Peugeot 10 2020 1140x190
Thumb toyota gr yaris godwood autozurnal.com 3 Thumb toyota gr yaris godwood autozurnal.com 1 Thumb toyota gr yaris godwood autozurnal.com 2 Thumb toyota gr yaris godwood autozurnal.com 4 Thumb toyota gr yaris godwood autozurnal.com 5 Thumb toyota gr yaris godwood autozurnal.com 6 Continental 09 2020 1024x597 Thumb toyota gr yaris godwood autozurnal.com 7 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 9 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 2 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 10 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 11 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 12 Continental 09 2020 1024x597 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 13 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 14 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 15 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 17 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 18 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 19 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 20 Continental 09 2020 1024x597 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 21 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 22 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 23 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 25 Thumb content toyota gr yaris cennik cena autozurnal.com 27

Toyota GR Yaris v akcii: Predviedla sa na festivale Goodwood SpeedWeek

Toyota GR Yaris je malým hothatchom s dušou ozajstného rally auta. 

Jazdci tímu TOYOTA GAZOO Racing prvýkrát jazdili na modeloch GR Yaris a GR Supra na festivale Goodwood Speedweek konanom na britskom okruhu Goodwood Motor Circuit. Festival rýchlosti v Goodwoode je motoristickým sviatkom, na ktorom sa spravidla každý jún schádzajú fanúšikovia motoristického športu, slávnych starých aj nových vozidiel, ako aj jazdci svetovej triedy.

Video:


Ročník 2020 bol z dôvodu pandémie koronavírusu odložený na budúci rok alebo neskôr a namiesto neho sa uskutočnil festival Goodwood Speedweek bez účasti divákov. Akcia sa celosvetovo vysielala online. Tím TGR na festivale pretekal už v roku 2009 a na tejto motoristickej akcii sa pravidelne zúčastňuje od roku 2012.

Aká je Toyota GR Yaris?

Vozidlo v úlohe oficiálneho homologizačného modelu pre vývoj nového modelu Yaris WRC disponuje všetkými atribútmi, po ktorých volajú záujemcovia o účasť v miestnych rely. Má úplne nový podvozok kombinujúci platformu  GA-B štandardného Yarisa a  GA-C Corolly.

Okrem toho má so sériovým Yarisom toto "rally auto na každý deň" spoločné len málo. Prepĺňaný trojvalcový motor má objem 1618 cm3, kombinuje priame a nepriame vstrekovanie paliva. Ponúka výkon až 192 kW (261 k) a najvyšší krútiaci moment 360 Nm. 

Prečítajte si tiež:

Ultimátna Toyota GR Yaris je v predpredaji! Poznáme ceny a výbavu

Spolu s vysokým výkonom prichádza aj adekvátne dimenzovanie dielov. Okrem toho sú piesty počas práce ostrekované olejom  prichádzajúcim z niekoľkých dýz a hriadeľ turba je uložený v odolných valivých ložiskách, namiesto lacnejších klzných. Pohotovostná hmotnosť je na úrovni 1290 kg, maximálna rýchlosť je 230 km/h a na stovku GR Yaris zrýchli za 5,2 s.

Výkon prenáša na vozovku pohon všetkých kolies GR-Four 4WD. Základom je medzinápravová spojka, podľa značky s rýchlymi reakciami a prerozdelením krútiaceho momentu na kolesá prednej a zadnej nápravy. Štandardne sú diferenciály na nápravách otvorené, v spomínanom pakete Sport ich nahradia samosvorné Torseny. Toyota GR Yaris má nové zavesenie, ľahkú konštrukciu vďaka hliníkovým častiam karosérie a streche z karbónových vlákien, aerodynamický štýl a taktiež nový systém stáleho pohonu všetkých kolies GR-FOUR. 

V rely šprinte sa nový GR Yaris prezentoval v role nultého vozidla. Verejnosti sa GR Yaris ďalej predstavil v špeciálnej etape na okruhu Motorsports Circuit.  V nadväznosti na plán jazdeckého majstra Moriza „obnoviť tradíciu športových vozidiel Toyota“ vznikol nový GR Yaris ako vôbec prvé vozidlo značky, pri ktorého vývoji sa uplatnila obrátená koncepcia premeny športového vozidla na vozidlo sériové. V rámci uvedeného podujatia sa za volantom Toyoty GR Yaris ukázali Jari-Matti Latvala a Kris Meeke, jazdci tímu TGR WRT 2019, ako aj Elfyn Evans, ktorý pôsobí ako pretekársky jazdec tímu TGR WRT 2020.

Na okruhu Goodwood Motor Circuit bolo možné vidieť aj limitovanú edíciu modelu GR Supra. Prostredníctvom videa sa na akcii zúčastnil aj jazdecký majster Morizo, ktorý poskytol zábery zachytávajúce jeho nadšenie pre motoristický šport, vývoj modelu GR Yaris a zážitky v role spolujazdca na palube Toyoty GR Yaris.

Akio Toyoda, prezident spoločnosti Toyota Motor Corporation):
„Pre nás automobilových fanúšikov je Goodwood tým najlepším miestom. Je to pôžitok pre všetky zmysly, hoci tento rok sme si nemohli pričuchnúť k vôni benzínu. Vďaka nápadom vojvodu z Richmondu máme napriek tomu príležitosť vidieť a počuť celý rad úžasných nových vozidiel vrátane môjho obľúbenca, ktorým je táto nová Toyota GR Yaris. Ide o sériovú verziu nášho pretekárskeho vozidla Yaris WRC, s ktorým sme v roku 2019 došli priamo až do kruhu víťazov a stali sa úradujúcim majstrom sveta WRC! Na motoristických akciách ako WRC sa popravde zúčastňujeme preto, že z nich čerpáme nespočetné množstvo poznatkov na zvýšenie dynamiky našich vozidiel a radosti za volantom, ktorú prinášajú. V role jazdeckého majstra Toyoty som sa na vývoji a ladení tejto novej Toyoty GR Yaris osobne podieľal spoločne s členom nášho tímu Gazoo, skvelým Tommim Mäkinenom. Bohužiaľ vás nemôžem vziať na skutočnú predvádzaciu jazdu, ale tu je malá ochutnávka toho, aké to asi je. Užite si to!“