Vw limited 1140x190  1

V trnavskej fabrike Peugeot-Citroën od januára stúpnu mzdy

V závode Groupe PSA Slovakia sa pred Vianocami dohodli na zvýšení miezd. Platy v nasledujúcich dvoch rokoch porastú celkovo o sto eur.

Od januára 2019 si zamestnanci prilepšia o 53 eur mesačne, od januára 2020 sa ich mesačná mzda zvýši o ďalších 50 eur, informoval hovorca trnavskej automobilky Peter Švec. 

V rámci kolektívneho vyjednávania medzi vedením spoločnosti a odborovou organizáciou OZ KOVO sa dohodli aj tarifné triedy pre kategóriu operátorov a kvalifikovaných robotníkov. Automobilka tým mení svoj systém odmeňovania tak, aby sa mzda zamestnancov v robotníckych profesiách zvyšovala podľa zručností, profesionálnych skúseností a odpracovaných rokov. Systém je transparentný, postavený na objektívnych kritériách. Ak zamestnanec splní určené kritériá, systém mu garantuje dohodnuté zvýšenie mzdy.

Novinkou v kolektívnej zmluve je zavedenie dodatkovej dovolenky nad rámec legislatívy. Za každých päť odpracovaných rokov získavajú zamestnanci jeden deň dovolenky navyše. Od roku 2019 sa zmení vyplácanie trinásteho platu. Zamestnanci ho dostanú spolu so mzdou za mesiac máj. V roku 2020 bude lojálnym zamestnancom vyplatená doplnková odmena. Zamestnanci, ktorí odpracovali viac ako päť rokov, môžu navyše získať 400 eur. Peniaze im budú prirátané k výplate za november.

Dohoda rovnako umožňuje aj vyplácanie podielu na zisku koncernu Groupe PSA počas nasledujúcich dvoch rokov. Zvyšujú sa príplatky za prácu cez víkend a v zmysle platnej legislatívy zavedie automobilka rekreačné poukazy. Partneri sa pri rokovacom stole dohodli aj na obohatení sociálneho programu o zájazdy na koncerty a športové podujatia s príspevkom zo sociálneho fondu.

Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia vyrobila v roku 2017 rekordných viac ako 335 050 vozidiel, čo predstavuje medziročný rast produkcie o 6,3 percenta. Produkcia v roku 2018 by mala dosiahnuť minimálne 350 000 áut. Takmer 90 percent z nich pripadá na Citroën C3, zvyšok na Peugeot 208. Vyhliadky na rok 2019 sú pozitívne. Peugeot na jar predstaví novú generáciu modelu 208, ktorá bude existovať v klasickej spaľovacej i čisto elektrickej verzii. Obe by mali vyrábať na Slovensku.

Samotný závod má aktuálne približne 4500 zamestnancov. Vrátane dodávateľov generuje tento výrobca áut na Slovensku takmer 20 000 pracovných postov.