Tonale 1140x190
Thumb corolla gr sport Thumb toyota corolla gr sport Thumb toyota hilux Thumb toyota camry Thumb toyota rav4 Thumb toyota corolla gr sport

Toyota Corolla a RAV4 sú najpredávanejšie autá sveta za rok 2022!

Corolla je najpredávanejším modelom už viac ako 20 rokov. Pozíciu lídra potvrdzujú aj výsledky z roku 2022 – 1,12 milióna predaných áut. Podľa najnovších údajov, ktoré zverejnil analytický portál focus2move.com, model RAV4 obsadil druhé miesto. V prvej desiatke najpredávanejších automobilov sa umiestnili aj Camry a Hilux.

Globálnemu trhu už roky dominujú vozidlá japonskej automobilky. V roku 2022 bola Corolla opäť najobľúbenejším autom na svete. Dokonca si udržala predaj nad milión kusov aj počas otrasov na trhu spôsobených pandémiou a vojnou na Ukrajine. Corolla sa vyrába od roku 1966 a prvýkrát sa stala svetovým bestsellerom v 1974. V roku 1997 bola najobľúbenejším vozidlom v automobilovej histórii a je ním až dodnes. V priebehu piatich desaťročí vyvinula Toyota 12 generácií modelu Corolla a jej celkový predaj presiahol 50 miliónov exemplárov.

Model RAV4 sa umiestil na druhom mieste svetového rebríčka najobľúbenejších áut už tretíkrát za sebou. V roku 2022 sa z neho predalo 871 220 kusov. Toyota RAV4 debutovala v Japonsku a v Európe v roku 1994 ako prvé kompaktné SUV-čko, čiže rekreačné vozidlo 4x4 so samonosnou karosériou. Jeho aktuálna, piata generácia je automobil strednej triedy, ktorý je v ponuke aj ako hybrid FWD, hybrid AWD-i alebo plug-in hybrid.  

Na piatom mieste rebríčka sa umiestnila Toyota Camry, ktorej predaj 676 845 exemplárov zabezpečil pozíciu lídra v segmente automobilov strednej triedy. Deviatym najpredávanejším autom na svete je Toyota Hilux s 564 759 predanými autami a to zároveň znamená tretie miesto v segmente pick-upov.

Rebríček najpredávanejších osobných a ľahkých úžitkových vozidiel na svete, ktorý zverejnil portál focus2move.com, vychádza z každomesačných údajov zozbieraných v 162 krajinách sveta. Portál využíva oficiálne údaje o registráciách áut, zverejnených príslušnými úradmi v jednotlivých krajinách.