Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb hlavny   2 Thumb clio motor 02 Thumb clio radenie 20 Thumb clio kufor 13 Thumb clio volant 18 Thumb clio zadobokr 71 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb clio slalom 43 Thumb corsa kufor 33 Thumb corsa motor 01 Thumb corsa radenie 27 Thumb corsa slalom 20 Thumb corsa volant 31 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb corsa zadobokr 16 Thumb hlavny 2 Thumb peugeot budik 04 Thumb peugeot koleso 23 Thumb peugeot kufor 13 Thumb peugeot motor 02 Thumb peugeot radenie 10 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb peugeot volant 07 Thumb peugeot slalom 12 Thumb polomer ota  c  ania Thumb spolu staticke 02

TEST Peugeot 208, Opel Corsa a Renault Clio: Každý je iný

Tri malé hatchbacky majú našliapnuté stať sa bestsellermi. Opel Corsa už stihol získať prestížny titul Autobest, Peugeot 208 a Renault Clio postúpili do finále súboja o európske Auto roka, pričom víťazstvo si odniesol Peugeot. Náš test je trochu bratovražedný a zároveň ide o duel benzínového trojvalca proti štvorvalcu.

Občas si zvykneme povzdychnúť, že dnešné autá sú si podobné ako vajce vajcu. O troch malých hatchbackoch to celkom neplatí. Opel Corsa a Peugeot 208 sú príbuzní, patriaci pod krídla koncernu PSA. Ich súrodenecké puto navonok odhaľujú iba identické spätné zrkadlá a zadná hmlovka. Kryt hrdla palivovej nádrže síce nemajú rovnaký, v oboch autách však celkom neladí s línou blatníka a v spodnej časti mierne odstáva. Corsa sa v prezentačných materiáloch chváli hliníkovou prednou kapotou, ale pravda je taká, že Dvestoosmička ju má tiež. Konkurenčný Renault Clio dizajnom nadväzuje na svojho mimoriadne úspešného predchodcu. Novinka sa zbavila viacerých ozdôb a lištičiek, takže pôsobí dospelejším dojmom. Snahu posunúť auto o úroveň vyššie dokazuje napríklad použitie akustického čelného okna. Medzi dvomi sklenenými vrstvami sa nachádza izolačná fólia, ktorá prispieva k lepšiemu odhlučneniu kabíny od aerodynamického šumu. Podobne ako vyššie spomenutá hliníková kapota, aj toto je v béčkovom segmente zriedkavý jav.

Najmenší priemer otočenia majú Peugeot a Opel.

Čo majú všetky tri hatchbacky spoločné, je dôraz kladený na čo najlepšiu aerodynamiku. Podvozky sú pedantne oplastované a pred chladičmi sa nachádzajú aktívne lamely, pripomínajúce okenné žalúzie. Ak to jazdná situácia dovoľuje, lamely sú zavreté. Vďaka tomu je možné znížiť odpor vzduchu, ktorý by inak blúdil v motorovom priestore. Lamely sa zatvárajú aj pri studených štartoch a prispievajú k rýchlejšiemu zohriatiu poháňacích jednotiek.