Thumb arctic trucks toyota hilux at44 south pole expedition 6 6 9 Thumb toyota hilux 1st Thumb autowp.ru toyota hilux 2400d single cab za spec 1 Thumb arctic trucks toyota hilux invincible at38 6 022c020a06b7050c Thumb toyota hilux 2nd Thumb toyota hilux 3rd Thumb toyota hilux 5th Thumb toyota hilux 6th Thumb toyota hilux 98 Thumb toyota hilux 88 Thumb toyota hilux 454 Thumb toyota hilux double cab 4wd 6 Thumb toyota hilux double cab 4wd 5 Thumb toyota hilux offroad Thumb toyota hilux gr sport double cab 84 Thumb toyota hilux legend rs double cab 375 04eb023a0fdd0bca

Toyota Hilux oslavuje 55 rokov. Na konte má viac ako 20 miliónov predaných kusov

Terénne auto je legendou úžitkových vozidiel a na mnohých miestach sveta nenahraditeľným dopravným prostriedkom. Model je preslávený nielen svojimi schopnosťami v teréne, ale aj trvanlivosťou, spoľahlivosťou a odolnosťou voči drsným podmienkam. Je jedným z najznámejších a najoceňovanejších pick-upov na svete. Dlhý zoznam úspechov modelu Hilux zahŕňa víťazstvá na Rely Dakar, dobytie polárneho kruhu a 21. marca 2023 uplynulo presne 55 rokov od jeho uvedenia na trh.

Toyota Hilux sa predáva vo viac ako 180 krajinách a celkový počet exemplárov presiahol 20 miliónov vozidiel. Hilux debutoval v Japonsku 21. marca 1968 a krátko nato sa začal predávať aj v Austrálii, Severnej Amerike a na ďalších trhoch. Išlo o spoločný projekt Toyoty a Hino, skúseného japonského výrobcu nákladných vozidiel, ktorý sa stal súčasťou Toyota Group rok predtým. Auto navrhli inžinieri Toyoty, no za jeho výrobu bola zodpovedná továreň Hamas Hino Motors.

Pevná rámová konštrukcia s tuhou zadnou nápravou na listových pružinách, nezávislým predným zavesením, jednoduchou kabínou a nákladným priestorom bola optimálnou kombináciou pre čistokrvný ťažký off-road. Benzínový motor s objemom 1,5 l poháňajúci zadné kolesá cez štvorstupňovú manuálnu prevodovku bol po 3 rokoch nahradený 1,6-litrovým agregátom a v Severnej Amerike dostalo auto väčšie 1,9- a 2-litrové motory. Druhý model z roku 1972 mal dlhší rázvor, priestrannejšiu a pohodlnejšiu kabínu a tiež brzdový systém s posilňovačom. Američania mohli siahnuť aj po výkonnejších motoroch a automatickej prevodovke.

Po debute tretej generácie v roku 1978 sa model Hilux stal všestranným vozidlom, zameraným na rôzne skupiny zákazníkov. Vozidlo malo slúžiť nielen na prácu v teréne, ale aj ako rekreačné auto a na každodenné jazdenie. Pick-up získal lepšie a pohodlnejšie odpruženie a systém kotúčových bŕzd. Najväčšou novinkou bolo zavedenie pohonu všetkých štyroch kolies. V ponuke sa objavilo sedem rôznych verzií vrátane troch s krátkym rázvorom a štyroch s dlhým rázvorom. Pozornosť vzbudila špecifikácia Super Deluxe s predĺženou kabínou. Toyota navyše do ponuky uviedla laminátový hardtop, vďaka ktorému sa model Hilux stal rodinným autom.

