Vw multivan 12 2021 1140x190
Thumb toyota lq 06 Thumb image001 Thumb renovos toyota  fixed data ingestion station Thumb toyota lq 20

Toyote pri vývoji nových batérií pre elektromobily pomôže kvantový počítač

Toyota použije kvantový počítač na vývoj nových batérií pre elektromobily. Spojila sa so spoločnosťou QunaSys so sídlom v Tokiu, ktorá vyrába softvér pre kvantové počítače, informuje NikkeiAsia.

Špecialisti oboch spoločností využijú tieto najmodernejšie technológie na vývoj nových materiálov, ktoré vylepšia batérie elektromobilov. Toyota tým chce ukázať, že ani po uvedení inovatívnych batérií s pevným elektrolytom nemieni zaspať na vavrínoch a už teraz hľadá riešenia novej generácie.

Batérie budúcnosti?

Kvantové počítače sú vynikajúce na modelovanie rôznych fyzikálnych a chemických procesov, ale ich programovanie je veľmi náročné. Vedci z Toyoty a japonského start-upu QunaSys sa rozhodli tento problém spoločne vyriešiť a nájsť najefektívnejšie materiály na konštrukciu trakčných batérií novej generácie pre hybridné a elektrické autá.

Na tento účel použili 27-bitový kvantový počítač Q SystemOne, ktorý vyvinula spoločnosť IBM v spolupráci s Tokijskou univerzitou a ďalšími japonskými organizáciami a spoločnosťami. Jedným z nich bol startup QunaSys, ktorý má bohaté skúsenosti s kvantovou výpočtovou technikou, ako aj s tvorbou kvantových modelov, ktoré slúžia na vývoj nových materiálov s presne definovanými vlastnosťami. Vo svojej práci používa QunaSys teóriu funkčnej hustoty (DFT), ktorá považuje každú pevnú látku za veľký počet identických a interagujúcich elektrónov, ktoré drží pohromade sieť atómových jadier. Simulácia matematických modelov tohto druhu je veľmi vhodná pre moderné kvantové počítače. V prípade klasických počítačov by takáto simulácia vyžadovala mesiace, zatiaľ čo kvantový počítač dodá konečné výsledky mnohonásobne rýchlejšie a s väčšou presnosťou.

Urýchľujú vývoj batérií s pevným elektrolytom

Vlani Toyota oznámila, že má v úmysle v najbližších rokoch uviesť na trh elektromobil s pevným elektrolytom, považovaný za svätý grál elektromobility. Nový typ batérie bude mať vyššiu hustotu energie a kratšie časy nabíjania ako súčasné lítium-iónové batérie, takže jeho vstup na trh spôsobí, že elektromobily budú oveľa praktickejšie, ako je to dnes.

Toyota investuje do roku 2030 až 13,5 miliardy dolárov do vývoja a zintenzívnenia výroby batérií pre hybridy a elektrické autá. To umožní spoločnosti dosiahnuť svoj cieľ klimatickej neutrality do roku 2050. Spoločnosť má v úmysle vyčleniť tieto prostriedky na zavedenie batérií s pevným elektrolytom a na novú generáciu súčasných lítium-iónových batérií s tekutým elektrolytom. Toyota plánuje v druhej polovici dekády znížiť náklady na výrobu batérií pre elektromobily o polovicu.