 35 Thumb fiat tipo 2021 cenn k Thumb tipo 2021 vybava Thumb tipo 2021 vybava 1

TEST Fiat Tipo Cross 1.0 Firefly: Po modernizácii dostal vietor do plachiet

Fiat Tipo stojí tak trochu v tieni ostatných kompaktných konkurentov a mnohí záujemcovia o auto v tomto segmente ho prehliadajú. A to je veľká škoda. Po facelifte ide o veľmi zaujímavú kombináciu auta zo "starej školy" a moderných technológii. Za zapožičanie Tipa Cross ďakujeme spoločnosti Auto-Impex.

Neelektrifikované motory vrátane dvoch turbodieselov, v interiéri primárne klasické blbuvzdorné ovládače a tlačidlá, mechanická ručná brzda, priestranná kabína, výborné jazdné vlastnosti, zaujímavý vzhľad a nakoniec aj férová cena... Fiat Tipo 2021 po facelifte je pre mňa prekvapením roka v kategórii dostupných, cenovo prijateľných kompaktných áut. 

Tipo prešlo prednedávnom modernizáciou. Okrem vylepšeného vzhľadu mu pridala hlavne na poli technológií, keďže donedávna predsa len za konkurenciou zaostával hlavne ponukou asistenčných systémov. Dnes už v závislosti na výbave nechýba sledovanie mŕtvych uhlov, autonómne núdzové brzdenie s rozpoznávaním chodcov a cyklistov, automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel, čítanie dopravných značiek, rozpoznávanie únavy šoféra či upozornenie na neúmyselné opustenie jazdného pruhu so zásahmi do riadenia. Decentné vzhľadové zmeny zahŕňajú novú vizáž prednej časti s odlišnými svetlami, maskou chladiča a nápisom Fiat namiesto tradičného loga značky.

Naše Tipo svietilo Full LED svetlami s jednoduchšou, parabolickou technikou. Účinok v stretávacom aj diaľkovom režime je veľmi dobrý, aj keď za premiantmi triedy ešte zaostáva. Oproti halogénom základných verzií ide o veľký skok vpred.

Svetlá však v základe nie sú LED, čo je trochu škoda. Dnes vie poskytnúť diódové svetlomety v základe už aj Dacia, aj keď len pre stretávací režim. Oplastovaná a zvýšená verzia Cross, ktorá prišla práve s faceliftom, má Full LED svetlá v štandardnej výbave. Tak ako doteraz, Tipo zbiera body za ponuku karosérií. K dispozícii je štvordverový sedan, päťdverový hatchback aj praktické kompaktné kombi. A práve dobrodružne ladená verzia Cross, ktorá vychádza z päťdverového hatchbacku má pritiahnuť nových záujemcov, ktorí poškuľujú po kompaktnom aute s prvkami crossoveru. Nejde len o opticky balík, svetlou výškou podvozka totiž Tipo Cross zahanbí aj mnohé  "originálne" crossovery a SUV.

Facelift však Tipu vzal osvedčené štvorvalcové benzínové motory radu Fire - 1.4 l atmosférický motor aj jeho prepĺňanú verziu T-Jet. Momentálne je v cenníkoch Fiatu Tipo k dispozícii len jeden benzínový motor 1.0 Firefly. Ide o prepĺňaný trojvalec s výkonom 74 kW (100 k). 

Ponuke verzií a skladbe výbav faceliftovaného Tipa sme sa venovali v samostatnom článku:

Fiat Tipo 2021 už má slovenské ceny. Ponúka viac výbavy a nové technológie

V interiéri pribudol nový volant s menším krytom airbagu, ktorý je oveľa estetickejší a veľmi dobre sa drží. Okrem toho sú nové niektoré dekoračné lišty. Inak ostalo "všetko po starom". A to je náramne dobre! Tipo poteší množstvom klasických, mechanických ovládačov a tlačidiel, samostatným panelom klimatizácie s veľkými otočnými ovládačmi a ovládaním celkovo pripomína autá spred desiatich rokov. Ak teda neznášate novinky so všadeprítomnými displejmi a zhoršenou ergonómiou, Tipo vás poteší. Ergonomicky je kabína zvládnutá výborne...

Tipo sa mi zvnútra páči nielen blbuvzdorným ovládaním, ale aj prevedením a architektúrou palubnej dosky. Nepôsobí nudne, fádne a ponuro, ale sviežo a jednoducho sa v interiéri cítim dobre. Materiálovo ide o zaujímavú zmes kvalitných mäkčených plastov a tvrdého, aj keď nie úplne najlacnejšieho materiálu. Vrch palubnej dosky je mäkčený, bohato čalúnené sú aj bočné obklady dverí v partiách, kde odkladáte lakeť. Tapacír okolo je už z tvrdého plastu. Spracovanie je dobré, niektoré dekoračné lišty zavŕzgajú len keď na ne poriadne zatlačíte prstom.

Z interiéru Tipa mám ešte jeden pozitívny zážitok. Napriek tomu, že ide o cenovo dostupný kompakt a pri premiére ho mnohí profilovali do role na čo najnižšiu cenu zameraného auta, z Tipa vôbec nemám "lacný" pocit. Okrem ďalších oblastí, ktoré rozoberiem neskôr, je to práve interiér, ktorý ma zaujal. Nakoniec som si uvedomil, že k pozitívnemu pocitu prispieva aj tmavé, čierne lakovanie plastov. Stačí tak málo, a kabína vyzerá kvalitnejšie a luxusnejšie. V Tipe nenájdete svetlý, šedý a opticky lacný plast. V spolupráci s príplatkovým čiernym čalúnením stropu a vnútorných stĺpikov je kabína po estetickej stránke zvládnutá veľmi pekne.

Posed za volantom je špičkový - predné sedadlo má široké možnosti nastavenia. Dá sa sedieť sympaticky nízko, no naopak aj vysoko ako v crossoveri. Samotné sedadlá sú dostatočne rozmerné, pohodlné, s tvrdšími výplňami podržia aj na dlhej ceste a držia telo aj v zákrutách. V žiadnej z týchto disciplín síce neexcelujú, no ide o taký zlatý štandard kompaktnej triedy. Kvalitne prevedené je aj samotné čalúnenie.


Tipo patrí optikou priestorových pomerov na zadných sedadlách medzi najpriestrannejšie kompakty. S výškou 186 cm som si sám za seba sadol s bohatou rezervou pred kolenami. A príjemne sa doň aj nastupuje, nástupný otvor po otvorení zadných dverí je veľmi štedrý.

Kufor poskytuje základný objem výborných 440 l. Potešilo má kompletné čalúnenie, vrátane bokov kufra. Pod podlahou môžete mať za príplatok aj plnohodnotné rezervné koleso.

7-palcový infotainment UConnect som si tiež obľúbil. V menu sa ľahko orientuje, poskytuje široké spektrum nastavení, má rýchle reakcie a relatívne kvalitné zobrazenie. No po slovensky nevie. Za príplatok 600 eur je k dispozícii aj modernejší UConnect s 10,25-palcovým displejom. 

Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, dynamika, prevodovka, spotreba paliva)