V roku 1983 Toyota uviedla na trh štvrtú generáciu, z ktorej sa stal skutočný hit. Nový model dostal mierne osviežený dizajn, ako aj veľký výber motorov a mnoho vylepšení, vďaka ktorým sa stal ešte univerzálnejším a praktickejším. Štvrtá generácia Toyoty Hilux si získala uznanie aj medzi fanúšikmi automobilových televíznych relácií. Do histórie britského motoristického programu Top Gear sa zapísala ako auto, ktoré nemožno zničiť. Vozidlo ponúkalo verzie s jednoduchou a dvojitou kabínou, ale aj so zvýšeným zavesením. V tom čase bolo na trhu dostupných až 20 rôznych špecifikácií, čo umožnilo každému kupujúcemu nájsť si model, ktorý dokonale vyhovoval jeho potrebám.

Príchodom piatej generácie sa model Hilux stal skutočne globálnym modelom. Jeho produkciu zaviedli továrne po celom svete, okrem Japonska sa auto vyrábalo aj v Argentíne, Kolumbii, na Filipínach, Novom Zélande a v USA. To umožnilo ďalšiu diverzifikáciu modelového radu. V závislosti od výberu pohonu dvoch alebo štyroch kolies boli k dispozícii rôzne benzínové a naftové motory, z ktorých najväčší bol 3-litrový benzínový motor V6. Štyri rázvory, jednoduchá alebo dvojitá kabína, karoséria rozšírená výraznými podbehmi kolies a nezávislé predné zavesenie podľa amerických špecifikácií ešte viac posilnili príťažlivosť pick-upu.

Šiesty model Hiluxu bol posledným, ktorý bol založený na pôvodnom koncepte z roku 1968. Bol však výrazne aktualizovaný s novým štýlom, priestrannejším interiérom a pohodlným nezávislým predným zavesením. Zákazníci si mohli takmer voľne vyberať motory a prevedenia karosérie, ku ktorým pribudla nová predĺžená kabína s dvomi dverami.

V roku 2005 sa pre model Hilux začala úplne nová etapa. Automobil siedmej generácie sa citeľne zväčšil, získal modernú, masívnu karosériu s veľkými svetlometmi, pútavou maskou chladiča a ešte priestrannejší interiér. Vďaka zlepšenému jazdnému komfortu a zvýšenej nosnosti bol pick-up Toyoty všestrannejší ako kedykoľvek predtým. V Európe bolo auto dostupné s 2,5-litrovým motorom D-4D s výkonom od 102 do 144 k a 3-litrovým naftovým motorom s výkonom 171 k. Model siedmej generácie prešiel dvoma faceliftmi, vďaka ktorým v roku 2008 získal bohato vybavenú verziu s klimatizáciou, palubným počítačom a pohodlnými sedadlami a v roku 2011 aj nové svetlá, dizajn masky chladiča a ešte bohatšiu výbavu.

Súčasná, ôsma generácia debutovala v roku 2015. Auto bolo navrhnuté úplne od nuly na novej rámovej platforme. Model Hilux je teraz vybavený pripojiteľným pohonom všetkých kolies, upraveným zadným samosvorným diferenciálom a redukčným prevodom. Interiér je v štandarde osobných automobilov. Hilux dostal aj nový 2,4-litrový vznetový motor GlobalDiesel (GD) a zadné listové pružiny, pričom jazdu v teréne uľahčujú elektronické systémy – ActiveTractionControl (A-TRC), HillDescentControl (DAC) a HillStartAssist. (HAC) a elektronické rozdeľovanie brzdnej sily (EBD).

Auto prešlo veľkými zmenami aj o päť rokov neskôr, keď získalo výkonnejší 2,8-litrový motor z radu GD a urobili významné zmeny v oblasti dizajnu, jazdného komfortu a výbavy. Nový motor, dostupný vo vyšších verziách výbavy, poskytuje výkon 204 k a vysoký krútiaci moment až 500 Nm. Vylepšené odpruženie a riadenie zlepšili ovládateľnosť na asfalte a na nerovnom teréne. K modernej výbave pribudol vylepšený multimediálny systém s Apple CarPlay® a Android Auto™. V roku 2022 vznikla verzia GR SPORT s upraveným podvozkom a jedinečnými dizajnovými prvkami. Bola inšpirovaná modelomHilux, ktorý vyhral Rely Dakar 2022.