Ev6 autozurnal.com 1140x190px

Toyota má prvé pretekárske auto na kvapalný vodík

Toyota GR Corolla H2 Concept, poháňaná kvapalným vodíkom, absolvovala 24-hodinové preteky na okruhu Fudži. Ide o prvé pretekárske auto na svete, ktoré používa tento typ paliva. Vodíkový spaľovací motor tak Toyota testovala v náročných podmienkach.


Japonská automobilka je známa svojou snahou rozvíjať vodíkovú elektrickú dopravu, ktorá je založená na technológii palivových článkov, poháňaných elektromotorom. Pred niekoľkými rokmi začala značka pracovať aj na alternatívnom vodíkovom spaľovacom motore. Dôležitým prvkom tohto projektu je štart vodíkového prototypu na diaľkových pretekoch v Japonsku.

V druhom kole pretekárskej série Super Taikyu Series 2023 po prvýkrát jazdilo aj auto poháňané kvapalným vodíkom. Od mája 2021 sa v týchto pretekoch testovala podobná pohonná jednotka, avšak s použitím plynného vodíka. Toyota GR Corolla H2 Concept pretekárskeho tímu ORC Rookie absolvovala 358 kôl počas 24-hodinových pretekov na legendárnom okruhu Fudži. Použitie kvapalného vodíka skrátilo čas zastávok v boxoch a umožnilo tankovať vozidlo na rovnakom mieste ako autá využívajúce klasické palivá. Kvapalný vodík tiež nevyžaduje toľko prídavných zariadení ako ten plynný a priestor potrebný na inštaláciu zariadení je štyrikrát menší ako doteraz. Vďaka tomu, že nie je potrebné stláčať plyn je možné natankovaťveľa áut  jedno po druhom.

Vozidlo využíva, aj napriek zmene podoby vodíkového paliva, rovnaký spaľovací motor, v ktorom bol upravený len systém jeho prívodu. Kvapalný vodík má vyššiu energetickú hustotu, vďaka čomu môže auto prejsť väčšiu vzdialenosť. Čas tankovania však zostal rovnaký, a to 1,5 minúty.

Intenzívne práce na vývoji modelu GR Corolla H2 Concept s motorom na kvapalný vodík umožnili za posledné dva mesiace znížiť hmotnosť auta až o 50 kg. To pomohlo dosiahnuť na trati rýchlejšie časy zajedno kolo v porovnaní s prvou verziou GR Corolla H2 Concept poháňanou stlačeným vodíkom z roku 2021.

Počas 24-hodinových pretekov na trati Fudži prezident TMC Koji Sato a Pierre Fillon, prezident ACO (organizátor pretekov24 hodín LeMans), oznámili, že od roku 2030 budú autá najvyššej kategórie v týchto legendárnych pretekoch využívať vodík. Uvažuje sa o zavedení technológie palivových článkov alebo o použití spaľovacieho motora poháňaného vodíkom v kvapalnej či plynnej forme.