Vw polo 06 2021 1140x190
Thumb fot. barrett jackson auctions  1994 toyota supra  fast  furious movie car front34 2 Thumb fot. barrett jackson auctions  1994 toyota supra  fast  furious movie car rear34 Thumb fot. barrett jackson auctions  1994 toyota supra  fast  furious movie car hatch Thumb fot. barrett jackson auctions  1994 toyota supra  fast  furious movie car front34 3 Thumb fot. barrett jackson auctions  1994 toyota supra  fast  furious movie car side 2

Toyota Supra z filmu Rýchlo a zbesilo zmení majiteľa. Dražiť ju budú v Las Vegas

Vo filmovej sérii Rýchlo a zbesilo sú športové autá po výraznom tuningu rovnako dôležité ako hlavní hrdinovia. Jedným z najznámejších z prvej časti je oranžová Supra A80 agenta Briana O'Connera. Auto, v ktorom herec Paul Walker zahral svoju najznámejšiu úlohu, bude možné kúpiť na aukcii spoločnosti Barrett-Jackson od 17. do 19. júna 2021 v Las Vegas.

Supra štvrtej generácie ponúknutá na predaj je jedným z ôsmich exemplárov, ktoré boli použité pri nakrúcaní prvej časti filmovej série Rýchlo a zbesilo. V tomto konkrétnom aute Paul Walker skutočne nakrúcal niektoré scény. Preto je to skutočná senzácia na trhu zberateľských automobilov. V roku 2015 bola vydražená iná Supra z nakrúcania prvej časti filmu za 185-tisíc dolárov, hoci v nej Paul Walker nesedel ani raz.

Auto, ktoré ide do dražby teraz, je najdrahším exemplárom Supry, aká bola kúpená pre potreby filmu. Pod kapotou vozidla z roku 1994 pracuje preplňovaný šeťvalcový motor 2JZ-GTE s objemom 3,0 litra, spárovaný so 4-stupňovou automatickou prevodovkou. Tento motor je obľúbenou jednotkou tunerov vďaka svojej odolnosti a ľahkej úprave, o čom sa napokon dozvedáme aj z filmu. O tom, že auto agenta Briana O'Connera nie je sériovou Suprou, svedčia tuningové bočné prahy, predný spojler Bomex, mohutné hliníkové zadné krídlo APR a 19-palcové kolesá Racing Hart M5 Tuner značky  Dazz Motorsport.

Dva roky po prvej sérii sa auto objavilo aj v druhej časti série Rýchlo a zbesilo 2 ako Slap Jackova Supra zlatej farby. Neskôr jej opäť vrátili oranžovú farbu Lamborghini Diablo Candy Orange známu z prvej časti. Na karosériu sa vrátila aj nálepka Nuclear Gladiator autora Troya Lee. Aukčný dom Barret-Jackson potvrdzuje pravosť automobilu certifikátom.

Toyotu Supra štvrtej generácie A80 sériovo vyrábali od mája 1993 do augusta 2002. S ukončením predaja tohto modelu sa na niekoľko rokov z trhu stratila, až do premiéry  modelu GR Supra A90 v roku 2019. Išlo o najsilnejšiu a najagresívnejšiu generáciu v jej doterajšej histórii. Automobil bol aj v sériovej verzii vybavený veľkým zadným spojlerom a mal nadčasový športový dizajn, ktorý aj dnes vyzerá veľmi moderne. Ale najväčšou senzáciou tohto automobilu boli motory. 3,0-litrový atmosférický motor so 6 valcami 2JZ-GE a twin-turbo 2JZ-GTE, ktorý vo svojej najsilnejšej verzii vyvinul výkon 239 kW/324 k pri 5600 ot/min a krútiaci moment 427 Nm pri 4000 ot/min. Motory 2JZ Toyoty sú medzi tunermi ocenené pre ich ľahkú "upraviteľnosť" a mimoriadne robustný technický základ. Výnimkou nie sú ani upravené Supry so poriadnom stádom tisíc koní.